תפריט
שלום Anonymous ::: 2022, 08:06
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט
  tomshir  
Expert
בעיית הארקה או לא ? -זמזומים , התחשמלות - כיצד להתמודד .
הודעה פורסם: רביעי 31 יול',13 18:11   
יש לי כבר זמן רב חשד שיש לי בעיית הארקה בדירה או בבניין , יש לי - HUM די חזק ממגברים ובמיוחד מהריוורב , יש לי - HUM גם מקופסת ה - DI שאי אפשר להיפטר ממנו , וגם קצת מהפראמפים , זה לא היה תמיד ופתאום הופיע אבל אני לא ממש זוכר מתי ,

והשיא , נניח שאני מקליט חשמלית , הווליום של הגיטרה פתוח אני נוגע במיתרים ביד אחת , ובשניה במקלדת המתכתית של APPLE ואני מקבל זרם חביב ולא נעים ,קרה לי עם שני מחשבים שונים באותו החדר ,

הארקה או לא ?
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: רביעי 31 יול',13 18:41   
גם, אך אפשר גם חיבור חשמלי לא תקין ו/או שימוש בשנאי לא מתאים, במיחוד אלה שממירים מ-110 ל-240 וולט.
נסה להיזכר אם היה שינוי בחיווט, הכנה של ציוד חדש, חיווט...
בכל מקרה, לא בריא, וחשמל פרזיטי מסוכן לך ולציוד.
הודעה פורסם: רביעי 31 יול',13 23:18   
לא היה אף שינוי אצלי בכלום ,

אין שנאים , המגברים נקנו בארץ או שהוזמנו כ- 220V מה שכן כולם היו שקטים בזמנו , דממה ופתאום כולם מרעישים , והזרם שאני חוטף מידי פעם לא ממש נעים ,

חשוב לציין שמדובר בכל הבית ולא רק בחדר בודד .

מה הן ההמלצות במידה ומדובר בהארקה ? , בדיקה בבית ? בדיקה בבניין ? את מי צריך לערב חשמלאי פרטי ? אולי קודם את חברת החשמל אם מדובר בבניין כולו ?
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: חמישי 01 אוג',13 05:40   
בדיקת הארקה. יש לבחון שאינה מנותקת בארון חשמל ובראשי של הבניןי. בבניינים ישנים הארקה הייתה מחוברת לצינור המים הראשי לבנין. מספיק שמישהו קורע או מנתק את חתיכת הפח שמגשרת מעבר לשעון המים או מחליף לצנרת פלסטיק או מוסיף פילטר או סתם טרקטורון/גנן ניתקו ולא אמרו.. כדי שהבניין כולו או דירה יהיו ללא הארקה.
אם יש לך מכשיר פחת בלוח החשמל לחץ על כפתור הבדיקה (ינתק את החשמל בדירה! אז כבה את המחשבים) כדי לוודא שיש איזו הגנה...
אם אין ידע עמוק בחשמל, לדברים כאלה רק חשמלאי מוסמך שמציג מס' רשיון.
אם הארקה נותקה אפשר שעובר לו מתח AC פרזיטי על השסי של ציוד, וזה יכול להגיע גם מגוף של מחשב לא מוארק או כל שנאי ממותג.
הודעה פורסם: חמישי 01 אוג',13 06:04   
לידיעתך, אני שוכר דירה בבניין ישן בדרום העיר (תל אביב- אין פשוט עוד ערים),
בעלת הדירה הזמינה טכנאים שונים (כך יצא) שניים אמרו שאין הארקה והשלישי הגיע עם מכשיר בדיקה ויש הארקה - וודא שמגיע טכנאי עם מכשיר בדיקה שמתחבר לשקעי חשמל ולא איזו למפה עם קפיץ שמחברים לחוטים בארון חשמל ...יותר מדי חעאפרים...
t-kol
S.Supporter
גזור ושמור ! - (או הדבק במועדפים )
הודעה פורסם: חמישי 01 אוג',13 16:36   
מידי פעם אני מוזמן לטפל בבעיות ותקלות כאלה של זמזום ו/או התחשמלות במערכות קול ואולפנים, וכולם נמצאים תחת הכותרת " בעיות ההארקה" ושיטת הטיפול זהה -למרות שהפיתרון שונה בכל פעם.

ראשית צריך להבין - גם מכשיר מוארק יכול ועלול לחשמל !
ובדיוק בגלל זה - חובה להתקין מפסק פחת אשר יכול להציל חיים !

ההסבר:
חיבור ההארקה לצינור המים (בהנחה שזה תקין ותקני) מבטיח שהמכשיר/ים
אכן מוארקים לצינור המים (הרי אין חוט הארקה עד לחברת החשמל) אבל המרחק הפיזי והמוליכות הגרועה של הרצפה בבית מאפשרים התפתחות של הפרש פוטנציאלים גדול מאד בין נקודת ההארקה והרצפה/ קיר/ שולחן שבו אנו עומדים או נוגעים !
כתוצאה מהפרש פוטנציאלים זה(שנגרם בגלל זליגה מסוכנת במכשיר אחד או יותר)
אנו עלולים להתחשמל, זה כואב ובגלל המוליכות הגרועה שהזכרתי, הזרם שזורם דרך גופנו יכול להיות קטן מכדי להפיל את מפסק הפחת.

איך מתמודדים לבד :
(עוד לפני שמזמינים איש מקצוע - שהרבה פעמים למרות התעודות שלו - לא בדיוק יודע מה לחפש)
ראשית מבודדים את הבעיה (במקרה של חישמול):
כלי העבודה - מברג טסטר תקין-הסוג עם נורית הניאון ולא הסוג עם הלד והסוללות !
הבדיקה:
ראשית נוגעים במערכת המחשמלת עם הטסטר, ורואים שהנורית נדלקת,
לאחר מכן מנתקים את כל החיבורים בין המכשירים המחוברים לחשמל
כן יוסף, הכל - כולל כל האודיו, USB, מידי, וכו' (אין צורך לנתק מכשירים שאינם מחוברים לחשמל,
בנוסף מנתקים את חיבורי הרשת והטלפונים מהמחשב ,
טיפ חשוב ! - חיבור הכבלים (אינטרנט) מהווה בהמון מקרים את הסיבה / מקור להתחשמלות !
עכשיו צריך לבדוק עם הטסטר מכשיר מכשיר כדי למצוא את הסורר/ים המחשמל
ולטפל בו - ולשלוח לתיקון במקרה הצורך,

טיפול ואיתור בתקלות של זמזום / המממ ללא התחשמלות:
ראשית, כפי שתואר למעלה, מנתקים הכל !
ומתחילים לחבר ולבדוק מהסוף להתחלה של שרשרת הסאונד:
מפעילים את המוניטורים / מגבר האוזניות, מגבירים כדי לשמוע את הרעש,
מחברים את מערכת הסיכום (מיקסר אקטיבי / פסיבי או כרטיס הקול)
לאחר בדיקת תקינות מתחילים לחבר את המכשירים בחזרה אל המערכת תוך בדיקה לאחר כל חיבור,
* חשוב, אם הופיע רעש / זמזום לאחר חיבור כל שהוא, לוודא שזה לא בגלל
הכבל המחבר או מיקומו ליד מחולל רעש (שנאי למשל)
* חשוב ! חיבור המחשב יבוצע לפני חיבורו לרשת או לטלפון, ורק אחרי שהכל שקט ולא מחשמל, נחבר את כבל הרשת ונבדוק שוב,
**
במקרה של זמזום ו/או חישמול בגלל רשת האינטרנט, יש לדרוש מחברת הכבלים
את תיקון התקלה שזה תהליך פשוט מאד של התקנת מצמד מבודד DC על קו הקואקס,
וכבר כתבתי על זה רבות בעבר הרחוק

הקלק על התמונה לצפיה בגודל מלא
הקלק על התמונה לצפיה בגודל מלא

כמובן שאפשר גם להתקין לבד ומחיר מצחיק דוגמה:
http://wwwwww.showmecables.com/product/F-Type-Female-to-F-Type-Male-DC-Voltage-Bloack-Coupler.aspx

מוזמנים סיפורי הצלחה ושאלות
Expert
הודעה פורסם: חמישי 01 אוג',13 21:03   
תודה על ההסבר המפורט ואני בהחלט אבדוק את העניין \ אבל נראה לי שאני אתחיל עם מה שיותר כללי וזה ההארקה של הבניין והדירה בכללותה ,

הרי מספיק שאני מכניס מגבר גיטרה ואני שומע את הבעיה ומדובר ביותר ממגבר אחד או שניים , כאשר הבעיה לא היתה בעבר אלא פתאום הופיע בשלב כלשהו. , כל המגברים שלי היו דוממים , עם אחד מהם הייתי בכלל צריך לבדוק אם הוא עובד כדי להאמין ... כלומר הבעיה היא לא רק באולפן ממכשיר אחד אלא בכל הבית ,

הזרם שאני מקבל הוא לא עצום וכזה שממש מחשמל אותי כהוגן אבל הוא מספיק חזק שזה יהיה לא נעים ואני כמובן מניח שאותו הזרם , הוא הוא ה - HUM החצוף.

לגבי מפסק , יש לי מערכת חשמל יחסית חדשה בבית בת 12 שנה עם ארון חשמל מסודר ותמיד כאשר יש בעיה הכי קטנה הפקק קופץ בשניה ,

קרה לי שהתפצצה נורת ליבון כאשר הדלקתי מנורת שולחן , הפקק קפץ , קרה שהייתי מספיק דביל ולא מרוכז כאשר נתקעה לי פרוסת לחם במצנם והחלטתי לשלוף אותה כאשר הוא עובד - יחף ועם סכין מתכת ... כן , כן אני יודע , ובכן הפקק קפץ ... בקיצור , נראה לי שהמפסק בסדר גמור.

חשוב לציין שאני יושב על רצפת פרקט אמיתי מעץ - לא למינציה.
t-kol
S.Supporter
הודעה פורסם: שישי 02 אוג',13 02:15   
במקרה הפרטי שלך, האם יש רעש/התחשמלות כאשר מחובר מגבר לחשמל - אבל ללא כל חיבור נוסף?
האם חיבור גיטרה למגבר משנה את אופי / עוצמת הרעש ?
האם מגע במיתרים ?
ובנוסף,
חוסר הארקה לבדו - אינו סיבה לרעש/התחשמלות
אבל בבית שבו ההארקה לקויה או חסרה, זליגה מכל מכשיר חשמלי לקוי ( מקרר, תנור,מזגן דוד חשמלי וכו') ואולי אפילו אצל השכן, יכולה לגרום למתח פרזיטי מסוכן הרוכב על קו ההארקה, במקרה כזה לא מספיק לתקן את ההארקה, חשוב מאד למצוא את המכשיר המחשמל ולתקן אותו ,
** ואולי בכלל איזה אידיוט ניתק את ההארקה של הבית / הבניין בגלל שמפסק הפחת קפץ כל הזמן (כי במדינת ה"סמוך" וה"לא יקרה שום דבר" לא חסרים מטומטמים !)
Expert
הודעה פורסם: שישי 02 אוג',13 10:26   
המגבר מחובר ישירות לקיר ללא מתווך ,אין התחשמלות מהמגבר בכל צורה שהיא , אבל יש רעש של - HUM עדין ויציב שלא היה והריוורב שהיה שקט ודומם עושה רעש יחסית חזק מעל השעה 10 - שוב , דבר שלא היה.

הסמפטום קיים בכל מגבר שניסיתי , חיבור הגיטרה לא משנה את העניין , למגע במיתרים לפעמים יש השפעה אבל זה כבר קשור לפיקאפים ולהשראה שלפעמים אני קצת קרוב למגבר , אבל לא על זה אני מדבר.

העניין הוא שההתחשמלות מתרחשת רק כאשר אני מחובר למגבר גיטרה - הווליום של הגיטרה פתוח ( אם סגור אין התחשמלות ) , ואני נוגע במקלדת המתכתית של - APPLE , או בכל מכשיר חשמלי אחר כמו החלק המתכתי של הפראמפ למשל , בקיצור אני סוגר איזשהו מעגל ואז מקבל זיץץץ .

אני לא משוכנע שהבנתי אותך ב - 100% אבל חשבתי לעשות דבר כזה , לנתק את כל המפסקים בארון ולפתוח רק את המפסק של חדר העבודה שלי כדי לבדוק שלא מדובר במקרר מזגן וכו' ... אני אסגור מעגל שוב באולפן ואראה אם זה עדיין קורה , אם כן אז מדובר או במשהו בחדר או בבניין ?

מה אומר ?
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שישי 02 אוג',13 11:40   
נדרשת בדיקה של מי שמבין בזה.
כמו כן יש לבדוק שהמתח בדירה לא השתנה (ירד או עלה) ושחיבור הפאזה והאפס נכונים.
אם אתה מנתק את הזרם לכל הצרכנים בדירה, אפשר אולי לבדוק מכאן אם יש מכשיר אחד שדולף להארקה שאינה מלאה, ומכאן מגיע מתח פרזיטי לשסי של ציוד. אפשר שהתקן זה קיים גם באולפן שלך...
סגירת הווליום בגיטרה לאפס מקצר את החם לאדמה ומנקז קצת מהמתח הפרזיטי.
חשמלאי היה מקצר את האפס והארקה בשקע באולפן שלך כדי לבחון אם יש הארקה ומכשיר זרם הפחת (נגד התחשמלות) פועל.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון