תפריט
שלום Anonymous ::: 2019, 19:19
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
monitor matrix controller
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (50) › תצורת הדפסה
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט
  shem_tov  
S.Supporter
הצטרף: 30 דצמ' 01
הודעות: 2058
monitor matrix controller
הודעה פורסם: חמישי 13 מאי,04 18:04   
בזמן האחרון אני חוכך בדעתי האם לבנות מערכת ניתוב למוניטורים, כזאת הנמצאת בכל קונסולה אולפנית גדולה, אבל חסרה ביותר במתחם האולפן הביתי.

עכשיו אחד הדברים המציקים הוא הצורך לקנות מגבר לכל זוג מוניטורים, כבר עכשיו יש לי ניתוב פסיבי אחרי יציאות המגבר, אבל הבדלי הנצילות בין הרמקולים (וגם במרחק), דורשים התאמת עוצמה , מה שמחזיר אותנו לשימוש במגבר לכל זוג מוניטורים, וכיול עוצמה לכל יציאה במטריצה.

חשבתי על רעיון מעניין (בטח כבר עלו על זה בשנות ה30 ) , למה לא בעזרת ממסרים לבנות מערכת שמשנה את הניתוב גם בכניסת המגבר וגם ביציאת הרמקולים, תוך כדי אפשרות לכייל את העוצמה בכניסה , וכך לחסוך את הצורך לקנות מגברים נוספים.

כמו כן המערכת צריכה לכלול את כל האופציות הרגילות , dim , mono , ושליטה על עוצמה כללית.
אם מישהוא כבר התנסה בבניה של דבר כזה, או בבניה של מטריצה כזאת בצורה הרגילה, אשמח לשמוע עצות (כולל opamps מומלצים, מניעת רעשים בעת ההחלפה סכמות וכו...).
ReuvenM
Administrator
הצטרף: 17 מאי 01
הודעות: 19243
מיקום: תל אביב
מיתוג מוניטורים באולפן
הודעה פורסם: חמישי 13 מאי,04 21:30   
ניתוב מוניטורים היווה תמיד בעיה וכאב ראש לא קטן, ביחוד בתקופה בה מוניטורים נמכרו ללא מגבר מובנה.
כיום, השימוש ברמקולים מוגברים, מפחית בצורה משמעותית את הבעיה, שכן ניתוב Line פשוט ואנחנו מסודרים.
במיתוג המסורתי, מהסוג שאתה רוצה להגיע אליו: מיתוג מקור ומוצא גם יחד, יש לקחת בחשבון את שלל הבעיות שמסכנות את העסק, ולהשתדל להימנע מהן:
- מיתוג כניסה עלול ליצור ניצוץ מגע או הפרשי פוטנציאל שמוגבר בצורה פנטסטית בדרגת הכניסה במגבר ומבשל את הממברנה
- השארת כניסה פתוחה יכולה ליצור אנטנה ומקור לרעשים או 'נידנוד' בתדר גבוה שמחמם את המגבר
- מיתוג עם כמה שפחות איברים בדרך, יחסוך בעיות ותהיות לגבי מהות הסאונד, ברגע שהוא יעלה סימן שאלה אי פעם ("יכול להיות שהגבוהים ירדו בגלל מגע הממסר?")
- תיזמון נכון וניקוז פוטנציאל יוציאו ממתג איכותי יותר, כמו גם מגעים בעלי שטח מגע רחב ו-עביר יותר בממסרים או המתגים.
- יש להרחיק את ממתג הכניסה ממתג היציאות. אסור שתהיה קירבה פיסית ביניהם עקב בעיות השראה, אוסילציה או ניצוץ, מה שאומר כמעט בטוח 2 קופסאות! אחת למיתוג כניסת מגברים (רגישות) והשני ליציאות לרמקולים שונים.

אם נתחשב בכל הנ"ל, נתחיל במיתוג רגישות באיזור המיקסר (או בסמוך). זה אומר הצבת מנחתי עוצמה בערך שונה לכל מצב (צירוף של שני נגדים או שני טרימרים/פוטנציומטרים), כאשר הממתג עובר ביניהם. אלמנט המיתוג כאן יהיה ממסר, כיוון שמתג אחד לא מומלץ שיקח את כניסות ויציאות המגבר גם יחד, מהסיבה שכתבתי למעלה, והמיתוג חייב להיות בו זמנית בשתי הקופסאות), וממסר כזה יוכל לקבל פקודת מיתוג משותפת עם ממסר הרמקולים המרוחק. מתח המיתוג יכול לנבוע מהמיקסר (אם ממתג אחד בתוכו) או מספק כוח קטן חיצוני (יש למצוא ממסרים מתאימים למתח DC זה)
בכל מצב של מיתוג, רצוי שיישאר נגד לאדמה בדרך למגבר (על הכבל שיוצא למגבר, בכל צד), וזאת למניעת ניצוץ או מצב רגעי של "תלוי באוויר" (חלקיק שניה, אבל בעייתי). נגד של 10-47K יעשה את העבודה.
מצב מונו יסכם את שני הצדדים באמצעות נגדים (של 600 אוהם לדגומא, מאוד תלוי במעגל במיקסר). הוא לא קשור למיתוג ויכול להיעשות כמובן לפני כן. מתג שמקצר את שמאל וימין באמצעות נגדים, כך שהזנת שמאל הולכת לימין והפוך, רצוי בנקודת האדמה הוירטואלית במגבר הסיכום (ה(-) של מגבר אופרטיבי לדוגמא).

מיתוג המוניטורים רצוי שייעשה על מגברים בעלי אדמה משותפת לשני הצדדים (מינוס משותף ביציאה, וכמעט כולם כיום כאלה, אלא אם מדובר בוינטאג'), וזאת כדי לפשט את החיווט והדרישות מהממסרים. זאת, אם מדובר בשני מגברים כמובן. במגבר אחד יש למתג את אותה יציאה לשני רמקולים שונים, וגם כאן, מספיק למתג את ה"פלוס" בלבד, של כל אחד, כאשר המינוס או האדמה של יציאת המגבר משותפת לכולם. מעולם לא היתה לי בעיה עם זה.
דוגמא של ממתג כזה שלחתי כאן. רצוי ממסרים לזרם גבוה, למניעת התפחמות מגעים.
  shem_tov  
S.Supporter
הצטרף: 30 דצמ' 01
הודעות: 2058
הודעה פורסם: חמישי 13 מאי,04 21:51   
א. #thumbsup

ב.
ציטוט:
דוגמא של ממתג כזה שלחתי כאן.

אמור להיות פה קישור?
ReuvenM
Administrator
הצטרף: 17 מאי 01
הודעות: 19243
מיקום: תל אביב
הודעה פורסם: חמישי 13 מאי,04 22:09   
לא שמתי קישור. התכוונתי שזה כאן בפורום, אבל הנה הציטוט משם, וזה היה בהקשר של מיתוג יציאת מגבר ללא ענין שינוי העוצמה (הכל להמחשה):
להלן שרטוט, אותו ניתן להגדיל ולהקטין באמצעות עכבר ימני.

 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון