תפריט
שלום Anonymous ::: 2020, 16:42
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הפקה עצמית/ עסקים
  eran l  
זכות חוקית על שם הלהקה
הודעה פורסם: חמישי 11 מרץ,10 13:43   
שלום לכולם
יש לחבר שלי להקה שלאחרונה החליפה נגנים...הוא רוצה לדעת אם יש דרך לרשום זכויות יוצרים על שם הלהקה שלו.
אשמח לדעת מה צריך לעשות כדי למנוע מאחרים להשתמש באותו השם?
תודה
ml
Supporter
הודעה פורסם: חמישי 11 מרץ,10 15:10   
יש מומחים ממני בפורום הזה וגם העיצה הטובה ביותר ראוי שתבוא לאחר יעוץ עם עו"ד אבל לשאלה שלך התשובה היא בוודאי שאפשר.
נסה להקים להקה ששמם התרנגולים ושתשיר את שירים. נסה להקים להקה ששמה שלמה ארצי ושתשיר משריו.
אני לא יודע מה המצב בארץ (תמתין למשהו יותר מנוסה ממני שיגיב פה בפורום) אבל בחו"ל להקות מאוגדות כיישות עסקית לכל דבר. למשל להקת Yes היא סימן מסחרי וחברה בע"מ ששנים מחבריה (גון אנדרסון וכריס סקוויר) הם בעליה הרשמיים ואוחזים בזכויות היוצרים של כל מה שעשה משהו אי פעם כשהיה חבר בלהקה הזו. ויש עוד המון דוגמאות ממעבר לים.
את חוק החברות הישראלי אני כן מכיר ואיננו ממש מיועד לצורך הזה אבל אם תקים חברה שתהיה הבעלים של הלהקה ושל שמה שם המותג שלה וסמניה המסחריים תוכל באמצעות החברה הזו להגן על זכויות היוצרים של הלהקה שלך. או כנ"ל לגבי עמותה אבל למה להקים להקה אם איננה קמה למטרות רווח ואם איננה קמה למטרות רווח על אילו זכויות יוצרים צריך להגן?
מכל מקום, בדוק עם אכו"מ תקבל שם ידיעות מוסמכות ורצינית. מה גם שיש לדבר היבטי מיסוי גם על הלהקה וגם עליך כחבר בה - כך שזה מצריך בדיקה נוספת.

נסה את אכו"מ והמתן למומחים גדולים ממני.

בהצלחה.

מנחם
kerennitzan
Act Compatible
הודעה פורסם: חמישי 11 מרץ,10 15:24   
{אקדים ואומר שאיני עוסקת בתחום ואין לי ידע בתחום וכל מה שאני כותבת כאן הוא על סמך דעתי, ואם הדברים אינם כך נראה לי שהם אמורים להיות כך... #wink }

לדעתי אם הנגנים התחלפו זו לא אותה הלהקה כבר... אין משמעות לשם.
לדעתי יש הבדל בין זמר/סינגר-סונגרייטר שאוסף סביבו נגנים, ואז זה הוא במרכז, ומסביבו חבר'ה שמנגנים עבורו תמורת תשלום/טובת הנאה אחרת, דוגמת (1) רמי קליינשטיין והמועצה (2) אביב גפן והתעויוט (3) סי היימן והאחיות, וכו' (הרבה פעמים זה רק <שם הזמר> ולהקתו) - לבין להקה, שזה התארגנות בעלת אופי קצת יותר שוויוני (לפחות בשלבים לפני שזה נרשם כעסק, אז זו שותפות).
בלהקה בד"כ כולם משלמים על חזרות (היינו - משקיעים את אותם סכומים), תורמים - כל אחד את מה שיש לו (זה מלחין, ההוא מעבד, ההוא תולה פוסטרים, ההוא קובע חזרות, ההוא עושה יחצנות בפורומים ובפייסבוק, ההוא קובע הופעות, ההוא עושה מיקסים וכיוב'), ולכן בהתארגנות כזו, החלוקה היא שוויונית. כך לפחות לדעתי (אין לי מושג אם יש חקיקה בנושא).
כך שלפי דעתי בלהקה (לא זמר ומלווים), כולם שווים ושוויוניים בהשקעה ולכן גם בשם.
ובכל מקרה כל סידור זכויות/חובות שכזה - ראוי להביאו לידיעת המצטרפים עוד בשלב ההקמה. אם "נהלי" העבודה הם שיש בנאדם אחד שרק הוא מבצע עיבודים, או רק הוא כותב וכיוב', מן הראוי להציג את הכל מראש (בשלב ההקמה), וכך להמנע מסכסוכים אפשריים בעתיד (כי הנחת היסוד הוא שבהתארגנות שוויונית כמו "להקה" שכל אחד נושא בנטל שווה בהכנסות, כך גם חלקו בהתארגנות המשותפת).

אם הלהקה כבר עברה את השלב הבסיסי של חזרות, הופעות, והפכה לעסק, הרי שמדובר בעסק ולכך יש הסדר ברור בחוק. למשל אם הלהקה נרשמה כשותפות (עוסק מורשה), חלים על השותפות הזו חובות מסוימות (למשל דווח שנתי על הכנסות לרשויות המס) וחלים חוקים מסוימים. בכזה מקרה מוגדר מראש חלקו של כל אחד בשותפות, ובד"כ גם מוסדר (רצוי מראש) אופן הפרידה מאחד השותפים, ואופן הצטרפות אחר במקומו. יתכן למשל שבשותפות של 5 חברים, במקרה שאחד יעזוב, יצטרף אחר שלא יהיה שותף בעסק/בשותפות (אלא עובד של העסק, מתנדב בעסק, וכיוב'). יש גם את האופציה של חברה בע"מ, אבל אני לא יודעת האם להקה יכולה להיות חברה בע"מ.

לפי איך שהשאלה נכתבה אני מניחה שלא באמת מדובר בלהקה ולא במשהו שוויוני, אלא יותר בבנאדם אחד שמעונין לאחוז במושכות, ושהאנשים מסביבו, יבואו או ילכו - זה לא ישנה את המהות. אני מניחה שבמקרה כזה החבר שלך יכול לפתוח עסק בשם מסוים, נגיד - "המברגים", ואז להסדיר בצורה רשמית (אפשר לחתום על מסמך) את היחסים מול העובדים (הנגנים שמנגנים עמו), מבחינת מה הם נותנים, מה הם מקבלים, מה הם זכויותיהם בעסק וכיוב', ואז זה יוסדר חוקית....
עם זאת, אני חושבת שכל עוד זה לא נרשם כעסק, עמותה או כל ישות חוקית, זה די באוויר... ואם ההרכב מתפצל והחליטו שני הצדדים המפוצלים לקרוא לעצמם באותו שם, אין בזה משהו שאינו חוקי... אלא אם נכנסים למאבק משפטי ובו מצליח אחד הצדדים להוכיח חד משמעית שהוא הוגה השם, בעל הזכויות בשם, והוא בעצם (או הוא ושני החברים שלצידו) הם "המברגים" ולא החברים אחרים...
עדיף שפשוט יקרא לזה בשמו (ולא זמריוצר יחיד שמתעטף ב"כאילו" להקה) או שיחתים את כל המצטרפים על מסמך ויתור מראש.

ml :
נסה להקים להקה ששמם התרנגולים ושתשיר את שירים. נסה להקים להקה ששמה שלמה ארצי ושתשיר משריו.

נראה לי שזה נכון - שוב - בגלל קטע עסקי. אלו שמות רשומים, עם אנשים שהם בעלי זכויות, חלקם כחברות/שותפויות (למשל "משינה") וחלקם כסימן מסחרי.
נראה לי (השערה בלבד) על סמך נוסח השאלה, שהשואל הוא יותר זמריוצר עצמאי שליוו אותו נגנים, עבדו איתו על חומרים, וכעת שפרשו כנפייהם (או שהוא החליט להצטייד באוסף נגנים אחר) הוא מודאג פן ימשיכו בלעדיו תחת אותו שם, או שהיה פיצול כזה או אחר והבנאדם רוצה לשמור אצלו את הרפיוטיישן שבנו ביחד... לכן גם אני מניחה שאין פה התארגנות עסקית כלשהי (אחרת זה כבר היה מזמן נעשה בצורה מסודרת ודרך מסמכים)....
בכל מקרה מצטרפת להמלצתך לדבר עם עו"ד (אחד שמתמחה בפטנטים וזכויות יוצרים).

נ.ב.:
שני מקרים מפורסמים של סכסוך על שם, הם פינק פלויד וגאנס אנד רוזס. בפינק פלויד, הקלידן (ריצ'רד רייט ז"ל) פוטר מהעסק לפני הקלטות "החיתוך הסופי" (הקלידן באלבום הוא מייקל קיימן), וכשבאו חברי הלהקה להמשיך וווטרס לא רצה, ונכנס למאבק משפטי כדי למנוע מגילמור ומייסון להשתמש במותג, הוא הפסיד, ואת הזכויות על פינק פלויד בעצם קיבלו גילמור ומייסון. במקרה של גאנז פשוט נגנים עזבו את הלהקה, והאחרון שנותר הוא אקסל. דאף (הבסיסט) היה האחרון מ"דור המייסדים" שעזב (1997). מכיוון שכל אחד מהנגנים המקוריים עזב (ובמקומו הצטרף אחד אחר) בעצם העסק ממשיך לרוץ, ודאף, מאט וסלאש לא יכלו בעצם להיות "גאנס אנד רוזס".
הודעה פורסם: חמישי 11 מרץ,10 16:18   
עוד מקרה מפורסם הוא של להקת Yes שמנחם הזכיר. חלק מחברי הלהקה התאחדו, אבל לא יכלו להשתמש בשם הלהקה, ולבסוף נאלצו להסתפק בראשי התיבות של שמותיהם - ABWH.
ml
Supporter
הודעה פורסם: חמישי 11 מרץ,10 16:47   
הי קרן.

מה שאמרת נכון ומאיר עיניים ובנוסף: להקה יכולה להיות שותפות שאז כל חבר בלהקה הוא נישום עצמאי במע"מ ומס הכנסה או שותפות רשומה שאז הלהקה היא המעסיק ומשלמת מס הכנסה לחברי הלהקה בדיוק כמו שכל מעסיק אחר משלם לעובדיו. בשותפות רשומה הלהקה עצמה (כעסק) משלמת מע"מ וגם מס חברות.

אי אפשר להתאגד בשותפות לא רשומה ושהשותפות תהיה ישות מבחינת מיסוי אין שותפות שהיא עצמה עוסק מורשה רק יחידים הם עוסקים מורשים.

זה מבחינת ההיבט המסויי.

בנוסף: אפשר להקים להקה (כשותפות רשומה או כחברה בע"מ) ושבעל הלהקה/בעל העסק יהיה הדוד של מוישה חודורוב (סתם שם המצאתי) כלומר בעל העסק יכול להיות משהו שלא מנגן בלהקה לא כותב שירים ואפילו לא נהג הטכסי שלה. כמובן שהקניין הרוחני יהיה שייך לו והחברים בלהקה יהיו שכירים שלו.

זכויות היוצרים הוא עניין אחר לגמרי. בדרך כלל בעסק (חברה בע"מ או שותפות רשומה) הקניין הרוחני שייך להתאגדות העסקית. לפירמה.
צריך בעל מקצוע כדי שידריך את השואל לגבי קניין רוחני שהוא אומנות וגם אומנתו שלו זה לא זהה לקניין רוחני של פירמה.

אני מכיר את המקרה של להקת YES שבו בית משפט בלוס אנגלס הכריע שהקניין הרוחני של כל מה שנוצר אי פעם תחת המותג Yes שייך להתאגדות העסקית תחת המותג Yes שכאמור שייך לכריטופר סקוייר ולגון אנדרסון. גם במקרה של הפינק פלויד הייתה הכרעה של בית משפט. המקרה של להקת AbbA יותר מעניין (ומזה נלמד שמדינות שונות מתייחסות לקניין רוחני בצורות שונות) שכן הלהקה הזו היא חברה בע"מ רשומה בשטלקהום (ככה כותבים?) ואשר ברשותה נכסים שונים לרבות בארות נפט בים הצפוני. את החברה הזו מנהלת חברת ניהול ולא חברי הלהקה שהם "רק" בעלי השליטה במניות החברה. האחרונים נהנים מחלוקת רווחים וכמובן מזכויות על הקניין הרוחני. גם שם היה דיון משפטי כי ההכנסות מנפט בשבדיה אינן פטורות ממס ואת המס עליהם משקיע הממשל השבדי בקרנות פנסיה לרווחת תושביו (לימים שבהם הבארות יתיבשו ולא למימון הפעילות הממשלתית - לכנות בשבדים האלה #smile) במקרה הזה ניסו לטעון שההון העקרי מגיע מהקניין הרוחני ולכן האזרחים השבדים לא צרכים ליהנות מהמסוי עליו. זה לא עבד למרות ה"פטנט" של רישום חברה תחת מותג של להקת פופ.

לעניין של ההשתתפות בהוצאות וקניין רוחני: זה שהנגנים (שבנתיים עזבו) אולי שילמו מכיסם עבור חזרות הקלטות וכו איננו משנה לטיעון הבעלות על הקניין הרוחני שקשור במוסיקה. אם הם שילמו כאמור אבל שרו את yesterday של הביטלס הקניין הרוחני (וגם חלק מההכנסות) שייך לפול מקרטני (אחלה שותף לא) ולכן במקרה של קניין רוחני ,ולדרך שבה הוא נוצר, אין השפעה על מי זכאי להינות מהפירות שלו, ואת זה צריך להסדיר ורצוי מראש ולא בדיעבד - שכן אז מגיעים לבית המשפט כדוגמת הפינק פלויד ו Yes.

בקיצור: יש הרבה אופציות להתאגד של מנת לשמור על קניין רוחני וצריך להתייעץ עם עו"ד או עם משהו שעבר את זה על בשרו.

לגבי החברים שעזבו את הלהקה של החבר של השואל המקורי: אם זכויות הקניין הרוחני על שם הלהקה לא הוסדרו עד כה אז...

1. לרוץ ולהסדיר ואז ,כאמור, אי אפשר יהיה לעשות שימוש בשם הלהקה.
2. אם לא הוסדר אז כל אדם יכול לעשות שימוש בשם הלהקה אבל (ופה זה הולך ומסתבך) אם ,למשל, אני הייתי חבר בלהקה הזו כתבתי והלחנתי שיר ויחד הקלטנו ושרנו אז זכויות היוצרים הם שלי ואם לא אסכים שמשהו ישתמש בהם לא משנה אם יקרא לעצמו בשם הלהקה שהתפרקה או שיקרה לעצמו מוישה גרוס והלוקומוטיב, השימוש יהיה אסור.

להבנתי הלהקה לא התאגדה כעסק ולכן שם הלהקה הוא לכל היותר שם מותג או שום דבר. על שום דבר אי אפשר להגן ועל שם מותג שלא נרשם כסימו מסחרי אי אפשר להגן. אפשר לטעון ששם הלהקה הוא מותג אבל בשל אופי הפעילות תחת המותג הזה הוא טרם הבשיל לידי רישום. אבל זוהי טענה משפטית ועל השופטים בארץ לא הייתי סומך וזה בלשון המעטה (וכנאה שאינני היחידי).

יוצא איפה: אם משהו מחברי הלהקה שהתפרקה יוציא תקליט שדרים ויקרא לעצמו בשם הלהקה הזו החבר שלך יוכל לעמוד מנגד ובעיניים כלות לראות בתבוסתו. אם זה עדיין לא קרה אפשר "לגלגל את המצב אחורה" ולנסות לרשום עסק או סימן מסחרי או בעלות לזכויות יוצרים (את זה לברר עם בעל מקצוע) על שם הלהקה.

ובשולי הדברים: הדברים הנ"ל הם מידע בלבד. אינני עורך דין וכל שימוש בהם על דעת המשתמש הוא עצמו.

מנחם
ofirg
לגביי גאנז...
הודעה פורסם: חמישי 11 מרץ,10 17:49   
אקסל רוז שילם בזמן פירוק הלהקה 10 מליון דולר ע"מ לקנות את השימוש בשם הלהקה....

זה לא היה טריוויאלי בשבילו להמשיך להופיע תחת השם הזה.
נציג עסק/מוסד/שירות
מה בסוף? יש הכרעה?
הודעה פורסם: רביעי 17 מרץ,10 15:59   
מממ...? יאללה? ביי?
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » הפקה עצמית/ עסקים

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון