תפריט
שלום אורח ::: Mon, 17 Feb 2020, 01:09
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine

האם לצלם הוידאו-קליפ שלך יש זכויות שימוש בו?

מאת: ACT@R-M ::: ::: נושא:

פסק דין שניתן לאחרונה מציב כמה סוגיות בקשר בין הצדדים ביצירה

Interaction, Social Media, Abstract, Head, Woman, Media

בסוגיה שהובאה לידי בית המשפט המחוזי  בחיפה, (השופטת תמר נאות פרי, 7.3.2019), תובע ראפר היפ הופ את צלם הקליפ שלו עקב שימוש בקליפ לצרכיו הוא.

הסיפור אפילו עמוק עוד יותר; היוצר עצמו חלה בסרטן, וביצירותיו הוא שר על המאבק במחלה ומתעד כל מה שעובר עליו.
עבור השיר "נס רפואי" הזמין הראפר את הנתבע, שהוא צלם וידאו קליפים העוסק גם בעריכה, וזאת ליצירת קליפ בתשלום, כולל טיזר שיוצג לפני הפרסום.
את הטיזר לקליפ פרסם האמן ברשתות החברתיות וביוטיוב, ואילו הנתבע (הצלם והעורך) עשה גם הוא כך, מן הסתם לקידום עיסוקו וכתעודת זהות ליכולתו כצלם ועורך קליפים.

מכאן התחיל דין ודברים, כאשר האמן והמשלם על העבודה תובע את הצלם על הפרת זכויות ושימוש שלא כדין בשיר ובסרטון, בעוד הנתבע טוען שהאמן עצמו הפר את זכויותיו בעת שמחק בטשטוש את הלוגו של הצלם מהקליפ.

בפסק הדין הציבה השופטת טענה שחלק האודיו של היצירה הינו ישות בפני עצמה (המילים והלחן מוגנים מכוח זכות יוצרים) ואין לעשות בו שימוש ללא הסכמת היוצר. לא כאן המקרה במדויק, שכן התהליך הפקת הקליפ משתתפים אנשים נוספים ובעיקר הצלם והעורך, שהיה מעורב בהפקת תוצר הוידאו.

Giancarlo Ramirez [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

אך זה לא הכל, שכן הסרטון מהווה אמנם יצירה שאינה זהה לשיר, אך כיוון שמדובר בביצוע של השיר המוצג בו, כולל האמן הנצפה מבצע אותו, והווידאו הוא  מעין עיבוד של היצירה למדיום ויזואלי, סבור בית המשפט שיש לתובע מזכות יוצרים גם עליו.

במקביל, הוכח כי התובע הפר זכות מוסרית בכך שמחק את הלוגו של הנתבע (הצלם) מהווידאו, כך שיש כאן הפרה הדדית משהו.
שכך, נפסק שיכול התובע להציג את יצירת הוידאו רק אם היא כוללת את הקרדיטים למי שיצר אותה (צילם, ערך וכו'), בעוד הנתבע מנוע מלהשתמש בקליפים האלה, אלא אם יקבל את הסכמה מפורשת וברורה של יוצר השיר.
כך זה נגמר, ללא הוצאות.

[מבוסס על כתבה בפורטל המשפטי לאינטרנט, סייבר וטכנולוגיית מידע] מאת‏ עו"ד טל קפלן

 • אקוסטיקה, סביבת עבודה
  RE: בידוד חדר מפני צעקות
  Vintage: בוקר טוב לך אני יועץ אקוסטי ויכול לעזור לך לפתור את הרעש. לשם כך אני צריך להגיע למדידות אצלך ואז להחליט איך ומה לעשות. צ לשרשור המלא אחרון
 • קידום עצמי
  RE: עוזב עולם - דברא
  kimchy: נפלא :sorry: לשרשור המלא אחרון
 • קידום עצמי
  RE: שיר חדש
  C172: הסאונד שירה מוזר לי קצת, אבל אהבתי! לשרשור המלא אחרון
 • על המדרגות - לפני רכישה
  RE: קניית כלי נגינה (ויברפון) משומש מחו״ל
  acidhead: אני מניח, זה יהיה לא הגיוני (או חוקי) אם לא תקבל חשבונית עם חיוב על המע"מ הישראלי בנפרד אבל כאמור נמנעתי מלקנות מוצרים עם השירו לשרשור המלא אחרון