תפריט
שלום Anonymous ::: 2020, 20:31
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » בקרת צליל, שמיעה
  מוני ארנון  
הודעה פורסם: חמישי 23 אוג',01 18:36   
קראתי שהאזנה למוזיקה באמצעות אוזניות מזיקה לשמיעה.ברצוני לדעת האם גם האזנה בעוצמה סבירה עלולה לגרום לנזק וזה תלוי במשך זמן ההאזנה או שהתנאים לנזק לשמיעה הם עוצמה ומשך זמן האזנה כפי שידוע על האזנה מרמקולים?

הודעה פורסם: חמישי 23 אוג',01 18:53   
עוצמה, במונחים של אוזניות, יכולה להיות מלכודת.
לחץ הקול בסמוך לעור התוף יכול להיות זהה לזה שמגיע מרמקול בהופעה, ולמרות שהאוזניה תיראה לך תמימה, במיוחד אם תסיר אותה מהראש ותראה כמה "ווליום" היא מוציאה.
הסבירות לנזק מגיעה מכיוון אחר ולכאורה בלתי צפוי.
העובדה שהאוזן מכוסה או סתומה עם אוזניה קובעת חד משמעית את כיוון התפשטות לחצי הקול - מול עור התוף!! אין להם לאן לברוח, אין להם לאן להתפשטת כמו שקורה במצב הטבעי בו האוזן חשופה לאוויר הפתוח.
גם אוטומטית כאשר בא משב של לחץ קול חזק ופתאומי האוזן והראש מתגוננים אפילו בלי שתרגיש בזה (מספיק הסטת הראש בזווית כדי להפחית את המכה).
עם אוזניה אתה במעין כלא ואין לאן לברוח.
חבישת אוזניות וגם שמיעה דרכן במשך זמן ממושך יכולה להיות מסוכנת וישנם כאלה ששמיעתם נחלשה בגלל זה. אתה לוקח איבר מסוים בגוף ומרגיל אותו לתנאים לא טבעיים שלו. הוא מן הסתם ינסה להסתגל, מה שיפגע בהימצאותו במצב אחר. לדוגמא, ראה משקפיים, עדשות מגע, צרידות שנעשית קבועה מדיבור לשמן ממושך וכהנה וכיוצא בזה.
זה לא אומר שאי אפשר להינות מאוזניות. רק בפרופורציה.

נלקח תוך שינויים מאקט מוסיקלי

הודעה פורסם: שבת 01 יונ',02 19:45   
אוקיי...ספציפיות...
"זמן ממושך" למשל הוא תיאור קצת מעורפל.

במשך שנה למדתי בת"א והייתי נוסע שש שעות בשבוע באוטובוס עם ווקמן....כמה נזק עשיתי לעצמי?
(כן כן, אני ידוע שאי אפשר לענות ע"פ הנתונים האלה, אבל השאלה היא האם זה מסוכן או שזה עוד בגבול ה"בסדר"?)
yoramilan
S.Supporter
הודעה פורסם: שבת 01 יונ',02 20:09   
ניטרו
כבר שאלת השבוע משהו בנושא "כמה נזק גרמתי לעצמי", ולא במקרה, בחרתי לא לענות, מכמה סיבות:
1. יש להבדיל בין שני סוגים של נזקים: אם קראת את הכתבה שכתבתי על מבנה האוזן, עליך להדיל בין נזק לשמיעה לבין נזק לאוזן כאיבר בגוף האדם (שמשמעותו היא נזק לשמיעה אבל בטווח הארוך).
2. עם כל הכבוד לנפלאות האינטרנט, אם נגרם נזק או לא יכול לבדוק רק רופא ואין שום משמעות, לא לשאלה ולא לתשובה (למרות שבהחלט יש משמעות לדאגה ולתשומת הלב). ישנן בדיקות שמיעה (של המשרד לבטיחות וגהות או משרד העבודה) והן בודקות את רמת השמיעה בזמן הבדיקה. (הבדיקה יחסית טובה ובודקת גם שמיעה קשה, כלומר את תגובת עור התוף לסיגנאל וגם בדיקה קוגניטיבית אשר בודקת יותר את גורם הפיענוח, תמונת סטיראו, חלוקת קשב וכ"ו).
הבדיקה הזו, אינה יכולה לזהות נזק לאחד מאברוני האוזן (למעט חור בממברנה ולכלוך בתעלה או עם כלב נשך לך את האפרכסת) ומכאן שאינה יכולה לנבא נזק שנגרם אבל יבוא לידי ביטוי ברמת השמיעה רק בשלב מאוחר יותר.
3. לצערי, איני איש בשורות. אוזן האדם תוכננה לקלוט גלי קול לצורך תיקשורת ותרגום מסרים כאמצעי הישרדות. בשלבים האבולוציונים הללו, מטוסים, וואקמנים, האומן 17 ושאר טוב הארץ עוד לא היו בתודעה.
דציבלים ברמה הזו, מעולם לא היו חלק מהתפריט שהקדוש ברוך הוא רקח עבורנו. (אבל גם המזון שאנו אוכלים והפעילות הגופנית וסדר היום וכך הלאה, כולם השתנו מאד, ולא לטובה). מה שהשתפר זה יכולת ההתערבות המדיצינית ורמת הרפואה.
החוקרים אפילו חלוקים בדעתם לגבי קיומה של מוסיקה מחוץ להעברת מסר באמצעים מוסיקאלים.
(עד היום בסינית עממית, גובה הצליל מציין משמעות שונה מהשפה שהתפתחה במערב שבהן אתה יכול לשיר את המילה "מזרח תיכון חדש" באיזה אוקטבה שאתה רוצה וספק אם מישהו יבין מה אתה אומר.
מכל מקום, נזק נגרם.
השאלה איזה נזק ומה יגמר ראשון:
יכולתך לשמוע היטב תוך יכולת רזולציה גבוהה או פתיל חייך.
תוחלת החיים הממוצעת של גבר במדינת ישראל עומדת על 74 שנים.
אני מניח שתקבל בהבנה יחסית, מצב של הסתיידות השמיעה כשתגיע לגיל מבוגר של ממש.
השאלה מה יהיה עד אז.

אהה...
ועוד משהו: (בשביל האוירה המלאנכולית שתקפה את הפורום)
נזק לאברוני האוזן משפיע בטור הנדסי.
כלומר, עם ניזוק אחד האברונים, ההשפעה של זה על שמיעתך בגיל 65 תהיה גבוהה הרבה הרבה יותר מאשר ההשפעה שהיתה לכך כשהיית בן 50.

וכמו שנאמר בכוורת:
"תתעודד, המצב יכול להיות הרבה יותר גרוע
אז הוא התעודד והמצב באמת נהיה יותר גרוע..."
NiTRoX
הודעה פורסם: ראשון 02 יונ',02 17:30   
יורם תודה על התשובה המפורטת.
כמו שכתבתי למעלה - אני מודע לעובדה שאי אפשר לתת תשובה של ממש לשאלה שלי
אבל הכוונה שלי היתה אולי לשאול בעצם
"מומלץ לא לשמוע יותר מוסיקה בווק-מאן, או שזה לא נורא כל-כך"
ושוב, אני מבין שאין תשובה חד-משמעית אבל...טוב, אני חושב שקצת מיצינו את העניין
תודה בכל מקרה, אני מעריך את הסבלנות.
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » בקרת צליל, שמיעה

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון