תפריט
שלום Anonymous ::: 2021, 05:15
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט
  ArielY  
Supporter
שינוי טווח התדר (Q) של פדאל דוושה cry baby GCB95
הודעה פורסם: שלישי 11 אוג',09 17:31   
בפדאל בורד אצלי יש את הוואה הזה.
אני רוצה לשנות לו את טווח ה Q, השינוי בסאונד, האפקט עצמו שיהיה רחב יותר וקיצוני יותר, אני מחפש תגובה רחבה משמעותית בין פתיחה לסגירה של התדר אם הצלחתי להסביר את עצמי מספיק טוב אבל חשוב לי מאוד לשמור על לינאריות, אני לא רוצה "קפיצות" במהלך הדוושה.
מאיפה מתחילים ?
איזה רכיבים מומלץ להחליף קודם ולאיזה ערכים וכו ?
עוד 2 צעדים קדימה שהייתי רוצה לקחת (אם זה אפשרי בכלל) וזה "להוציא" החוצה מהמארז של הדוושה לקופסה חיצונים קטנה (שאני אבנה) את אותם רכיבים שמשפיעים על האפקט ולהשמש ברכיבים בעלי יכולת שינוי למשל קבל עם נוב לשינוי ערך הקיבוליות, נגד משתנה (פוטנציומטר) וכו.
מה שאני מנסה להגיע אליו זה דוושת וואה עם יכולת כיוונן ואיפנון ה Q, הטווח של השינוי בסאונד או במילים אחרות, את מה שאפשר לעשות ב Rack wah רק כמובן בקטן יותר מין הסתם (עד שיהיה כסף לאורגינל).
אני לא שולל גם את החלפת הפדאל לוואה מסוג אחר אם למישהוא מהגיטריסטים יש המלצות מניסיון בלבד

מה אומרים המומחים ?

זו אמורה להיות התוכנית של המעגל המקורי
אגב, הרשת דיי מלאה במודים מסוגים שונים ומשונים אבל לך תדע מי ומה...
nimrod
Supporter
שנבין...
הודעה פורסם: שלישי 11 אוג',09 18:18   
ה Q הוא רוחב ה'פעמון', קרי רוחב מקטע התדרים שאותו מגביר הפילטר/פדל.
פעולת הפדל היא למעשה הזזת ה'פעמון' מעלה ומטה לאורך תחום התדרים הרלוונטי.

האם אתה רוצה לשלוט ב Q, או לשנות/להרחיב את טווח הפעולה/תדרים של הפדל (או גם וגם...) #confused

נכון שהמעגל לא מורכב מדי אבל מעבר לזהות שם משוב תלוי תדר אני לא מתיימר להבין את דקויות התכנון ולהיכנס לחישובי פילטרים #faint

למה שלא תנסה משהו מהמודים שמוצעים ברשת? מסובך זה לא אמור להיות,
ומכסימום מנתקים וחוזרים למקור.

אולי יש כאלו שמספקים דגימה של הפדל ה'משופר' שניתן להתרשם לפני...

#smile
  ArielY  
Supporter
הודעה פורסם: שלישי 11 אוג',09 18:37   
ציטוט:
ה Q הוא רוחב ה'פעמון', קרי רוחב מקטע התדרים שאותו מגביר הפילטר/פדל.
פעולת הפדל היא למעשה הזזת ה'פעמון' מעלה ומטה לאורך תחום התדרים הרלוונטי.

בדיוק, אני רוצה אותו רחב משמעותית, במיוחד למטה, מה שנשמע לנו כמו אהה (אם הצלחתי להסביר את עצמי).

ציטוט:
האם אתה רוצה לשלוט ב Q, או לשנות/להרחיב את טווח הפעולה/תדרים של הפדל (או גם וגם...)

גם וגם, גם להגדיל את הטווח וגם לשלוט על עד כמה אני מגדיל או לייתר דיוק אפשרות של שינוי בתוך הטווח (לא יודע איך להסביר את זה) , האפשרות של לשים רכיבים בעלי ערך ניתן לשינוי נראה לי יתן לי מענה למה שאני רוצה.

ציטוט:
למה שלא תנסה משהו מהמודים שמוצעים ברשת? מסובך זה לא אמור להיות,
ומכסימום מנתקים וחוזרים למקור.

אני במהלך מתקדם של חפירה ברשת בנושא ובהחלט הולך לנסות כמה מודים שראיתי כגון זה שעושה רושם שקולע בדיוק למה שאני מחפש אבל דעת המומחים פה חשובה לי מאוד #smile

תודה.
ReuvenM
Administrator
הרשו לי לנצל את השרשרת לקורס מזורז בנושא וו'א עבור הכלל
הודעה פורסם: שלישי 11 אוג',09 21:23   
בוא נבהיר כמה מושגים בקשר לוו'אה:
1. יש את החדות של האפקט
2. יש את הטווח של האפקט

שני אלה מרכיבים את איפיון הוו'א, ושניהם יחד יוצרים את הערגה לאותו וו'א חלומי, שלרוב הגיטריסטים לא מוצאים, ולא תמיד באשמתם, אלא בהגבלה טכנית;
מסנן (פילטר) עם תדר משתנה ובריר?ו?ת חדה הוא האפקט בבסיסו. הברירות הזו היא יכולתו להגביר (או להנחית) בצורה משמעותית תחום תדר צר, וזאת כדי להבליט אותו משאר התדרים. אני בכוונה מסביר את זה כך, כי כך זה עובד וחשוב שיהיה מובן בדרך הזו.
"להבליט אותו משאר התדרים" ו"תחום תדר צר". אלה משפטי המפתח של וו'א, ושניהם קשורים להתקן עצמו, וגם לגיטריסט ולגיטרה.
נחזור לרגע למושגים מעלה:
חדות האפקט היא הכמות שבה תדר ספציפי מופרד/מוגבר משאר התדרים
טווח האפקט אומר שמדובר בתדר ספציפי או תדרים נוספים ששכנים אליו.
ה-Q (Quality) או הברירות שלו, תלויה ביכולת להתמקד על תחום מאוד צר, כמעט תדר בודד, והעומק או ההפרדה הם יכולת ההגברה או ההנחתה של אותו תדר.
אם אנחנו מדברים בדימוי של פעמון, אז או שמדובר בפעמון צר (ברירות גבוהה לתחום צר) או פעמון רחב (יותר תדרים שכנים מושפעים). גובה הפעמון זה העומק/הפרדה משאר התדרים.

לאחר שניקינו את השולחן, בוא נבין מדוע להרבה גיטריסטים (ביניהם אני מגיל 15 בנושא הזה, בונה ומפרק וכו') "אין מספיק וו'אה":
- או שהחדות של האפקט (ה-Q, רוחבו וגובהו) חלשה מכדי להיות אפקטיבית יחסית לתדרים אחרים
- או שטווח התדרים המושפע אינו חופף במלואו או חלקו את מה שהגיטרה מוציאה/מנגנת באותו רגע.
כלל: אם אין לוו'א כניסת אות מספקת מבחינת טווח תדרים הוא לא ישביע רצון - הוא לא יוצר יש מאין.
לדוגמא לנ"ל, אם נכניס אליו גיטרה עם דיסטורשן (=אות עתיר הרמוניות) הוו'א יישמע לנו עשיר ויעיל יותר לעומת צליל ישיר של גיטרה עם פיקאפים סטנדרטיים. יש דרך פנטסטית להעשיר אותו יותר מדיסטורשן (בהמשך). למה זה קורה?! כי אם הפילטר משחק בטווח תדרים מוגבל, האפקט יורגש חלש, כי הגיטרה עצמה מוגבלת בתחום שהיא מוציאה (למרות הטונים גבוה-נמוך שלה).

מה בא הוו'א לחולל סך הכל? בואו לא נשכח: הוא מחקה את קול האדם. זו הסיבה מדוע talk box עובד נפלא, וזה יתקשר לטיפ בהמשך (ולמה שכתבתי בנושא הטוקבוקס בעבר).

אם יש למכשיר כניסה עשירה והוא מרגיש כאילו רק לקראת אחד הקצוות הוא יותר משפיע, אפשר שהתדר הנסרק (באמצעות הדוושה) אינו באזור הנכון. תיקון מהיר יהיה להסיט את גלגל השיניים של הפוטנציומטר לכיוון המשפיע יותר, אך כאן אנו תלויים בגורם מכני בעייתי ומוגבל, הפוטנציומטר עצמו, שבקושי יכול לסגור עיגול שלם, וביכולת האלקטרונית של המעגל עצמו, בלעבוד על טווח רחב יותר של תדרים.
אז יש לנו שתי בעיות שהשואל המקורי כאן מתלבט בהן: כיסוי (טווח תדרים) נשלט ויכולת שינוי הברירות. זאת, מן הסתם, כי האינפוט שלו למכשיר משתנה בהתאם למה שמנוגן, ובכך הוא רוצה יכולות התאמה דינמיות על התוצרת.

בתחום המעגל האנלוגי אין הרבה אפשרויות משחק שאינם קושרות אותך להחלפת מערכת רכיבי אלקטרוניקה עם שינוי המעגל, כיוון שפילטר נכון בנוי משילוב של כמה רכיבים, כאשר רק אחד מהן ניתן לשינוי בקלות - התנגדות, או הפוטנציומטר (=נגד משתנה).
קבלים משתנים לתחום תדר לא קבילים באודיו, כמו גם סלילים, ולמתג רכיבים שונים למעגל יהיה לא פרקטי באנלוג.

מכאן שיש לנו כמה אפשרויות (במקום לרכוש פדל קטלני שמציע את כל מה שרשום להלן):
- ייטוב המכשיר הקיים לגיטרה שלנו, כבר במצב קלין, כך שאם היא תיכנס בדיסטורשן זה יהיה טוב פי כמה. יש לכייל את הסורק שיעבוד על טווח הנגינה המתאים ביותר. כמו כן, אם וו'א שידוע כטוב לא נשמע במיטבו עם גיטרה מסוימת, אפשר שהפיקאפים שלה קרים מדי.
- בדיקה אם הפילטר נמצא במיטבו מבחינת טריות הרכיבים (אם זה השתנה במשך הזמן)
- ייטוב הפילטר כדי שיהיה עם ברירות ועומק בעלי משמעות (שוב, זה תלוי באות הנכנס כדי לשמוע הבדל). זה אומר מודינג של מעגל, אם הוא לא-משהו במקור, או, טריק פשוט ושובב: הכלת פידבק נשלט במעגל. זה יעצים את האפקט פי כמה (טריק שעובד יפה בקורוס, פייזר, פלנג'ר וכו')
- הבאת ה-Q לחדות גבוהה מאוד עד ציפצוף, ואז הורדה טיפונת חזרה. זה דורש ישום טרימר במעגל, וכיולו מדי תקופה מחדש (תזוזת ערכי הרכיבים עם הזמן/טמפרטורה וכו'), ולאחר מציאת הנקודה לייצב אותה עם לכה שלא תזוז באמצע הופעה... הקוץ כאן הוא שתדר הצפצוץ רצוי שיהיה באזור הבולט ביותר בנגינת הגיטרה.
- יישום שניים (או יותר) פילטרים זהים בטור - הברירות והחדות יעלו כמעט כפליים.
- שימוש בפילטר דיגיטלי כאשר הטווח נשלט עם פוטנציומטר רב סיבובי/טווח רחב (זה אומר מפתח גדול יותר של הדוושה) או תא פוטו, כאשר הפרמטרים של גובה ורוחב הפעמון ניתנים לשליטה ממותגת דיגיטלית פשוטה.
- חיקוי של קול האדם; שימוש ברינג-מודולטור בצורה מתונה בכניסה לוו'א (התוצאה הטובה ביותר עם וו'א רגיל).
הודעה פורסם: שלישי 11 אוג',09 21:33   
הלינק די מסכם את האיזורים בהם ניתן לשנות את נתוני הפילטר, מעבר לכך למיטב הבנתי הרעועה המעגל הזה לא יציג התנהגות Q לינארית בכל מקרה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון