תפריט
שלום Anonymous ::: 2020, 18:31
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
stereo pan law מה למה וכמה ?
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (5) › תצורת הדפסה
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » מש' Steinberg
  omb  
stereo pan law מה למה וכמה ?
הודעה פורסם: רביעי 26 אוק',05 16:44   
שלום לכולם ,

כמותמיד קשה לי להסביר במילים מה אני רוצה אבל אתאר מה שאני רואה \שומע ואשמח אם משהו ישפוך לי קצת אור על הנושא הזה.
הקלטתי ערוץ מונו של bass drum שמתי eq קימפרסתי והערוץ מראה לי שהו מגיע עד
1db - שמח וטוב לב אני מביט ביציאת ה-BUS של התוכנה והערוץ מראה לי 4db- לקח לי זמן והבנתי שאיך שהוא זה קשור בהגדרות התוכנה : stereo pan law שנמצא ב- project setup ( ותקנו אותיאם אני טועה ) , אז שיניתי את ההגדרה מ-3db- ל- 0db
ואכן יציאת ה-BUS הראת 1db- כמו שרציתי אך משהו בסאונד אכן השתנה .
קראתי שוב ושוב בספר התוכנה והבנתי שהגדרה זו באה לפצות על צידוד או משהו כזה .

עכשיו אחרי כל התמיהות הגיע זמן השאלות :
1.מהו הפיצוי השעליו הם מדברים ?
2.מהיא הדרך המקובלת לעבוד כלומר, מה להגדיר כפיצוי (3db- או- 0db )כדי שאוכל לעבוד בצורה הטובה ביותר.

תודה על הסובלנות.
.
shem_tov
S.Supporter
הודעה פורסם: רביעי 26 אוק',05 17:27   
  omb  
הודעה פורסם: רביעי 26 אוק',05 23:49   
את התאוריה מאחורי הדברים הבנתי אך הלכה למעשה אין.

לדוגמא : כאשק אני רוצה לעשות מיקס לקטע אני מנמיך את כל הערוצים ומתחיל להגביהה
קודם את הbass drum כי הוא נקודת הפתיחה והיא הרפרנס שלי לשאר הקטע ( אני עושה מוזיקה אלקטרונית אם זה משנה משהו ) אני רוצה שהוא יהיה הגבוהה ביותר אך כשהוא בערוץ שלו הוא נאמר 1db- אך במאסר פיידר הוא 4db- .
1.האם עלי לשנות את ה-stereo pan law בתוכנה ל-0db או שעלי לישאיר אותו ב 3db- ?
2.במידה וכדאי להשאירו ב 3db- האם עלי להיתיחס ל 4db- כנקודת הפתיחה של המיקס ?

שוב תודה
shaharv
S.Supporter
הודעה פורסם: חמישי 27 אוק',05 01:14   
בתור התחלה, אל תלחץ מהמספרים.

תקרא פה קצת בפורום על DB (במיוחד full scale), קצת על מיקס, ובמיוחד על מוניטורינג נכון.
אחרי זה תבין שבין השאלה שלך למציאות יש קשר רופף במיוחד.

בכל מקרה, אותה הנמכה שמקבל ערוץ הקיק שלך, יקבל גם כל ערוץ אחר, כך שהיחס ביניהם נשמר תמיד.

לדעתי אתה גם מתחיל את המיקס עם הקיק קצת חזק מדי... אם השאיפה שלך היא 0dbFS אז יש לך טעות קטנה, מכיון שאתה לא משאיר לך מרווח בטחון לכניסה של כלים נוספים.
אם תיצב את הקיק על 0 , ברגע שהכנסת כלי נוסף, אתה תראה את הנורית האדומה נדלקת לך, אופס, דיסטורשיין (ועוד דיגיטלי).

בכל מקרה, עד שתקרא על המושגים שכתבתי למעלה, אל תתרגש מזה, וגם אחרי, תשאיר את זה כרגע על הברירת מחדל .
תתנסה במיקס, במיוחד בסטריאו, ואז תנסה לשחק עם חוקים שונים בצידוד, זה יתן לך מושג על מה מדובר.
Zooot
S.Supporter
הודעה פורסם: חמישי 27 אוק',05 06:40   
ה-PAN LAW נקבע ע"י היצרן (או ע"י המשתמש אם האפשרות ניתנת לו) כחלק מ"מדיניות", "בניית" המיקסר.

ה-PAN LAW מתיחס רק להשואה בין עוצמה של ערוץ כלשהו כאשר הוא מופנה אל מרכז הסטריאו (עוצמה שווה בשני הרמקולים) לעומת עוצמתו כשהוא מופנה אל אחד הצדדים בלבד.

במיקסרים אנלוגיים לדוגמא, הפניית הערוץ ל"אמצע" משמעותה הגברת עוצמה (2 ערוצים מנגנים (L+R), במקום אחד (L או R) ) - וללא "תיקון" אלקטרוני מתאים יאלץ המשתמש לתאם את עוצמת הפיידר לאחר כל שינוי צידוד (pan).

לצורך זה הותקן מעגל מיוחד בשלב הצידוד, המנמיך אוטומטית את העצמה באופן רציף ככל שקרוב הצידוד לאמצע, ו"לא מתערב" ככל שהצידוד קרוב לאחד הצדדים. כך מקבל המשתמש "נסיעה" חלקה" של הצליל לכל רוחב הצידוד (לדוגמא L>C>R) במקום עוצמת "חלש<חזק<חלש" שיתפרש כאילו "מתקרב" הצליל בעוברו דרך המרכז.

במיקסרים אנלוגיים קבעו רוב היצרנים את "כמות השקיעה" במרכז ל-3DB.

במיקסרים דיגיטליים מסוימים העניקו היצרנים את האפשרות לכוון "רמת השקיעה" במרכז למשתמש.

על המשתמש לקבוע ערך זה (או להשאירו ללא שינוי) לפני התחלת העבודה, כחלק מעיצוב המיקסר, ולא תוך כדי העבודה, מאותה הסיבה שלא הייתי ממליץ לך לעבור למצב הנעה 4X4 בג'יפ צבאי "אמריקאי" ישן (למי שזוכר, ולא בחיבה...) במהירות 100 קמ"ש.

Peace,

Zooot
yoramilan
S.Supporter
הודעה פורסם: חמישי 27 אוק',05 08:08   
Zooot :
מאותה הסיבה שלא הייתי ממליץ לך לעבור למצב הנעה 4X4 בג'יפ צבאי "אמריקאי" ישן (למי שזוכר, ולא בחיבה...) במהירות 100 קמ"ש.

" כאן חמש, רות "
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » מש' Steinberg

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון