תפריט
שלום Anonymous ::: 2019, 03:53
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » אקוסטיקה, סביבת עבודה
  eyal123  
ציוד מדידה אקוסטית היכן? ריסון אקוסטיקה באמצעות איקיו?
הודעה פורסם: שישי 19 ספט',03 19:20   
אני צריך להשכיר מיקרופון מדידה מדויק, על מנת למדוד את האקוסטיקה בחדר. חדש וטוב עולה הון (אלפי שקלים), ולכן ההשכרה היא האופציה היחידה במצב זה. חדש ובינוני עולה זול (כדוגמת הברניגר ECM8000) אך אני זקוק לדיוק רב יותר.

שאלתי במספר מקומות, והתשובה הכי מפורטת שקיבלתי, היא שבארץ אין דרישה למיקרופון מדידה, מכיוון שהשוק לא מאמין בהם, ולכן הוא לא מוצע להשכרה.

מה השטויות האלו, מישהו מוכן להסביר לי ?.
  eyal123  
הודעה פורסם: שבת 20 ספט',03 21:54   
מישהו מוכן לפחות לתת לי כיוון כללי ?.
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שבת 20 ספט',03 22:14   
השאלה היא מה מצפים למדוד, ומה עושים עם התוצאות.
היא יותר עקשנית מהשאלה היכן משכירים ציוד מדידה.
ציוד שכזה, כמו כל ציוד, קיים בכמה גירסאות, תלוי את מי רוצים לרצות כך גם המחיר, אך לרוב הוא לרכישה, או להשכרה, אבל שכך, הוא מגיע עם מי שסוחב אותו ומבצע את המדידות (לרוב).
מכשירי מדידה אקוסטי ניתן לרכוש בסנטרוניקס או באודיוטק.
ניתן להזמין מודד עם ציוד בדיקה יקר (במחיר), ואם לא תמצא באינטרנט או בדפי זהב, אחפש עבורך.
t-kol
S.Supporter
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 00:34   
אין לי מושג כמה זה עולה בארץ,
אבל באחוזי הרווח שהם גובים, לא צריך להיות הבדל גדול:
http://www.radioshack.com/category.asp?catalog%5Fname=CTLG&category%5Fname=CTLG%5F007%5F002%5F014%5F000&Page=1
S.Supporter
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 08:57   
שמת הודעה לפני כמה ימים ונעלמת
אני חייב להבין מה אתה רוצה למדוד וגם קצת למה.

המכשירים האלה לא בדיוק מיועדים ל"סתם רציתי לדעת אם הקירות באולפן מחזירים".
רק לכייל חלק מהם זה חצי יום, וגם להבין מה בדיוק הנתונים אומרים מבחינתך (באופן מעשי).

אז חזור אלינו בן אובד...
לא בטוח שאתה ממש חייב מכשירי מדידיה ובטח לא את כולם.
  eyal123  
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 11:54   
טוב, זה הולך להשמע רע מאוד בעברית, אבל אנסה להסביר:

אני משתמש בתוכנה מסוימת למחשב, שלוקחת קלט של דגימת ה IMPULSE RESPONSE ("דגימת דחף הענות"?) של האקוסטיקה בחדר, מנקודה ספציפית בו, ומחשבת פילטרים מסוג FIR בצורה כזו שיפצו על הסטיות האקוסטיות בצירי התדר והזמן ("תיקון סטיית זמן"= החלקת הדהוד אשר לא מסתיים בדעיכה קבועה, רציפה, וללא הפרעות לא ליניאריות. וואי, קצת מסובך יצא לי) עבור נקודה ספציפית זו בחדר.

לאחר שהפילטרים מוכנים, ניתן להזין אותם, בעזרת פלאג-אין מתאים, למספר נגני תוכנה במחשב, כך שכל סאונד שיושמע דרך נגנים אלו, יעבור את ה"עווית" המסוימת שמכתיבים הפילטרים, ובצורה זו "יתוקנו" (או "יפוצו") האנומליות האקוסטיות הקיימות עבור הנקודה הספציפית לה חושבו הפילטרים מלכתחילה, בדרגה משתנה של הצלחה, כמובן, עבור חדרים/נקודות שמיעה שונות (כל חדר, חיה אחרת, איך שאומרים).

מניסיוני, התהליך מפצה בצורה דרמטית על אקוסטיקה בינונית ומטה (עבור נקודה מסוימת אחת בחדר), עבור תדרים מתחת ל 1-2 קילוהרץ. מעל לכך, לעומת זאת, התיקון העיקרי הוא תיקון הסאונד הישיר (בלבד) המגיע מהרמקולים, כלומר, תיקון גרף ההענות לתדר בלבד (תיקון "דו מימדי", אם תרצו). דבר זה כמובן מחייב שימוש באמצעי ספיגה/פיזור אקוסטים, במידה ורוצים להנות מסאונד מדוייק ומאוזן, אם כי הופך את עבודת "הדבקת הספוגים" לפשוטה בהרבה, בשל הקלות היחסית לטפל בבעיות אקוסטיות בתדרים הגבוהים, לעומת הנמוכים.

תמונות "לפני/אחרי" והסבר קצר באנגלית ניתן למצוא כאן

העניין הוא פשוט, העסק הזה יכול לעבוד בצורה מדוייקת, רק אם המיקרופון מדידה מדוייק.

על מנת לבצע את המדידות שראיתם בקישור, קניתי מיקרופון של ברינגר, מדגם ECM8000 (כמובן מחו"ל, מכיוון שאין לי מאות שקלים מיותרים לשרוף בארץ). הבעיה היא, שהמיקרופון מדוייק רק עד 10-12 קילוהרץ לערך.

ההתנסות עם הברינגר הייתה נהדרת, והפילטרים שיצרתי איתו ממש טובים (אתם יכולים לראות מהתמונות בקישור, שיש שיפור משמעותי בהדהוד, אך אומנם לא דרמתי כמו השיפור בגרף ההענות לתדר באיזור הבס, אותו אתם יכולים לראות התחתית העמוד). אך עכשיו, שאני כבר שולט בתהליך יצירת הפילטרים בצורה טובה (דבר לא פשוט בכלל, בהתחשב שלתוכנה אין ממשק משתמש גרפי, וישנם מספר תהליכים לא מבוטל שצריך לעשות על מנת בכלל לגשת אליה. בכל מקרה, אם משהו נוסף מעוניין לנסות אותה, כתבתי מדריך נחמד, שמפשט את התהליך. ישנו קישור להורדת המדריך בתחתית הקישור), הייתי מעוניין להשכיר מיקרופון מדידה איכותי באמת, על מנת ליצור פילטרים קבועים.

אין פה גבול לרמת הדיוק שנדרשת, ככל שהמיקרופון יהיה מדוייק יותר, כן ייטב.

דרך אגב, אם הדרך היחידה להשכיר מיקרופון מדידה איכותי בארץ, היא להזמין איתו את איש המדידה, אין לי בעיה עם זה, כל עוד המחיר יהיה נורמאלי. אני מבטיח לארח את הבחור בצורה יפה. אכין לו קפה, אתן לו עוגה. אולי הוא אפילו ילמד משהו בדרך, בעודו יושב ובוהה, משולל מעשה, בפינת החדר... :razz:
t-kol
S.Supporter
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 12:41   
לא הבנתי , אתה בונה פילטרים פיזית? או כתוכנה במחשב?
אם הפילטרים הם פיזיים (נגדים, קבלים,סלילים), האם הם אקטיביים או פסיביים?
פילטרים פיזיים מאד מעניינים אותי, ולכן אשמח לשתף איתך פעולה.
לצורך העניין אוכל גם להשאיל לך מקרופונים איכותיים כדוגמת:
http://www.shure.com/microphones/models/sm81.asp
ו:
http://www.akg.com/products/powerslave,mynodeid,164,id,223,pid,223,_language,EN.html?flashgo=1
צור קשר
Administrator
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 12:44   
עוד דוגמא לדיס-אינפורמציה, ועד סלט עם FFT.
חבוב...
אתה מוטעה, וטועה בגדול.
אנא קרא כאן על למה לא מומלץ להשתמש באיקיו - כלשהו - לתיקון האקוסטיקה בחדר. ועוד עם מיקרופון.. נו, חלאס.
מסוכן סימן קריאה
אלא אם פסיכולוגית זה עוזר לך להאמין בתוצאות.
  eyal123  
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 13:05   
ראובן,

ממה שהספקתי לקרוא באתר, אתה באמת נשמע כמבין אמיתי. בשל כך, אשמח לשמוע את טיעוניך, מדוע שימוש במוצר המתקן סטיות תדר ראשוניות (ה"גבעה" הראשונה ב IMPULSE RESPOPNSE) ובנוסף גם מתחשב בהמשך ההדהוד עד לכמה מילישניות, ועד ל 1-2 קילו הרץ, אינו יעיל, מוטעה, ומטעה. ובנוסף, מדוע שימוש ב "מיקרופון מדידה" אינו יעיל לקביעת האקוסטיקה בנקודה מסויימת בחדר. מה עדיף, האוזניים ?.

בוא רק נבהיר דבר אחד לפני הכל. האם אתה בטוח שאתה יודע על מה אני מדבר ב-מאה אחוז ?. הסיבה שאני שואל היא פשוטה: את ההמלצה ל ECM8000 קיבלתי ב rec.audio.pro , שידועה כקבוצת דיון עם אנשים מבינים גם כן. בכל אופן, הם התעקשו לדעת מה אני רוצה לעשות עם המקרופון, וכאשר אמרתי להם מה שרשמתי כאן, הותקפתי בברוטליות לגבי שיטותי השגויות. (מישהו שם אף קרא לי "פריק של שנות ה 70").

לקח זמן לא קצר, ות'רד די ארוך, על מנת להסביר להם מה בדיוק הסיפור, מדוע הוא לא מוטעה או מטעה, ורק לאחר התערבותו של יוצר התוכנה עצמו (ש"הוזעק להציל את המולדת"), לפחות חלק מהחבר'ה השתכנעו שיש כאן משהו ששווה בדיקה נוספת.

חלק מהמגיבים טענו שניסיתי לעשות מהתוכנה יותא ממה שהיא, ולא הייתי ברור מספיק לגבי מגבלותיה, ולכן כיום שאני מדבא עליה, אני נזהר בשבע עיניים, לציין את כל המוגבלויות העקריות, כאשר אני מציג אותה.

אני לא טוען שיש לה שימוש מקצועי נרחב, אולי בחדר העריכה, אך לא נראה לי שיותר מזה, ואולי אפילו לא זה. אך, בהחלט יש לה מקום בחדרי השמעה.

ובנושא אחר,

t-kol,

מדוע פילטרים פיזיים מעניינים אותך יותר מפילטרים בתוכנה ?. מה אתה בדיוק מנסה ליצור ?.
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: ראשון 21 ספט',03 13:37   
אייל יקירי,
אתה יודע מה?
הם לקחו לי את המילים מהפה.
זה נשמע כה הגיוני ומובן מאליו, כל הסיפור הזה, והוסף עליו קצת התלהבות והנה פתח לישועה.
עכשיו לך שכנע את האוזניים, הציוד המקרין, המגבר, המחשב והתוכנות, כולל החדר (שלא נשכח את כבודו האקוסטי חלילה), ואת המיקרופון (אפילו יהיה זה בריל-אנד-קאר - B&K המדוייק), שיש משהו יותר נכון ומדוייק ממה שיוצר המוסיקה עשה בעצמו, עד כדי שינוי התוכן להתאמה סביבתית, דרך נקודה, המחוברת לציוד מדידה וחוזר חלילה.
לצערי, יש עדיין כאלה שמשתכנעים פסיכולוגית, ביניהם הרבה אודיופיילס. לא פלא שהם נופלים, שוב ושוב, במכמורת המחיר הגבוה, השמור לפראיירים בלבד.
לפני עשרים שנה התעסקתי עם אנליזת פורייה, רק כדי להבין למה זה טוב למי שמוכר אשליות. ואז הציוד היה הרבה יותר יקר מהפלגים והפלטינות שיש כיום.
אבל יש אנשים שזה מה שהם רוצים, ועם זה אין לי ויכוח, ואני גם לא רוצה להיכנס לויכוח או הצדקה או טיעונים. כל הפורום פרוס לפניך לקריאה.

אתה יודע מה הבעיה האמיתית?
שלפעמים אנשים שיש להם ידע טכני מעולה באלקטרוניקה, חשמל, אקוסטיקה, מתימטיקה, תוכנות וכו', בונים דברים נפלאים עבור אנשים שיש להם אוזניים.

אפשר שיש כאן אי הבנה, או שלא הסברת את המטרה/כיוון בצורה מספקת, או שאתה זקוק לגיבוי של בעל הדיעה ההוא כדי שיסביר במקומך מה שאתה לא יכול להסביר, כי אני לא מאשים אותך בבילבול אליו נכנסת. זה שהיית צריך לגייס אותו, מסביר כבר משהו, לא?

שוב, אני לא מתכונן ליפול לויכוח, כלל.
אני שומע.
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » אקוסטיקה, סביבת עבודה

לך לעמוד 1, 2, 3   הבא
עמוד 1 מתוך 3

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון