תפריט
שלום אורח ::: Fri, 29 May 2020, 16:45
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine

מדענים הצליחו ליצור את הסאונד החזק ביותר

מאת: ACT@R-M ::: ::: נושא:

מדענים במעבדת SLAC National Accelerator הצליחו ליצור את הסאונד החזק ביותר אי פעם מתחת למים - פיצוץ קורע אוזניים הגורם לסאונד של טיל להישמע כמו מוזיקת מעליות.

Underwater sound

יכולת זו התאפשרה באמצעות סוללה של קרני לייזר שנורו במטחים קצרים של סילוני מים זעירים. לפי הדיווח, עוצמת הרעש הייתה בסביבות 270 דיבי.

מה אומר המספר הזה? ובכן, מכסחת דשא יוצרת רעש של כ-90 דיבי, הופעה של מטליקה מגיע אף ל-120 דיבי, וב-150 דיבי אין לך מספיק אצבעות בידיים כדי לאטום את האזניים.

הסאונד, או יותר נכון לחץ-הקול, נוצר כתוצאה של גלי הלם שנוצרו כאשר הלייזר פגע ואידה את סילון המים. גלים אלה פיזזו לתוך הסילון, ופיזרו שכפולים של עצמם לאורך המסלול, כאשר כל פלח נע בין לחץ קול גבוה לנמוך. המדענים העניקו לתופעה הזו את המונח "רכבת גל הלם".

האירוע נמשך עד שעוצמת הסאונד התת מימי הגיע לנקודת משבר, היכן שהמים הפכו לבועות מלאות אדים ולבסוף קרסו לתוך עצמן.

חתיכת מסע, היכן שחוקרים לא רק יצרו לחץ הקול מבקע גולגולת, אלא גם את הנקודה שבה הסאונד מגיע לשיאו האפשרי תחת המים. לא ניתן היה להגיע למעלה מערך זה, לפחות לא בתוך המים. באוויר, הסאונד הרבה יותר מוגבל.
LCLS Undulator Hall

המדיום דרכו עוברים גלי הקול מתחיל להתרסק כך שלא ניתן להגיע לעוצמה גבוהה יותר. התברר שמיים הם מדיום קשה יותר מהאוויר כדי להישאר במצבם תחת גלי לחץ. זו הסיבה מדוע טיל יכול להרעיש כפי שהוא באוויר, בעוד "רשרת ההלם" התת ימית יכולה לפוץ דלתות של צוללת, לדוגמה.

מבחינה מדעית תוצאות המחקר מצביעים על תופעה מולה יש להתכונן , אך היא עוזרת גם במחקרים ברמת האטום, היכן שניתן לרסק דגימות מיניאטוריות באמצעות סילוני מים. אם דגימות אלה יוכלו לקבל מיגון נכון ניתן להשתמש בתוצאות למטרות רפואיות.


Title: Generation of high-intensity ultrasound through shock propagation in liquid jets
Author: Gabriel Blaj et al.
Publication: Physical Review Fluids DOI: 10.1103/PhysRevFluids.4.043401
Publisher: American Physical Society Date: 10-Jun-2019

 • מחשבים - חומרה
  RE: שחזור מידע מדיסק קשיח פגום
  mandela: מה בדיוק הבעיה? יש דברים שאפשר לנסות לפתור לפני שהולכים לחברה מקצועית (אלא אם כן הדיסק פיזית הרוס) לשרשור המלא אחרון
 • קידום עצמי
  RE: יצירה מוסיקלית - Between tangles and hope
  ReuvenM: תענוג! לשרשור המלא אחרון
 • קידום עצמי
  RE: Extra Cheese Loop
  ReuvenM: יפה מאוד ומאוזן. הטמעתי לך את הנגן בהודעה :sorry: לשרשור המלא אחרון
 • DIY, אלקטרוניקה וחיווט
  RE: rme hdsp9632 תקלה לא מובנת
  ליאורי: שמע אני מעניין של חוסר זמן פנוי בא לשבת באולפן ורוצה את הכל מוכן ליצירה, ומוצא את עצמי שבועיים מבזבז על פתרון תקלות, אני אפילו עד לשרשור המלא אחרון