תפריט
שלום אורח ::: Sun, 15 Dec 2019, 21:30
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine

האם לצלם הוידאו-קליפ שלך יש זכויות שימוש בו?

מאת: ACT@R-M ::: ::: נושא:

פסק דין שניתן לאחרונה מציב כמה סוגיות בקשר בין הצדדים ביצירה

Interaction, Social Media, Abstract, Head, Woman, Media

בסוגיה שהובאה לידי בית המשפט המחוזי  בחיפה, (השופטת תמר נאות פרי, 7.3.2019), תובע ראפר היפ הופ את צלם הקליפ שלו עקב שימוש בקליפ לצרכיו הוא.

הסיפור אפילו עמוק עוד יותר; היוצר עצמו חלה בסרטן, וביצירותיו הוא שר על המאבק במחלה ומתעד כל מה שעובר עליו.
עבור השיר "נס רפואי" הזמין הראפר את הנתבע, שהוא צלם וידאו קליפים העוסק גם בעריכה, וזאת ליצירת קליפ בתשלום, כולל טיזר שיוצג לפני הפרסום.
את הטיזר לקליפ פרסם האמן ברשתות החברתיות וביוטיוב, ואילו הנתבע (הצלם והעורך) עשה גם הוא כך, מן הסתם לקידום עיסוקו וכתעודת זהות ליכולתו כצלם ועורך קליפים.

מכאן התחיל דין ודברים, כאשר האמן והמשלם על העבודה תובע את הצלם על הפרת זכויות ושימוש שלא כדין בשיר ובסרטון, בעוד הנתבע טוען שהאמן עצמו הפר את זכויותיו בעת שמחק בטשטוש את הלוגו של הצלם מהקליפ.

בפסק הדין הציבה השופטת טענה שחלק האודיו של היצירה הינו ישות בפני עצמה (המילים והלחן מוגנים מכוח זכות יוצרים) ואין לעשות בו שימוש ללא הסכמת היוצר. לא כאן המקרה במדויק, שכן התהליך הפקת הקליפ משתתפים אנשים נוספים ובעיקר הצלם והעורך, שהיה מעורב בהפקת תוצר הוידאו.

Giancarlo Ramirez [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

אך זה לא הכל, שכן הסרטון מהווה אמנם יצירה שאינה זהה לשיר, אך כיוון שמדובר בביצוע של השיר המוצג בו, כולל האמן הנצפה מבצע אותו, והווידאו הוא  מעין עיבוד של היצירה למדיום ויזואלי, סבור בית המשפט שיש לתובע מזכות יוצרים גם עליו.

במקביל, הוכח כי התובע הפר זכות מוסרית בכך שמחק את הלוגו של הנתבע (הצלם) מהווידאו, כך שיש כאן הפרה הדדית משהו.
שכך, נפסק שיכול התובע להציג את יצירת הוידאו רק אם היא כוללת את הקרדיטים למי שיצר אותה (צילם, ערך וכו'), בעוד הנתבע מנוע מלהשתמש בקליפים האלה, אלא אם יקבל את הסכמה מפורשת וברורה של יוצר השיר.
כך זה נגמר, ללא הוצאות.

[מבוסס על כתבה בפורטל המשפטי לאינטרנט, סייבר וטכנולוגיית מידע] מאת‏ עו"ד טל קפלן

 • חדשות - NEWS
  RE: המאק פרו החדש - האם הוא רלוונטי לאודיו
  DrDataMiner: מה שבטוח זאת הצלחה פרסומית. אפל גרמו לנו לכתוב שרשור של 4 דפים באקט. מתי זה קרה לאחרונה? אמת. וזו בדיוק הסיבה שאני ה לשרשור המלא אחרון
 • הסלון
  RE: האם הציוד עושה את הטכנאי ?
  mixtrim: מסכים אבל דיוק קל א. "ההבדלים בציודים נעשים קטנים יותר ויותר". אם מדובר באותה הליגה של ציודים יתכן שכן, אבל בין הלי לשרשור המלא אחרון
 • SoundBoard - סאונד מקצועי
  RE: מדידה של רעש במעבדה
  nimrod_wagner: תודה ראובן לשרשור המלא אחרון
 • מש' Steinberg
  RE: חבור yamaha psrs770 לקיובייס 5
  ReuvenM: ה-PSR משנה את התוכנית/סאונד שלו בכל פעם. עדיף שתבחר סאונדים בתוכנה עצמה (כל ערוץ סאונד/תפקיד אחר), מתוך מודול וירטואלי, והמקל לשרשור המלא אחרון
עשוי לענין אותך