תפריט
שלום Anonymous ::: 2021, 01:35
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
להירשם לאקו"ם?
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (305) › תצורת הדפסה
לך לעמוד 1, 2, 3   הבא
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הסלון
  צופיפניק  
S.Supporter
להירשם לאקו"ם?
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 12:03   
לפני שנתיים רציתי להירשם לאקו"ם, אך בסוף החלטתי לוותר על העניין.
בינתיים עבר הרבה זמן, ונרשמו באקו"ם מספר שירים/יצירות שלי: לפסטיבל שהפקתי לתנועת הצופים, ולתוכנית של יום הזיכרון ששודרה בטלוויזיה.
עכשיו קיבלתי מכתב מאקו"ם שבו הם מבקשים שאצהיר על היצירה ששודרה בטלוויזיה (שיר בשם "מי זה אמר") כדי שאוכל לקבל עליה תמלוגים. באותה הזדמנות הם מציעים לי להירשם להיות חבר מלא באקו"ם. השאלה היא: מה עדיף, רק להצהיר על היצירה, או להירשם כחבר באקו"ם?
הבעיה העיקרית שלי עם הרשמה לאקו"ם היא שאני צריך לחתום על כתב ויתור זכויות, ואני לא מבין בדיוק מה זה אומר... אשמח אם מישהו יוכל לעזור לי בעניין.
תודה,
ברק.
וירץ
Act Compatible
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 14:08   
לדעתי כדאי להרשם כי אז אתה מקבל תמלוגים ממקורות שונים: מכירות דיסקים ושאר מיני מדייה, השמעות בסלולרי, חלוקות חד פעמיות שנובעות מרווחים שמושקעים בקרנות נאמנות ועוד כל מיני הכנסות שאינך מקבל אם אתה לא חבר.
אם אתה לא חבר - אקו"ם גובה עבורך רק תמלוגי השמעות ולכל השאר אתה אמור לדאוג לבד, מה שבדרך כלל לא מצליח...
עניין החתימה על העברת הזכויות הוא עניין פורמלי בלבד. אין לו משמעות ממשית.
אתה כאילו מיוצג על ידי אקו"ם וזה אפילו מאוד נוח בכל מיני מקרים שבמסגרת הסכמים עם מפיקים למיניהם (מוסיקה לסרטים, מחזות וכו') הם רוצים שתעביר אליהם את זכויות היוצרים ואז כמובן אתה מודיע שאין באפשרותך כי העברת את הזכויות
לאקו"ם...
המשמעות של העברת הזכויות היא שאתה מייפה את כוחם לגבות עבורך תמלוגים ואת האפשרות להכניס את יצירותיך למאגר של אקו"ם. יש כאלה שלא רוצים זאת כי לאקו"ם יש כל מיני הסכמים גורפים אם רשויות שידור למיניהם שמחייבים אותך להסכים להם.
יש כאלה שמעדיפים לעשות את המשא ומתן בעצמם...
אני מאמין שאקו"ם גובה כמה שמתאפשר ועושה הסכמים גורפים במחיר נמוך במקרים
שהיא חושבת שבאופן אחר יהיה פחות שימוש ביצירות ובסופו של דבר הרווחים יקטנו.
השורה התחתונה היא אם יש לך אמון באקו"ם או לא.
לי יש...
Zooot
S.Supporter
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 19:03   
וירץ :

עניין החתימה על העברת הזכויות הוא עניין פורמלי בלבד. אין לו משמעות ממשית.

סליחה וירץ, אבל יש משמעות רבה לחתימה. אכיפה וגביה של זכויות יוצרים באקו"מ היא היום למעשה "קופסא שחורה" בגלל ההפרות הרבות והסכמי השמיכה, אפילו חברי אקו"מ הותיקים אינם יודעים למעשה מה ערך התמלוגים שהם מקבלים לעומת פוטנציאל הגביה.

לצערי (או שלא) אני מנוע מלדבר על הידוע לי במסגרת הסכם סודיות, אבל די אפילו בקצת מהמידע הגלוי כדי לקמט מצח:

א. כל עוד לא הוכרע אחרת בבית המשפט, אקו"מ פועלת בהגבלות (הגבל עסקי) ולא בפוטנציאל המלא של "בעל זכויות", כולל במישור המשפטי.

ב. מרגע שהעברת את זכויותיך לאקו"מ אינך רשאי למעשה לפעול משפטית בעצמך, מאחר ואינך בעל הזכויות שהועברו.

ג. מול הפרות בוטות הקיימות בשטח (ולא אפרט) ידיך כבולות, ולמעשה גם אקו"מ כפי שאמרתי, מוגבלת בפעילותה.

ד. יכולת המו"מ שלך כפי שציינת נפגעת, רק אינך יכול לדעת עד כמה - עד שלא נהלת מו"מ בעצמך.

לכן, השאלה היא לא "כמה אמון יש לך באקו"מ" אלא "כמה אמון יש לך ביצירתך" ו"כמה אמון יש לך ביכולתך" - ואלו לצערי נענות כמקובל אצל יוצרים ב"נמוך מאד".

רק לדוגמא מספרית - אם הפרו את זכות היוצרים הכלכלית שלך, ותבעת וזכית - סכום הפיצוי המינימלי הוא 10,000 ש"ח ועד 20,000 ש"ח, ללא הוכחת נזק. כמה "השמעות" יכניסו את אותו הסכום?

לא שאני מציע ליוצרים להכנס לקריירה משפטית, אבל בניהול נכון המשוואה תהיה הכנסות מכל החייבים בתשלום, במחיר הגבוה מן הסתם ממחיר אקו"מ, ופיצויים מכל מי שלא עונה על קטגוריה זאת, פחות "אלה שלא ישתמשו ביצירה רק מאחר ואיני חבר אקו"מ".

כלומר - הכנסות מכל החייבים בתשלום - שווה (ולמעשה יותר) מאופציית אקו"מ
במחיר הגבוה מן הסתם ממחיר אקו"מ - מאחר והמשתמש קונה יצירה ולא קטלוג
פיצויים מכל מי שלא עונה על קטגוריה זאת - כאן אתה חפשי יותר ביוזמה אפילו אחרי הוצאות
"אלה שלא ישתמשו ביצירה רק מאחר ואיני חבר אקו"מ" - הסעיף היחידי לרעתך.

והסעיף האחרון הוא בדך כלל הדומיננטי בשיקולי החבר. אומר האמן לעצמו "מה אני אתחיל עכשיו להתעסק בזה? מישהו בכלל ידווח לי על שימוש? מישהו בכלל ירצה לשדר אותי אם אני לא ב"קטלוג"? אני אלך לגבות את הכסף?"

ומה אתה חושב, המשתמשים הגדולים לא יודעים את זה ומנצלים את זה לטובתם?

לכן לדוגמא, רשתות הטלויזיה המצמידות יצירה לוידאו (סינכרוניזציה) משלמות סכום אפסי לעומת התשלום המשולם להצמדת יצירתך לפרסומת, נניח. המחירים ל"שימוש ביצירה ספציפית בויז'ואל" מגיעים במו"מ לאלפי שקלים לשימוש בודד, לכן אם המשתמש קשור עם אקו"מ ב"הסכם שמיכה" - "נעקפת".

ומצד שני היוצרים שוכחים את "מקל החוק" השמור במיוחד למפרים, והוא המדרבן אותם לדווח ולשלם - הסכום מנותק במכוון מהנזק - וכך אולי "יפספס" היוצר פיקוח, אך אם יתפוס ואפילו הפרה אחת - תתאזן המשוואה ואף יותר.

כך שאם היוצר מאמין בכוחה של יצירתו לעורר ביקוש לה, וביכולתו לעמוד מול מפירים - ירויח מנהול עצמאי.

ואם לא (ולצערי רוב היוצרים אינם מעריכים את כוחותיהן של יצירותיהן, ומתיחסים להצלחה כאל "נס" או "מזל") - יבחר בניהול אקו"מ.

Peace,

Zooot
MrSoundMan
Act Compatible
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 19:15   
שאלה: איך באמת נעשית הגביה ללא אקו"מ? איך באמת אפשר לבדוק מי משמיע ואיך נעשה כל תהליך גבית הכספים אם מתכוונים לעשות הכל ללא עזרה?
וירץ
Act Compatible
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 19:17   
אתה צודק ZOOT בכל מה שכתבתה כולל:

ציטוט:
והסעיף האחרון הוא בדך כלל הדומיננטי בשיקולי החבר. אומר האמן לעצמו "מה אני אתחיל עכשיו להתעסק בזה? מישהו בכלל ידווח לי על שימוש? מישהו בכלל ירצה לשדר אותי אם אני לא ב"קטלוג"? אני אלך לגבות את הכסף?"

ומכיוון שאני חושב שרוב האמנים לא בנויים לנהל את העניינים מהסוג הנ"ל ולא נראה לי שהקמת גופים אין ספור שישאו ויתנו עם המשתמשים תועיל לעניינם,
אז המצב כרגע הוא הרע במיעוטו, ואקו"ם עושה ככל יכולתה ואני מקווה שבית המשפט יכריע לטובתה ואז יכולת פעולתה תוכל להשתפר.
AMIT
Act Compatible
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 19:37   
וירץ, בכל הקשור למוזיקה לסרטים, לפי נסיונך, הם בכלל עוקבים אחרי הקרנות בארץ או בעולם ? בשורה התחתונה, התמלוגים מגיעים לחשבון הבנק? אם כן, בכמה בערך מדובר בהקרנת סרט בקולנוע או בטלביזיה (נגיד- כ15 דקות מוזיקה)?

השאלה היא באמת עד כמה עובד הגוף הזה שנקרא אקום.
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 19:51   
אקו"ם מקבלים דיווחים מהאגודות המקומיות. ז"א שאם מוסיקה שלך מבוצעת בצרפת, אז "אקום" של צרפת מעביר את הדיווח לאקום שלנו.
אכן התמלוגים מועברים לבנק שלך. התמלוגים על הקרנת סרט (על המוסיקה) תלויים היכן זה משודר. אם זה בערוץ 2 זה יכול להגיע ל-2000 ש"ח פחות או יותר, ואם זה בכבלים, אז נכון לעשיו זה נמדד בעשרות שקלים בלבד. העניינים נמצאים כל הזמן במשא ומתן ונקווה שישתפרו בעתיד.
מבחינתי אקו"ם מהווה מקור הכנסה מאוד משמעותי ומספק לי מעין
משכורת בסיסית, כך שמבחינתי הם עושים את העבודה. כמובן תמיד אפשר שיהיה יותר טוב ויש עוד הרבה מקום לשיפורים...
Zooot
S.Supporter
הודעה פורסם: חמישי 09 פבר',06 23:59   
וירץ :

ומכיוון שאני חושב שרוב האמנים לא בנויים לנהל את העניינים מהסוג הנ"ל ולא נראה לי שהקמת גופים אין ספור שישאו ויתנו עם המשתמשים תועיל לעניינם,
אז המצב כרגע הוא הרע במיעוטו, ואקו"ם עושה ככל יכולתה ואני מקווה שבית המשפט יכריע לטובתה ואז יכולת פעולתה תוכל להשתפר.

אני באמת סקרן, והשאלה היא כנה ולא צינית:

אם היו מציעים לך "לקנות" את זכויותיך לשלוש שנים, תמורת 110% מהכנסותיך מזכויות בשלוש השנים האחרונות - היית מסכים?

Peace,

Zooot
  צופיפניק  
S.Supporter
הודעה פורסם: שישי 10 פבר',06 00:04   
תודה רבה לכם על התשובות!
אבל אני עדיין קצת מבולבל.

MrSoundMan :
שאלה: איך באמת נעשית הגביה ללא אקו"מ? איך באמת אפשר לבדוק מי משמיע ואיך נעשה כל תהליך גבית הכספים אם מתכוונים לעשות הכל ללא עזרה?

-> גם אני אשמח לקרוא תשובה לשאלה הנ"ל. #smile
וירץ
Act Compatible
הודעה פורסם: שישי 10 פבר',06 00:10   
ZOOT , אני לא ממש מבין את השאלה, את הקשרה ואת מטרתה #smile
מעשית אף אחד לא יכול לקנות את הזכויות שלי (בגלל החוזה עם אקום)
וגם אם כן, אז אם 3 השנים האחרונות היו חזקות ואם אני צופה ירידה בהכנסות, אז וודאי שהעסקה "שהצעת" כדאית... אבל אני מניח שלא לזה
התכוונת :?:
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הסלון

לך לעמוד 1, 2, 3   הבא
עמוד 1 מתוך 3

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון