תפריט
שלום אורח ::: Mon, 25 May 2020, 07:05
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine

האם לצלם הוידאו-קליפ שלך יש זכויות שימוש בו?

מאת: ACT@R-M ::: ::: נושא:

פסק דין שניתן לאחרונה מציב כמה סוגיות בקשר בין הצדדים ביצירה

Interaction, Social Media, Abstract, Head, Woman, Media

בסוגיה שהובאה לידי בית המשפט המחוזי  בחיפה, (השופטת תמר נאות פרי, 7.3.2019), תובע ראפר היפ הופ את צלם הקליפ שלו עקב שימוש בקליפ לצרכיו הוא.

הסיפור אפילו עמוק עוד יותר; היוצר עצמו חלה בסרטן, וביצירותיו הוא שר על המאבק במחלה ומתעד כל מה שעובר עליו.
עבור השיר "נס רפואי" הזמין הראפר את הנתבע, שהוא צלם וידאו קליפים העוסק גם בעריכה, וזאת ליצירת קליפ בתשלום, כולל טיזר שיוצג לפני הפרסום.
את הטיזר לקליפ פרסם האמן ברשתות החברתיות וביוטיוב, ואילו הנתבע (הצלם והעורך) עשה גם הוא כך, מן הסתם לקידום עיסוקו וכתעודת זהות ליכולתו כצלם ועורך קליפים.

מכאן התחיל דין ודברים, כאשר האמן והמשלם על העבודה תובע את הצלם על הפרת זכויות ושימוש שלא כדין בשיר ובסרטון, בעוד הנתבע טוען שהאמן עצמו הפר את זכויותיו בעת שמחק בטשטוש את הלוגו של הצלם מהקליפ.

בפסק הדין הציבה השופטת טענה שחלק האודיו של היצירה הינו ישות בפני עצמה (המילים והלחן מוגנים מכוח זכות יוצרים) ואין לעשות בו שימוש ללא הסכמת היוצר. לא כאן המקרה במדויק, שכן התהליך הפקת הקליפ משתתפים אנשים נוספים ובעיקר הצלם והעורך, שהיה מעורב בהפקת תוצר הוידאו.

Giancarlo Ramirez [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

אך זה לא הכל, שכן הסרטון מהווה אמנם יצירה שאינה זהה לשיר, אך כיוון שמדובר בביצוע של השיר המוצג בו, כולל האמן הנצפה מבצע אותו, והווידאו הוא  מעין עיבוד של היצירה למדיום ויזואלי, סבור בית המשפט שיש לתובע מזכות יוצרים גם עליו.

במקביל, הוכח כי התובע הפר זכות מוסרית בכך שמחק את הלוגו של הנתבע (הצלם) מהווידאו, כך שיש כאן הפרה הדדית משהו.
שכך, נפסק שיכול התובע להציג את יצירת הוידאו רק אם היא כוללת את הקרדיטים למי שיצר אותה (צילם, ערך וכו'), בעוד הנתבע מנוע מלהשתמש בקליפים האלה, אלא אם יקבל את הסכמה מפורשת וברורה של יוצר השיר.
כך זה נגמר, ללא הוצאות.

[מבוסס על כתבה בפורטל המשפטי לאינטרנט, סייבר וטכנולוגיית מידע] מאת‏ עו"ד טל קפלן

 • קידום עצמי
  יצירה מוסיקלית - Between tangles and hope
  chai050: יצירה אילתורית מוסיקלית חדשה על פסנתר Voices Of The Soul Between tangles and hope - בין סבכים לתקווה קישור לשרשור המלא אחרון
 • DIY, אלקטרוניקה וחיווט
  RE: rme hdsp9632 תקלה לא מובנת
  acidhead: מעניין :) אם אתה מחליף בתוכנת עריכה לדרייבר שאינו ASIO זה גם עובד? כמה WDM Devices מופיעים לך ב DSP Settings? אתה יכול לשרשור המלא אחרון
 • אבלטון לייב Ableton Live
  RE: Two midi keyboards the same cc1 - how to fix ?
  Yossi Mor: חחחח אני לא מצטער על הקנייה בכלל. אני חושב שהקונטרולר מעולה. פשוט תוכנה נוראית ואת זה אפשר לתקן. בכל אופן אני אבד לשרשור המלא אחרון
 • כרטיסי אודיו כללי - Audio Cards
  RE: המלצה לכרטיס קול
  ליאורי: עניתי לך בעניין הזה שם:) לשרשור המלא אחרון