אקט מוסיקלי Audio and Music Technology
ממיר מחשמל יפני לחשמל ישראלי
    מתוך הפורום DIY, אלקטרוניקה וחיווט
וירץ
ממיר מחשמל יפני לחשמל ישראלי
פורסם: רביעי 22 ינו',20 15:54
לפני שנים היה לי פרה-אמפ אנלוגי לגיטרה ובס SansAmp PSA-1 שמכרתי אותו.
בזמן האחרון התגעגעתי אליו והזמנתי אחד כזה משומש באיביי (מיפן).
כשהזמנתי, לא עלה על דעתי להתייחס לעניין של התקן החשמלי...
היום זה הגיע ואכן זה לא תואם.
התקע הוא עם פין אמצעי עגול ושניים בצדדים צרים ושטוחים.
הנתונים שרשומים על המכשיר: AC 100V 50/60 5W
מה נתוני הממיר שאני אמור לרכוש?
מצרף לינק לתמונה של התקע והכיתוב.
יש אינפורמציה מתחת למי שיודע יפנית... #smile

https://drive.google.com/open?id=1B71_QW42Vn-U74wVXij4XLZQwqavYMBD
nimrod
פורסם: רביעי 22 ינו',20 16:07
אתה צריך שנאי 220 ל- 100 וולט. אבל...
זה לא מוצר סטנדרטי ונפוץ כמו שנאים ל 110 וולט (שמיועדים לציד אמריקאי)

מה שלדעתי נכון לעשות, ובהתחשב בזה שהמכשיר לא חדש ואין 'בעיית' אחריות,
זה להביא לטכנאי מיומן שיחליף את השנאי הפנימי לכזה שניזון ישירות מהמתח המקומי.
ככה למעשה תגייר את המכשיר ולא תצטרך להשקיע בשנאי מיוחד ואח"כ להיגרר איתו..

אם לא תמצא מישהו בסביבתך אתה מוזמן להתקשר..

#smile
וירץ
פורסם: רביעי 22 ינו',20 16:14
תודה נימרוד! תמיד אפשר לסמוך עליה שתגיב להודעות בענייני אלקטרוניקה #thumbsup
מכיוון שהמכשיר אמור להיות קבוע באולפני הביתי ואני לא מתכוון להתנייד איתו, אז אין לי בעייה לעבוד עם ממיר חיצוני (שהוא יותר זול, עד כמה שאני מבין). מה גם שזה מכשיר משומש ומי יודע אם הוא יחזיק מעמד הרבה...
האם ממיר של 110 לא יתאים ל 100? ואם לא איפה יש הכי סיכוי למצוא זאת והאם אתה יכול להגדיר לי בדיוק את שם המוצר שאני אמור לבקש?
nimrod
פורסם: רביעי 22 ינו',20 16:29
אין אפשרות לדעת אם מכשיר שבנוי ל 100 וולט יקבל בהבנה 110 וולט (או אפילו 120, שזה בתחום הנורמלי למכשירים אמרקאיים)
אני לא ממליץ לנסות/לבדוק.. #nene

אם אתה רוצה שנאי חיצוני, חפש שנאי 220 ל- 100 וולט, 10 עד 20 ואט לפחות (יותר לא מפריע, סתם כבד יותר ויקר יותר..)
כפי שאמרתי זה לא שנאי מדף, כך שכנראה שתצטרך להזמין שנאי בליפוף מיוחד.

#smile
וירץ
פורסם: רביעי 22 ינו',20 16:34
המון תודה נימרוד #thumbsup
וירץ
פורסם: שני 27 ינו',20 20:18
החלטתי להמר וקניתי בחנות השכונתית שנאי ממיר מ 220 ל 110 (100VA). חיברתי לחשמל והמכשיר נידלק, חיברתי אליו גיטרה וממנו לממיר אודיו, דרך כניסת אינסטרומנט של פרה-אמפ great river ויש גם סאונד. אבל…. יש גם hum נמוך חזק ביותר.
למכשיר יש שתי יציאות PL ושתי יציאות XLR.
לאחר כל מיני נסיונות וחיבורים ראיתי שיש יציאת XLR אחת שכשאני יוצא ממנה לפרה אמפ (גרייט ריבר) ומחבר גיטרה לאינפוט של המכשיר, הכל תקין, שקט ונשמע טוב, ולעומת זאת כשיוצא דרך ה XLR השני או דרך כל אחת משתי יציאות ה PL - יש את הרעש, גם כשהגיטרה לא מחוברת לאינפוט.
גם כשאני מחבר את המכשיר למגבר קומבו רגיל ושומע רק דרכו, אין את ההאם, גם כשאני יוצא מיציאת ה PL למגבר.
אבל כשאני יוצא לפרה אמפ מיציאת הXLR השקטה, ברגע שאני מתחבר למכשיר דרך מולטי אפקט דיגיטלי, שוב מופיע הרעש...ואם אני עובר דרך פדלים אנאלוגיים אז זה נשאר שקט.
לסיכום:
שקט - כאשר אני יוצא מיציאת XLR ספציפית אחת מתוך הארבע (יציאות מקבילות), וגם אם זה עובר דרך פדלים אנאלוגים.
שקט - כשאני יוצא למגבר קומבו.
מרעיש - כשיוצא דרך כל אחת מהיציאות האחרות, או כשעובר דרך מולטי אפקט דיגיטלי (גם כשיוצא מהיציאה השקטה).

יש הסבר לכל זה?

עריכה: בהאזנה חוזרת שום מצב לא שקט לגמרי...גם מה שלכאורה שקט, אז ברגע שאני מכבה, אני מרגיש שהיה האם שנעלם עם הכיבוי, רק שהיה שקט ולא ממש הבחנתי בו בווליום שהיה די נמוך.
וירץ
פורסם: שני 27 ינו',20 20:28
תוספת להודעה הקודמת:

בהאזנה חוזרת שום מצב לא שקט לגמרי...גם מה שלכאורה שקט, אז ברגע שאני מכבה, אני מרגיש שהיה Hum שנעלם עם הכיבוי, רק שהיה שקט ולא ממש הבחנתי בו בווליום שהיה די נמוך.
nimrod
פורסם: שלישי 28 ינו',20 13:01
ציטוט:
...היה האם שנעלם עם הכיבוי

זה יכול להיות רמז שמשהו בספק הכח הפנימי של המכשיר לא תקין.
אם זה מכשיר ישן שווה לבדוק את מצב קבלי הסינון..

#smile
וירץ
פורסם: שלישי 28 ינו',20 13:35
בינתיים אני יכול להשתמש בו להקלטות דרך היציאה שבה ההאם הנמוך הוא מינימלי, שלא נראה לי שתהיה בעייה לסלק אותו עם חיתוך ב 100 הרץ ומטה, מה שאני במילא עושה כשאני מקליט גיטרות.
הפרה- אמפ (לגיטרה) הזה הוא אנאלוגי לגמרי ומוציא סאונד מדליק, מקלין מתוק ועד דיסטורשן חייתי וגם מצויין לגיטרה בס. אם ארגיש שהמכשיר באמת חיוני וששווה להשקיע בו, לבדוק ולתקן (אם אפשר בכלל) - אז אולי אעשה זאת. סך הכל זה מכשיר ישן ומשומש שקניתי באיביי ולך תדע אם המוכר לא מכר מכשיר לא תקין ביודעו שיוכל להדוף טענות על ׳האם׳ בהטלת האחריות על הסביבה האלקטרונית שלי...
הלקח הוא שלא לקנות מחו״ל מבן אדם פרטי מכשיר משומש...
nimrod
אולי אני מתפרץ לדלת..
פורסם: שלישי 28 ינו',20 14:07
עכשיו שמתי לב שבתמונת התקע של המכשיר שקישרת יש לו גם פין ארקה.
האם לשנאי שקנית יש תקע (בצד הישראלי) עם ארקה?

#smile
וירץ
פורסם: שלישי 28 ינו',20 14:17
כן, זה תקע של 3 רגליים... היה גם שנאי רק עם שניים שהרבה יותר זול... זה יכול להיות הסיבה? אני יכול לנסות להחליף...
nimrod
פורסם: שלישי 28 ינו',20 14:32
זה בסדר. אם למכשיר יש רגל ארקה בתקע ההזנה ז"א שהוא צריך להיות מוארק.
הייתי בודק אם באמת יש רציפות (מגע חשמלי) בין הארקה שבתקע הישראלי לארקה שבשקע ה 110 וולט.

#smile
וירץ
פורסם: שלישי 28 ינו',20 14:37
שתי שאלות:
1. איך בודקים? זה משהו שגם הדיוט יכול לעשות, או שצריך להביא את זה לטכנאי?
2. במידה ואין את הרצף, זה מסוכן לעבוד עם זה (בינתיים)?

תודה נימרוד #thanx
nimrod
פורסם: שלישי 28 ינו',20 14:44
בודקים באמצעות מד רציפות - כל רב מודד במצב התנגדות נמוכה.
לכל אלקטרונאי/טכנאי/חובב יש משהו כזה. בדוק אם יש למישהו בסביבתך, או מכסימום קפוץ עם השנאי למעבדה קרובה..

אכן מסוכן!

#smile
וירץ
פורסם: שלישי 28 ינו',20 15:14
עוד 3 שאלות #smile
1. אני לא כל כך מבין, הרי ההרקה היא תמיד הרגל האמצעית... זה אומר שיכול להיות שהשנאי שקניתי לא מחווט נכון כתקלת יצור?

2. אחרי שעסקתי בזה אתמול כמה שעות וגם קצת היום ולא קרה כלום, זה לא מבטל את עניין הסכנה? כי אם לא, אז לא הייתי סומך על אלקטרונאי/טכנאי חובב...
ֿ
3.לא הבנתי את ״כל רב מודד במצב התנגדות נמוכה״.
מה זה ״כל רב״?
nimrod
התורה על רגל אחת..
פורסם: שלישי 28 ינו',20 20:50
1. נכון שהרגל האמצעית היא הארקה, אבל ייתכן שלא חוברה כנדרש. כוונת הבדיקה לאמת שאכן הארקה בתקע הישראלי מחוברת לארקה בשקע האמריקאי.

2. מכשיר שדורש ארקה (מבחינה בטיחותית) יכול לעבוד ללא בעיה גם בלעדיה. עד לרגע שמתרחש קצר גוף, ז"א מוליך פנימי שנושא מתח רשת בא במגע עם חלק מתכתי של המכשיר.
במקרה כזה כל נגיעה של משתמש באותו חלק/מכשיר (או מכשירים אחרים שמשותפים לאותו מעגל ארקה 'צף') תגרום להתחשמלות.
תקלה כזאת נדירה וקורת לעתים רחוקות אבל בדיוק למקרה כזה חשוב לקיים ארקה טובה. הסבר בהמשך..

ההגנה מפני התחשמלות מושגת באמצעות 2 מרכיבי חובה: 1. ארקה תקינה של מכשירים רלוונטיים 2. ממסר פחת תקין שמותקן בבית/דירה.
אם קו המתח (הפאזה ו/או האפס) זולגים לארקה, אם עקב קצר גוף או זליגה של זרם של מעל כ 30 מיליאמפר, ממסר הפחת מנתק מידית את קו ההזנה הראשי ללוח החלוקה וכך נמנעת התחשמלות.

3. רב מודד = Multimeter

#smile
וירץ
פורסם: שלישי 28 ינו',20 21:21
תודה נימרוד על השיעור #smile למדתי והחכמתי , רק שלא חושב שיש לי מה לעשות עם המידע הזה, מלבד למצוא איש מקצוע בסביבתי שיטפל בעניין. בינתיים לא אקח סיכון ולא אשתמש בו.
#thumbsup
וירץ
פורסם: רביעי 29 ינו',20 09:07
נמרוד:
ציטוט:
הייתי בודק אם באמת יש רציפות (מגע חשמלי) בין הארקה שבתקע הישראלי לארקה שבשקע ה 110 וולט.

עלתה בי מחשבה שאם אכן זו הסיבה ל hum הרי אם אחליף את השנאי שרכשתי לשנאי אחר, אז ההאם אמור להעלם. כי הרי זה לא סביר ששני שנאים שונים, בשניהם יש את אותה התקלה... לא?
ואם הוא לא יעלם אז כנראה שזו לא בעיית הארקה (שכרוכה בסיכון) אלא בעייה אחרת... מה דעתך?
nimrod
פורסם: רביעי 29 ינו',20 09:53
אם יש לך שנאי דומה זמין אז תנסה..

#smile
וירץ
פורסם: רביעי 29 ינו',20 10:23
השאלה אם ההנחה שלי הגיונית, שזה לא הגיוני שלשנאי אחר תהיה את אותה תקלה בהארקה, ואם ההאם בכל זאת יופיע, אז זה שולל את בעיית הארקה? ואז לפחות אוכל להשתמש במכשיר...
ravitzj
פורסם: רביעי 29 ינו',20 11:49
אילן אני זוכר שאמרת וגם ראיתי שהבניין בשיפוצים כלליים,יכול להיות שהארקה לכל הבניין לא תקינה כרגע בגלל העבודות?
וירץ
פורסם: רביעי 29 ינו',20 11:52
לא חושב... אין לי האם ורעש בשום מכשיר אחר.
וירץ
פורסם: רביעי 29 ינו',20 15:23
הבאתי את השנאי לבדיקה בחנות שקניתי, ובעל החנות שהיה מצוייד ברב מד בדק והשנאי היה בסדר לגמרי, היתה הארקה גם בתקע שלו וגם בשקע. אבל הסתבר שאין הארקה בתקע האמריקאי שיוצא מתוך המכשיר.
האם אמורה להיות הארקה ולכן מופיע ההאם?
האם זה שבשנאי יש הארקה זה מספיק כדי למנוע סכנת התחשמלות?
nimrod
?
פורסם: רביעי 29 ינו',20 16:02
ציטוט:
אבל הסתבר שאין הארקה בתקע האמריקאי שיוצא מתוך המכשיר.

לא מבין, הוא בדק את הכבל של המכשיר ומצא שגוף המכשיר (הקופסה) לא מחובר לפין הארקה שבתקע האמריקאי של המכשיר?

#doh
וירץ
פורסם: רביעי 29 ינו',20 16:05
ציטוט:

לא מבין, הוא בדק את הכבל של המכשיר ומצא שגוף המכשיר (הקופסה) לא מחובר לפין הארקה שבתקע האמריקאי של המכשיר?

אכן כך
nimrod
פורסם: רביעי 29 ינו',20 16:25
לא טוב! #faint

ממליץ לך לפתוח את המכשיר ולראות מה קרה לקצה של גיד הארקה בתוך המכשיר. הוא אמור להיות מחובר לגוף המכשיר!
הפתיחה לא אמורה להיות מסובכת, כמה ברגים קטנים בהיקף. זהה את הכניסה של כבל הכח וראה לאן מחובר הגיד הירוק.

#search
nimrod
תשובות..
פורסם: רביעי 29 ינו',20 16:33
ציטוט:
האם אמורה להיות הארקה ולכן מופיע ההאם?

זאת יכולה להיות סיבה טובה.

ציטוט:
האם זה שבשנאי יש הארקה זה מספיק כדי למנוע סכנת התחשמלות?

רק אם הקצר גוף יהיה בשנאי עצמו.
אם התקלה תהיה במכשיר שמחובר לשנאי והוא ללא ארקה.. התחשמלת!

#smile
וירץ
פורסם: רביעי 29 ינו',20 16:38
אין לי שמץ מושג בעניין...אולי אעשה זאת כאתגר, אבל נראה שבכל מיקרה אצטרך לקחת אותו לתיקון, אז לא יודע אם כדאי שאפתח אותו. בכל אופן הרבה תודה.