תפריט
שלום Anonymous ::: 2024, 10:13
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
שיעור לשון
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (345) › תצורת הדפסה
לך לעמוד 1, 2, 3, 4, 5   הבא
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » חובת קריאה לכל משתמש
  Oded  
Supporter
שיעור לשון
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 21:01   
כן כן, בחודשים האחרונים (ויש לבטא זאת 'בוחודשים' דרך אגב) יש נטיה של חברי הפורום לכתוב הודעות עם שגיאות כתיב נוראיות!

שמתי לב שאני לא היחיד שזה מפריע לו, ולכן החלטתי לנצל את ההזדמנות, ולפתוח שרשור מיוחד לנושא.

לפני שתתנפלו! הכוונות שלי הן אך ורק טובות - אני לא תוקף אף אחד, לא בא בטענות, בסה"כ רוצה לעזור, לפורום ולחבריו.

• זמן עתיד
    אני אביא ולא אני יביא (וגם לא הביא).
    אני אנגן ולא אני ינגן (וגם לא הנגן).

• אם / עם
    המילה אם היא מילת תנאי. לדוגמה: "אם, אם רק תביני, אם רק תאמיני, זה לא בשמיים, הושיטי ידיים, אם...".
    המילה עם לעומת זאת, היא מילה שמתארת שני דברים שמצורפים אחד לשני. לדוגמא: "אבל בסוף אמצא את האדיוטית, שתחלק את החיים עם מטומטם".

• זכר / נקבה
    הבעיה המוכרת של כמויות או ספירה.

זכר = אחד, שניים (שני), שלושה, ארבעה, חמישה, שישה, שבעה, שמונה, תשעה, עשרה. ובהתאמה: אחד עשר, שניים עשר, שלושה עשר וכו'...
    נקבה = אחת, שתיים (שתי), שלוש, ארבע, חמש, שש, שבע, שמונה, תשע, עשר. ובהתאמה: אחת עשרה, שתיים עשרה, שלוש עשרה וכו'...

מטר=זכר (שני מטר ולא שתי מטר)

• רבים
    יש מלים שאין להן צורת רבים. למשל: ציוד.
    אין כזה דבר ציודים. יש כזה דבר הרבה ציוד, או כמות רבה של ציוד.
    אותו דבר חל גם לגבי נשק.

• כולנו יהודים
    אבל לא כולנו אחים! יש פה אנשים שהיה יותר הגיוני אם היו קוראים להם "אבא" ולא "אחי".
    זה באמת עניין של סגנון, ולא עניין של התנשאות או שום דבר שכזה. אבל, בינינו, זאת לא בדיוק צורת פניה מכובדת, בלשון המעטה.

צורת הכתיבה וההתבטאות של אדם אומרת עליו הרבה. גם אם אתם לא מאמינים בזה, יש אנשים שכן מאמינים בזה וקוראים את ההודעות שלכם.

השקיעו מאמץ בבהירות ובמובנות של הודעותיכם, ותקבלו יחס מתאים.

אני יודע שקיימות בעיות דיסלקציה שונות, אבל אני לא מדבר על אלו. אני מדבר באמת על טעויות רבות שמציפות את הפורום לאחרונה.

לפני כל הודעה שאני מפרסם, אני לוחץ על "תצוגה מקדימה", קורא ומתקן ניסוח ושגיאות. זה לוקח בדיוק חצי דקה.

שיהיה רק טוב!
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 21:09   
לאותיות "בגד כפת" יש להוסיף דגש בראש מילה

אני יכול להסביר גם לגבי הדמות מלאה או התלכדות עיצורים
אבל עשיתי בגרות בלשון לפני 9 שנים או יותר אז ......
חוץ מזה מה עם(ולא "אם") מילרע ומילעל

#smile
1eyedbitch
Supporter
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 21:11   
אתה לא לבד, גם לי זה מאוד מפריע.
מה שיותר גרוע זו העובדה שמדובר בתופעה שמתפשטת בכל מקום בארץ (לדוגמא, אני שמעתי לא מזמן דוקטורנט באוניברסיטת ת"א מרצה על "ארבעה קשתות וארבע מצבים", ואחר כך כשבקשו ממני ביקורת על ההרצאה טענו שאני ביקורתי מידי בגלל שאני חושב שהרצאה עם שגיאות בעברית היא בושה וחרפה כשמדובר בבן-אדם שעברית היא שפת האם שלו), הרי גם בטלוויזיה אפשר להתקל בשגיאות האלו כמעט בכל תכנית בידור, ולצערי אפילו בעיתונים כבר יוצא להתקל בשגיאות האלו בתדירות גבוהה יחסית.
CosmoGrill
Act Compatible
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 21:43   
אבל רובן אחי שלושה פעמים הורדתי קיובייס ולא עובד לי

עזוב אותך אחי אורדתי פרוטי לופס זה סאונד משובח אחי יש שם קומפרסור שמעתי שזה טוב לסאונד אחי

בעזרת השם אחי אני יפתח את הקומפרסור שמעתי גם זה עושה סאונד איכותי אחי גם קניתי מלא אקוסטיקה אחי אני יתלה את האקוסטיקה

כן אחי תעשה באס קיק כמו אינפקטד עם האקוסטיקה שמעתי גם הם משתמשים באקוסטיקה זה איכותי

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

(הייתי חייב להוציא את זה מתישהו...)
pildus
Supporter
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 21:52   
CosmoGrill :

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

(הייתי חייב להוציא את זה מתישהו...)

אל תשכח את "אני יביא מוניטורים בני זונה"...אינעל העולם - אתה מוסיקאי או סבל? לאן אתה מביא אותם? מהאוטו לסטודיו? מהחנות לחנייה? תבקשו שליחות וגמרנו ותפסיקו להביא דברים לכל מיני מקומות...
S.Supporter
כללי הכתיבה הנאה
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 21:59   
מאת רוביק רוזנטל

ראיתי את השרשת הזאת ונזכרתי שקיבלתי את זה במייל פעם.
זה הצחיק אותי מאד כבר אז. הסכמתי עם כל מילה.
אז הנה
לשרות הכותבים:

הזירה הלשונית: כללי הכתיבה הנאה

רוביק רוזנטל

כדי לשמור על כתיבה זורמת, ספונטנית, מתבקשים כותבי העברית ועורכיה לאמץ ככתבם וכלשונם את הכללים הבאים ולא לסטות מהם ימינה או שמאלה

1. אין זה ראוי להביע רעיונות ועמדות באמצעות משפטי שלילה.

2. אם ייאמר משפט זה בלשון סביל הרעיון שהובע בו לא יובן.

3. בהיזהרות משימוש יתר בשמות פעולה תושג הקלה בקליטת הטקסט, במניעת ייבושו ובסיוע לזרימתו.

4. השתדלו ככל האפשר שלא להימנע מאי שימוש בשלילה כפולה, אלא אם כן היעדר אפשרות אחרת מונע זאת.

5. הפניית הקורא לרעיון דומה בהמשך הדברים היא טרחנית, וראו להלן כלל מספר 13.

6. בראשית המשפט, ולא באמצעיתו או בסופו, על פי אופיה של העברית החדשה והעתיקה גם יחד, יופיעו בדרך כלל הנושא והנשוא.

7. משפטים ארוכים, הנובעים מכך שלדובר יש רעיון מסובך שאותו הוא רוצה להביע ואשר מכילים כמה וכמה רעיונות משניים והסברים בתוכם, מקשים מאוד על הקורא, המעוניין לדעת מה בדיוק רוצים ממנו, שהרי הוא שכח זה מכבר איך התחיל המשפט, מאיפה משתין הדג ולמה התכוון המשורר.

8. הימנעו מכתיבה בלשון הווה כשאתם מתארים אירועים המתרחשים בעבר.

9. היזהרו מקלישאות כמו מאש בשדה קוצים. קלישאות הן מכה שאינה כתובה בתורה.

10. עשו ימים כלילות כדי שלא תיפול שגגה נפוצה בביטוי מקובל מתחת רגליכם ועל מנת שלא תערבבו מין שבאינו מינו.

11. הימנעו , אם אפשר, ממילים ומביטויים ריקים, שהם, ללא ספק, מחלה לשונית נפוצה, ובעצם אין בהם צורך.

12. אינני בטוח אם כלל זה ראוי להיכנס לרשימה, אך בכל זאת נדמה לי שעדיפה כתיבה דעתנית ובטוחה על כתיבה הזרועה ביטויי התנצלות, היסוס, וסליחה על הביטוי, פסיחה על שתי הסעיפים.

13. אל תחזרו על רעיון פעמיים, שכן אין זה רצוי שהרעיון שברצונכם להציג יישמע שוב ושוב.

14. קראו שוב והגיהו היטב טקסט לפני שיוצע מתחת ידיכם. אפשר לנסות את זה גם באינטרטט.

15. אין צורך לשים, ליתר ביטחון, פסיק לפני ואחרי כל מאמר מוסגר, או לתקוע פסיק, שאחריו באה מילית זיקה, או לדחוף עוד פסיק, ואחריו מילית חיבור, או, סתם, לזרוע פסיקים, שיהיה.

16. המעיטו בסימני קריאה! תנו לטקסט לדבר בעד עצמו!

17. מרכאות אינן "אליבי" לשימוש "לא יפה" בשפה או ל"סלנג", אין צורך "להתנצל" על מה שזה עתה "כתבתם".

18. אל תעשו שימוש-יתר במקפים-מחברים, לא כל צמד-מילים או ביטוי-מקובל זקוק לאמצעי-העזר הזה, המיותר-בדרך-כלל.

19. השימוש בקווים מפרידים - אותן אטריות ארוכות המפרידות בין שני חלקי משפט - מוגזם בהחלט, ומסרבל - שלא לומר מפריע מאוד - את תהליך הקריאה.

20. סוגריים (כפולים או מרובעים) לא נועדו (למרות מה שמקובל בטקסטים שונים) להוסיף רעיונות או מידע לטקסט (תוך כדי הצגת התוספת כמשנית או מיותרת); תפקידם מוגבל לעניינים טכניים (כגון אברהם בייגה שוחט).

21. לא חובה לדעת לנקד, אבל אם אינכם יודעים, רצוי שתשאירו את המלאכה למומחה.

22. השימוש הפופולארי באות אל"ף במילים לאטיניות הוא לא נורמאלי ואפילו דראמאטי, אך לעתים הוא קלאסי וטריוויאלי.

23. השימוש המתפשט ביו"דים הוא מין הרעות החולות שאיתן יש להיתמודד בילשוננו חדשות ליבקרים.

24. בטלביזיה השבדית הופיע ארנולד שברצנגר ואמר שהוא אינדיבידואליסט ושלא אכפת לו שבי"ת במקום וי"ו כפולה זה אבאנטה.

25. שמרו על ההבחנות הלשוניות בין זכר לנקבה, משום מה דווקא בהם יש נטייה לכשלונות חוזרות ונשנות.

26. במקרים שבהם יש שתי אפשרויות תקינות, כמו "אלה" ו"אלו", יש לבחור באלה שאתם מעדיפים, ולדבוק בבחירות האלו לאורך כל הטקסט.

27. לא אומרים "הם לא מדברים נכון". נכון ויפה לומר "הם אינם מדברים נכון". תקנו את אלה שאומרים "האנשים שמדברים בשגיאות". נכון ונאה לומר "האנשים המדברים בשגיאות".

28. ואל תתחילו אף פעם משפט עם מילית חיבור או תנאי. אבל אם אין לכם ברירה, שימו לפניהם פסיק. או לכו על נקודה פסיק.

29. משפטים בלשון גבוהה ואף מליצית אינם בהכרח קוץ בתחת, אלא אם כן מערבבים אותם בלשון דבורה, או רחמנא לצלן בעגה המונית.

30. אמריקניזמים עושים את ההבדל בין כתיבה שעושה שכל לכתיבה שעושה אותך חולה.

31. מילים לועזיות הן מאסט רק כאשר אין להן אלטרנטיבה קומפטבילית.

32. אם ברצונכם לכתוב תיאור מרתק ומרגש, הימנעו משימוש בשמות תואר מוצלחים או נמלצים, המשרבבים לתיאור את שיפוט הערך המפוקפק שלכם.

33. אל תביאו לנו "תביא" כל משפט שני, זה מביא לנו את הסעיף. אל תיתנו לנו בראש עם "תיתן", זה נותן לנו כאב ראש.

34. וכאמור , אל תרבו באזכורים של מה שאמרתם לפני כמה פסקאות, כמו למשל, שלא רצוי לחזור על רעיון פעמיים.

35. הסבירו את עצמכם היטב. אם הקורא לא הבין שבעצם התכוונתם להפוך על הפוך, ושהדוגמאות שהבאתם אומרות שמה שהתכוונתם לכתוב הוא שלא רצוי לכתוב כפי שלמעשה כתבתם, הבעיה היא שלכם.

• בהשראת "כללי הכתיבה של וויליאם סאפייר" ("William Safire Rules for Writers")
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 22:23   
תוכנות במיוחד, לא "מביאים". או שקונים, או שמורידים (באופן חוקי).

אפרופו תוכנות, דעו את שמות התוכנות שאיתן אתם עובדים, כולל איות נכון באנגלית. למשל, קיובייס ולא קיובס, Cubase ולא Qbase. אם אתם לא בטוחים, תבדקו בתוכנה עצמה...

ואפרופו אנגלית, נא להימנע מכתיבת הודעות באנגלית אם אתם לא יודעים לכתוב בצורה ברורה ומובנת בלי שגיאות כתיב!
ראיתי כאן בזמן האחרון כמה הודעות באנגלית ברמת עמיר פרץ מינוס. אי אפשר להבין את ההודעות האלה, ולכן קשה לענות ולהגיב עליהן.
AMIT
Act Compatible
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 22:56   
רק אני חושב שהרוזטל הזה הוא קצת, איך לומר.מממ... קוץ בתחת?

יש להפריד בין שגיאות כתיב (אם=עם , אלך=ילך) לבין תחביר.
עם כל הכבוד, הכתיבה האקדמאית לא תמיד מועילה ולעיתים קרובות גם מוציאה מהדעת
עברית זאת שפה נהדרת והיא יפה ויש בה קסם גם בלי הדיקדוקים האלו (או אלה?) . אני בעד לתת לשפה להתפתח (במיוחד בגלל שהיא צעירה במתכונתה הנוכחית) , להתפזר , להמציא את עצמה כל פעם מחדש . חלק מהשגיאות של היום יהפכו לסלנג של מחר ואין בזה רע, זה יפה בעניי.
דרך תחביר אפשר ללמוד הרבה על אופי של בן אדם ואני הייתי מעדיף, כל עוד זה לא מאמר אקדמאי או צורה רשמית אחרת של טקסט, שאנשים יכתבו בפרי סטייל . כן... בפרי סטיילללל!
הודעה פורסם: שבת 11 פבר',06 23:00   
כל הכבוד על ההודעה בפורום,
אבל לי זה נשמע יותר הגיוני לפנות ללימור לבנת וחבריה
מאשר לכתוב זאת פה בפורום.

הרמה של החינוך מתבטאת גם בתרבות, גם בוונדילזם או אלימות,
ובין היתר בשגיאות כתיב.

אם אתה מצפה מבנאדם שמוריד תכנה באופן לא חוקי,
כי "זה מגיע לו", המחיר של התכנה זה גניבה,
שיבוא יקרא את ההודעה הזו, ויבין שהוא צריך לכתוב בלי שגיאות,
אתה טועה.

אני מזמן הפסקתי להתעצבן. אין לי ציפיה מאף אחד במדינת ישראל,
ללא קשר לגיל, או לשפת האם שלו, שיכתוב ללא שגיאות כתיב.
(גם לא ממורה ולא משר או חבר כנסת במדינת ישראל).

הכי הרבה אני מעיר בתוך ההודעה, אבל אני לא מצפה, ולא מתעצבן,
אפילו שלהצתרף יכול לצרום בעיניים.
skewed_chord
Supporter
הודעה פורסם: ראשון 12 פבר',06 00:03   
זו לא תופעה חדשה. אני חושב שקצת אחרי תקופת ימי הביניים המצב החל באמת להדרדר.

אי אפשר להאשים את לבנת גם בזה, למרות שהיא תפקדה כשרת החינוך ולכן זה לכאורה מסתדר.

אין "נטיה של חברי הפורום לכתוב הודעות עם שגיאות כתיב נוראיות" שהיא אופיינית לחודשיים האחרונים. פשוט הקהילה מתרחבת בקצב אקספוננציאלי (לא ראיתי סטטיסטיקות, אני רק מניח), ופרופיל החבר הממוצע המצטרף לפורום שונה אף הוא (מצטרפים כנראה יותר אלמונימים, ושוב לא שראיתי סטטיסטיקות, אני רק מניח הנחה שנראית לי יותר מסבירה). ומה דעתכם על נטיה של חברי הפורום לפתוח שרשראות חדשות מבלי לחפש קודם?

אני תוהה מי יטרח לתקן את שגיאותיו כאן אם לא התרגל לעשות זאת לפני כן. ההערכה שלי היא כי אף לא אדם אחד.

אוהד18 :
אני מזמן הפסקתי להתעצבן. אין לי ציפיה מאף אחד במדינת ישראל,
ללא קשר לגיל, או לשפת האם שלו, שיכתוב ללא שגיאות כתיב.
(גם לא ממורה ולא משר או חבר כנסת במדינת ישראל).

חבל מאוד. אם אתה מתעצבן, לפחות ברור שאכפת לך.
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » חובת קריאה לכל משתמש

לך לעמוד 1, 2, 3, 4, 5   הבא
עמוד 1 מתוך 5

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון