תפריט
שלום אורח ::: Thu, 02 Apr 2020, 10:21
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine

מה הסיפור עם MIDI 2.0 החדש ומה יקרה עם הציוד בתקן ישן

Monday, 02-03-20, 14:23, מקור: ACT @ RM ::: ::: נושא: אולפן והפקה

מדובר בעדכון משמעותי ועכשווי לפרוטוקול התקשורת המוזיקלי שגרם למהפכה בתחום

MIDI-2.0.003

 

MIDI חולל מהפכה בכל הקשור לתקן 'דיבור' בין מכשירים ותוכנות מוזיקה. פרוטוקול השיחה בין מכשירים איפשר לראשונה לחבר התקנים ביניהם, ולהורות להם לעבוד במשולב, בשליטה של אחד על השני, החלפת סאונדים, סינכרון ועוד, ומכאן שהדרך לאולפן הפקה מוזיקלית בהישג יד ובקלות תפעול הפכה לקצרה מאוד, וגם כלכלית בהרבה עבור המשתמשים.

ה- MMA הוא ארגון סחר ללא מטרות רווח המאגד יצרני חומרה ותוכנה המפתחים מוצרים המשתמשים ב-MIDI. מאוגדים בו יצרני מכשירים כמו רולנד, מוג, ימאה ושאר יצרניות ענקיות בתחום, כמו גם מפתחי תוכנה כמו אבלטון, סטיינברג וגם יצרניות פלטפורמות כמו אפל, גוגל ומיקרוסופט. כל אלה התכנסו בתערוכת NAMM והצביעו על אימוץ כל הטכנולוגיות והפרוטוקלים של MIDI 2.0 החדש.

משמעות הדבר היא שכל היצרנים עם עניין ב- MIDI יכולים כבר להתחיל ליישם את MIDI 2.0 בציוד שלהם ואף יכולים להיות בטוחים שהוא ייתמך במלואו על ידי כל השאר.
רולנד כבר קפצה ראשונה לקלחת עם מקלדת השליטה  A-88 MKII התואמת MIDI 2.0. 

דיאלוג דו כיווני
ומדובר בשינויים משמעותיים התואמים את התפתחות הטכנולוגיה מאז הומצא התקן הראשון. לדוגמה,  מקודם, הדיבור בין מכשירים בקו המידי היה לכיוון אחד; מכשיר אחד מדבר והשני מקשיב ומיישם, אם נדרש. הודעות המערכת החדשות MIDI-CI (בדיקת יכולות) מאפשרות דיאלוג בין מכשירים, בחינת יכולות ועבודה משותפת ביניהם. מתוך היכולת הזו ניתן להבין שהפרוטוקול יידע להבחין בציוד מתקן ישן ולהביא למה הוא מסוגל.


רזולוציה גבוהה יותר, שלטים נוספים ותזמון משופר
כדי לאפשר רמה גבוהה של ניואנסים מוזיקליים וביטוי אמנותי, MIDI 2.0 משרטט מחדש את תפקידם של שלטי הביצוע - מה שמתרגם את ביצועי וכוונות האדם לכדי נתונים המובנים על ידי מחשב. מעכשיו הקונטרולרים יהיו קלים יותר בשימוש, והתקן תומך בלא פחות מ-32,000 שלטים, כולל שליטה ברמת התו הבודד.
רזולוציה משופרת של 32 ביט מעניקה כעת תחושת שליטה חלקה, רציפה ומרגישה אנלוגית. בנוסף, היגב דינמי (וולוסיטי) שודרג אף הוא, ומענינת העובדה שההתזמון המשופר של התקן החדש יוכל להינות גם מכשיר מתקן ישן.

תצורת פרופיל
התקן מידי יכול מעתה להיות בעל פרופיל המסוגל להשתנות דינמית למטרה מסוימת. הפרופילים במידי 2 מציבים תצורות ויכולות חדשות. אם, לדוגמה, משטח שליטה בוחן התקן בעל פרופיל "מיקסר", הוא יימפה את עצמו לפיידרים, נובים ושאר פרמטרים המקובלים במיקסר.
אך אם מזוהה פרופיל "drawbar organ", אותו שלט ינתב את כפתוריו אוטומטית לזחלני אורגן וירטואליים ושאר פרמטרים של מקלדת - או למפות עצמו לדימרים אם הפרופיל קשור לתאורה. החסכון בזמן הוא עצום, משתפרת זרימת העבודה ונמנעים מתהליכי הגדרה מתישים.
Roland's A-88MKII - הראשונה להכיל MIDI 2
שיתוף נכסים
בעוד הפרופילים קובעים התקן שלם, הודעות Property Exchange מעניקות מידע ספציפי מאוד לשיתוף. הודעות תקשורת אלו יכולות לאתר, לשאוב ולקבוע נכסי שונים כמו שמות פריסטים, קביעות פרמטרים אינדיבידואליים ופונקציונליות ייחודית להתקן - למעשה כל מה שהתקן מידי 2 צריך לדעת על התקן אחר בתקן זה.

פנים לעתיד
כדי שהפרוטוקול יהיה עדכני, לא כמו שקה עם קודמו שהפך לכמעט בלתי שימושי עם היכולות העכשוויות של ציוד מודרני, הוצע פורמט אוניברסלי של חבילת נתונים הנשלחת במידי, המקלה את היישום של מידי 2 על כל פלטפורמה דיגיטלית (כמו רשת או USB). כדי לאפשר יישומים עתידיים שאינם נראים כעת באופק, הושאר מקום רב במתחם הודעות שבין התקנים.
 • מחשבים - תוכנה ואינטרנט
  RE: שאלה בסיסית בנושא מהירות אינטרנט
  חזי ח: מדוע יש צורך בהגבלת שידור אלחוטי ? בראוטר ? מה זה תורם ? לשרשור המלא אחרון
 • בריאות
  הערות חשובות בגלל המצב
  mixtrim: ההודעה לא ממש קשורה לנושאי הפורום אך בגלל המצב אני חושב שכדאי להעלות כמה נקודות שלא כל אחד חושב עליהם או על חלקם במאבק בהתפשטות הוי לשרשור המלא אחרון
 • אקוסטיקה, סביבת עבודה
  אקוסטיקה לממד - אחרי מדידות
  TheMan: היי לכולם, לא מזמן קניתי מוניטורים ואני מעוניין לעשות את האקוסטיקה בעצמי. לגבי הדהוד החדר אני יודע מה לעשות(אני חושב) לשרשור המלא אחרון
 • קידום עצמי
  קאבר חדש שלי ושל אשתי לכבוד יום נישואין שנה. נשמח לחוות דעת!
  neorie: הי חברים, משתף אתכם בקאבר חדש שלי ושל אישתי "יצחק ורבקה" - ישי ריבו נשמח לחוות דעת..! תודה לכולם! אודיו- שירה, כלים לשרשור המלא אחרון