תפריט
שלום Anonymous ::: 2020, 11:31
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
ציקים, ניצוצות בחשמל - הצילו!
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (130) › תצורת הדפסה
לך לעמוד הקודם  1, 2, 3   הבא
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שבת 30 אוג',03 11:30   
Varistor נאמד בערך המתח שהוא מאפשר, מקסימלי.
אם אנו מתעסקים עם רשת החשמל, סביר שנשים ואריסטור עם ערך של 240 וולט, כך שכל מה שיגיע דרך הרשת, והוא מעל ערך זה, יקוצץ (שזה לרוב ניצוצות -spikes, אך גם נחשולים - surge).
אני לא בטוח שקו הטלפון הוא זה שמביא לך ציקים, אולי המרכזיה או מערכת המיתוג שלה, אפילו חיווט לקוי שלה.
עליך לבדוק או לתאר את הציקים, מתי הם קורים, והיכן אתה שומע אותם, והאם בניתוק המרכזיה זה מפסיק, ואם כן, האם בהרחקת קו הטלפון או ניתוק השלוחה שלך מהמרכזיה, זה גם מפסיק.
אין כאן תרופות אינטסטנט.
ben-je
תודה על התשובה המהירה :) ובקשר לשאלתך....
הודעה פורסם: שבת 30 אוג',03 17:42   
אז כך את הציקים אני שומע דרך הטלפון והם מגיעים בצורה רנדומלית ואין באפשרותי להתנתק מהמרכזיה כרגע
(אני לא יודע אם זה קשור אבל ההייבריד שלי כבר נשלח לתיקון)
#read
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שבת 30 אוג',03 18:03   
טוב, כנראה שמדובר בהפרעות תוך-טלפוניות.
אנו דיברנו כאן על הפרעות של רעשים מרשת החשמל לתוך ציוד האודיו שלנו - כלומר, במקרה ושומעים את הרעשים האלה דרך הרמקולים או בתוך הקלטה שבוצעה או מושמעת.
montigo
Supporter
הודעה פורסם: שלישי 25 מאי,04 22:39   
סלחו לי על ההקפצה - יש לי מוניטורים אקטיבים בחדר (מחוברים ישירות לכרטיס קול), ונורת פלואורסנט בתקרה.
כל כיבוי או הדלקה של הפלואורסנט, מקפיץ את המוניטורים (ז"א גם שומעים ציקים, וגם אם הרמקולים מכובים, אז הם קולטים את הסיגנל והמגבר הפנימי שלהם נדלק).

האם זה אומר שרשת החשמל בחדר שלי דפוקה? (בית בן שנה!)
הרי איני יכול לנתק את הפלואורסנט, האם הפתרון היחידי הוא להתקין וואריסטור?

נ.ב. הציקים לא נגרמים רק מהפלואורסנט, אבל חד משמעית הפלואורסנט הוא הבולט שבבעיותי.
הודעה פורסם: רביעי 26 מאי,04 10:28   
כנראה שיש אצלך רגישות לרעשים ברשת, אם עקב חיווט חשמל רעוע או לקוי בנקודה מסוימת, או שימוש במפצלים או חיבור אחד התקעים (של ציוד) בצורה לא נכונה.
להניח פלסטר על הרעש ללא פתרון הבעיה אולי יעזור, אבל לא כל כך מומלץ, כיוון שציינת שכל העסק רגיש.
במקרה זה עקוב אחר הוראות בדיקת רעשי חשמל כאן בפורום, וזאת ע"י בידוד וניתוק הציוד, וחיבורו בצורה עקבית ומסודרת רכיב-רכיב.
אגב, האם רק כשהרמקולים מחוברים (ללא כניסה מחוברת פיסית) יש את אותה רגישות?
montigo
Supporter
הודעה פורסם: שלישי 01 יונ',04 09:00   
סיימתי בדיקה ראשונית:

רק להבהרה הקונפיגורציה שלי היא כזו:
SB Live עם שקע Minijack -> מאריך Minijack -> מפצל Minijack סטריאו ל-2 RCA מונו -> מוניטורים אקטיבים (בכל מוניטור יש בין השאר כניסת RCA מונו).

הציקים - הצלחתי לגלות חד משמעית שהפלואורסנט בחדר שלי, והתריסים החשמליים בחלונות בבית (לי יש תריסים רגילים) גורמים להם. יש עוד גורמים שעוד לא גיליתי.

קודם ניתקתי הכל מהכל, פירקתי את כל הרכיבים. כל שלב הדלקתי את הפלואורוסנט בחדר ובדקתי אם עדיין יש הפרעות.

1. ניתקתי את הרמקולים מכל כבל שהו (המגבר עדיין פועל) - אין הפרעות יותר.

2. חיברתי את המפצל Minijack ל-2 RCA - אין כמעט הפרעות (לא הצלחתי להבחין בדיוק, ייתכן והיו הפרעות ממש ממש קלות).

3. חיברתי את המאריך RCA למפצל שכבר מחובר לרמקולים - חזרו ההפרעות, בעוצמה כמעט מלאה.

4. חיברתי את המאריך RCA למחשב כאשר הוא כבוי - חזרו ההפרעות, בעוצמה מלאה!

שמתי לב לתופעות מוזרות:
- כאשר הכל מחובר אבל המחשב מכובה אני מקבל סאונד שהוא שילוב של רעש (לבן!?) ו-Hum. כאשר אני מדליק את המחשב הרעש נעלם.
- כאשר אני מנתק את המיניג'ק מהמחשב, ז"א למוניטורים מחוברת הכבליאדה בלי שום דבר בקצה, יש Hum ממש בולט וחזק!

HELP! מה אפשר להסיק מזה?
הודעה פורסם: שלישי 01 יונ',04 14:52   
לענין הבדיקה:
אם כבל מחובר לכניסה מוגברת (קדם מגבר, מגבר וכו'), ובצידו השני אין כלום, הוא משמש כאנטנה, ומאוד רגיש.
גופנו מוליך קרינה של 50 הרץ, ומכאן שמגע בכבל דיו כדי להשמיע הימהום. בדיקה נכונה תהיה ניתוק הכבל מהכניסה הבאה בתור, או קיצורו לאדמה (הארקה) בצד החשוף, או לגעת ביד השניה באדמה/גוף מתכת.

אפשר שיש לך כבל מאריך מאיכות גרועה או בעל סיכוך לקוי, או בעלי מגעים לא בריאים מספיק, וזאת כדי ליצור נקודת חיבור רגישה לקרינה.
בכל מקרה, הקרינה של אותם ניצוצות קיימת. היא כנראה חודרת השראתית (לכבל/חיבור גרוע) או פיזית דרך מערכת החשמל, ולמיכשור שהוא רגיש יותר (כמו ספקי כוח ממותגים, בסגנון שיש במחשב).
אתה יכול לנסות כבל אחר, או לבודד את יציאת המחשב באמצעים שתוארו היכנשהו בפורום, אך אם רק זו הבעיה, אפשר לנסות לדכא את הרעשים במקור, וזה אומר איתור מקור היווצרות הניצוץ והכנסת מדכא ניצוצות בסמוך אליו.
אפשר לשלב וואריסטור בתקע החשמל המזין את הציוד הרגיש, אך אני לא מאמין שזה יספיק.
מסנן חשמל בנקודת המיתוג הקריטית (מתגי התריסים, פלורסצנט), או בלוח החשמל על המעגל של הציוד אודיו הרגיש, יכולים לעזור. כמו כן חלק ממכשירי הה"אל פסק" מציעים סינון רעשים מסוג זה.
בדיקה של חיווט החשמל הכרחית במקרה שלך, כולל קוטביות של מתח בשקעים/תקעים/מפצלים, קיומו של חיבור הארקה למבנה ובשקעים ובאלו שנאים נעשה שימוש (אם בכלל) בחדר העבודה.
לעתים מספיקה נקודה אחת לקויה כדי לגרום לכל העסק להיכנס לרגישות פראית.
montigo
Supporter
הודעה פורסם: רביעי 02 יונ',04 01:50   
תודה על התגובה המהירה ראובן! #thumbsup
אני חושב שאנסה קודם, עד כמה שאפשר, לפתור את הבעיה בחדר שלי (חשמל, כבלים, ציוד).

בדקתי -
כאשר אני בעצמי נוגע בקבל המאריך, או שאני מחבר אותו לגוף מתכת, הוא עושה HUM בווליום ממש גבוה, בדיוק כמו שהסברת.
כאשר הקבל המאריך הוא "באוויר", ז"א לא נוגע בשום דבר, עדיין יש HUM בווליום בינוני, מאיפה זה מגיע? מהאוויר?

אגב, שמתי לב עכשיו לתופעה ממש מוזרה, גם כאשר אני מנתק את המוניטור מכל חיבור אודיו שהוא ומכל קבל (ז"א רק חשמל), יש רעש לבן (?) בעוצמה קבועה, עוצמה זו לא משתנה אם אני מגביר או מנמיך את הווליום מאחורי המוניטור, ותיפסק למעשה רק כאשר המגבר הפנימי של המוניטור יכבה באופן אוטומטי אחרי מספר דקות.

והדבר הכי הכי מוזר שהצלחתי לעלות עליו! זה קורה רק כשאני מנתק את המוניטורים ממקור סאונד כלשהו (ז"א מנתק היכנשהו את הלינק לכרטיס קול), אם אני "מלטף" את הפאנל האחורי (המתכתי) של המוניטורים, יש תחושה של זרם חשמלי - על אותו עיקרון של לגעת באדם שיושב על סדין חשמלי סימן קריאה

בכל אופן, חזרה לעניין הכבלים, המאריך נראה לי הוא המקור לחלק גדול מהבעיה, הוא גם ארוך מדי (יש לו איזה חצי מטר יותר) ולכן הוא מלופף, מה שלדעתי גורם לו להנהג כאנטנה ולקלוט אפילו עוד יותר קרינה. בנוסף, אם אני מסובב אותו ומשחק איתו באיזור שליד החיבור לכרטיס קול, הוא מוציא רעשים חבל"ז. הפסקתי, אני לא רוצה להזיק למוניטורים. לאחר שנסיים לאפיין את הבעיות, לדעתי אחד הדברים הראשונים יהיה למצוא כבלים יותר מתאימים, לדעתי גם את המפצל ל-RCA אני יחליף, הם שניהם מהסוג הנחות והזול ביותר.

נ.ב. אם זה משנה, אני משתמש במוניטורים Samson 65a ובכרטיס קול Creative SB Live!, אין כרגע מיקסר או שום דבר דומה באמצע.
הודעה פורסם: שבת 05 יונ',04 14:28   
נראה שהכל אצלך על קרעיים. המגבר מרעיש מעצמו, המגעים במחברים דורשים ניקוי או החלפה, הכיבלול דורש בדיקה, ומערכת החשמל מבקשת הערכה.
ללא עבודה יסודית אי אפשר להתקדם לכלום. אתה גם מדבר על תערובת של בעיות, חלקן אולי לא בעיות אלא תופעות טבעיות של מגעים או קליטה/קרינה.

נתק הכל ובחן מחדש כל מרכיב בשרשרת לבד. בסדר הזה:
- מגבר ורמקולים. הקשב לרעשים הקיימים - אלו ימשיכו מן הסתם לאחר החיבור הכללי, כך שדגום אותם באוזן וזכור שזה הבסיס שלך, אלא אם תחליף מגבר.
- חבר את כניסות המגבר ליציאות מערכת שמע-נשלטת-עוצמה (כרטיס קול זה לא ממש אידיאלי במקרה הזה, מיקסר עדיף). אל תדליק עדיין את המיקסר, בחן את כמות הרעש המתווספת, אם בכלל. אם אתה חושד בכבלי החיבור, החלף אותם.
- הדלק את המיקסר ושים את כפתור השליחה למגבר על שלשת-רבעי הדרך, את הסליידרים על נקודת ה-0 (לא אפס ווליום), והקשב שוב לכמות הרעש.

לגבי שאלותיך:
- יש קרינה של 50 הרץ סביבנו, במבנה, ובמרחב אורבני בו חברת חשמל הניחה כבלים או זורם חשמל. תמיד.
- הרעש הלבן כנראה מובנה במגבר, לא תשנה כמות ההגברה, שכן היא נעשית בדרגת הכניסה על מה שמגיע, ואילו הרעש מגיע מבפנים. מגבר אמור להיות שקט ככל האפשר, ואני לא מדבר על להתאמץ לשמוע ממנו רעשים במרחק 0 ס"מ מהרמקול, אלא במרחק שמיעה טבעי.
- ליטוף הפנאלים משמיע לך חשמל סטטי או מצביע על רגישות המגבר להפרשי פוטנציאל. במקרה זה הייתי בודק את רישות החשמל (את זה חובה לעשות לפני הכל!). ראה הודעות קודמות בדבר כיבלול חשמלי בציוד. הארקה במגבר אמורה לפתור את זה. לעתים רעשי רקע נובעים מכיבלול חשמל לקוי או קליטה של תדר רדיו המתפרש כרעש לבן (וזאת עקב חיווט).
- אם אין לך מיקסר בין הכרטיס למגבר, אתה לא במצב אידיאלי כלל (אין ויכוח כאן), כך שאל תצפה להגיע לגדולות בעניני רעשים, אך לפחות קרא בנושא בידוד יציאות האודיו של כרטיסי הקול כאן בפורום.
- קשה לי להאמין שכבל חדש/תעשייתי יביא רעשים בעצמו. זה קורה לרוב בכבלים מהכנה עצמית, או בלאי על כבלים קיימים, או שימוש בכבלים לא נכונים, או עירבוב אדמות/הארקות של מעגלי האודיו.
montigo
Supporter
הודעה פורסם: שבת 05 יונ',04 23:51   
ReuvenM :

נתק הכל ובחן מחדש כל מרכיב בשרשרת לבד. בסדר הזה:
- מגבר ורמקולים. הקשב לרעשים הקיימים - אלו ימשיכו מן הסתם לאחר החיבור הכללי, כך שדגום אותם באוזן וזכור שזה הבסיס שלך, אלא אם תחליף מגבר.
- חבר את כניסות המגבר ליציאות מערכת שמע-נשלטת-עוצמה (כרטיס קול זה לא ממש אידיאלי במקרה הזה, מיקסר עדיף). אל תדליק עדיין את המיקסר, בחן את כמות הרעש המתווספת, אם בכלל. אם אתה חושד בכבלי החיבור, החלף אותם.
- הדלק את המיקסר ושים את כפתור השליחה למגבר על שלשת-רבעי הדרך, את הסליידרים על נקודת ה-0 (לא אפס ווליום), והקשב שוב לכמות הרעש.

ארצה להדגיש שוב - הקונפיגורציה שלי היא
1. כרטיס קול פנימי (סאונד בלאסטר לייב) שמתחבר ל
2. כבל Minijack מאריך (ארוך) שמתחבר ל
3. מפצל Minijack סטריאו ל-2 RCA מונו שמתחברים ל
4. זוג מוניטורים אקטיבים (סמסון 65a)
זאת ללא מגבר חיצוני וללא מיקסר בדרך.

ביצעתי את הניסוי, כאשר אני מחבר מהמוניטור האקטיבי חזרה לסאונד בלאסטר, התוצאות הן כדלקמן:

- כאשר המוניטור האקטיבי מנותק מכל דבר, הוא מפיק היס די חלש, שמתחזק ממש ממש מעט עם הגברת הווליום מאחורי המוניטור. קרי, כאשר הווליום מאחורה 0 יש מעט היס, וכאשר הוא מקסימלי יש מעט יותר היס (לא הפרש משמעותי).
בשלב זה אין ציקים מהפלואורסנט בחדר שלי.
ההיס נשמע רק כאשר מתקרבים כ-30-40 ס"מ מול טוויטר. האם זה תקין או נחשב יותר מדי רעש?

- כאשר אני מחבר למוניטורים את המפצל ל-2 RCA ההיס לא מתחזק. עם זאת, בווליומים גבוהים ניתן לשמוע HUM בעוצמה משתנה (נחלשת ומתגברת סתם ככה) אך נמוכה מאוד מאוד. בשלב זה אין ציקים מהפלואורסנט בחדר שלי.

- כאשר אני מוסיף לשרשרת את המאריך Minijack אני מקבל HUM בעוצמה משתנה אבל חזקה מאוד (לשם השוואה, היא בערך רבע מהעוצמה של סאונד נורמלי באותו הווליום, מרוב שה-HUM חזק לא הצלחתי להבין כמה היס יש). להזכיר - הסאונד בלאסטר עוד לא מחובר בשלב זה!
בשלב זה אם אני מדליק את הפלואורסנט בחדר *יש* ציקים.
מה זה אומר?

- כאשר אני מחבר את החוליה האחרונה, דהינו את ה-Minijack לכרטיס קול, ה-HUM נעלם לחלוטין! (איזה מזל). עם זאת, יש קצת היס מכרטיס הקול שמשתנה כאשר אני משנה את הווליום מאחורי המוניטורים האקטיבים (נראה לי סטנדרטי).
מה כן - הווליום לא משתנה כאשר מתעסקים עם המיקסר בתוכנה (גם לא כאשר עושים Mute).
בשלב זה אם אני מדליק את הפלואורסנט בחדר *יש* ציקים.

- אני חייב לציין שהכבל של ה-Minijack מייצר קליקים-קטנים אם אני מזיז אותו בקרבת ה-Sound Blaster, כנראה החיבור בניהם לא הדוק.

בוא נפרק את הממצאים:
1. יש HUM שנוצר כתוצאה מהכבל מאריך, ה-HUM נעלם לגמרי כאשר הכבל מתחבר למחשב!
2. יש היס מועט מהמוניטור באופן מובנה, גם כאשר המגבר המובנה שלו בווליום 0. ההיס מתגבר (באופן טבעי) כאשר מחברים את הסטאפ לכרטיס קול.
3. כאשר השרשרת לא מושלמת (ז"א אין חיבור בין המחשב לבין המוניטורים) אני "מתחשמל קלות" כשאני נוגע בפאנל מתכת מאחורי המוניטור.

מה אפשר להסיק מכך?
לדעתי הלא מלומדת, יש לי סוג של הפרעות עצבניות (גם HUM וגם חשמול) שמתבטלות ברגע שכל הסטאפ מחובר למחשב בגלל ההארקה של המחשב?!

אני אכן מתכוון להחליף כרטיס קול, ואולי לקנות גם מיקסר, אך אני רוצה לפתור את כל הבעיות שלי בחדר ובכבליה קודם כדי לא להיכנס למיטה חולה.

מה עושים עכשיו? איך בדיוק בודקים את החשמל בחדר - אני לא חשמלאי (ולא מצאתי הודעה על כיבלול).
נ.ב. כאמור לעיל, בית חדש בן שנה
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט

לך לעמוד הקודם  1, 2, 3   הבא
עמוד 2 מתוך 3

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון