תפריט
שלום Anonymous ::: 2020, 11:31
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » מקלדות, סינטים ושלטים - Synth
  justadog  
סיפור: מסע אחרי מקלדת שליטה ברחבי תל-אביב
הודעה פורסם: שלישי 08 אוג',06 15:32   
עבר הגהה

לפני מספר ימים החלטתי לערוך מסע בכל חנויות כלי הנגינה המוכרות לי בתל-אביב (music-shop, music-store, marom, halilit, klei-zemer) במטרה למצוא את מקלדת השליטה האולטימטיבית (= מחיר עד 1600 שקל, עדיף פחות, מ-5 אוקטבות ומעלה). אני מביא בפניכם את ההתרשמות שלי מהדגמים שפגשתי וכמובן מספר שאלות שיעזרו לי לעשות סדר בכל הבלגאן.

Studio Logic Fatar sl-161
בכל חנות אחרת חוץ ממרום שמעתי על המקלדת הנ"ל שהיא מאוד שבירה ובכלל לא כדאי להתקרב אליה. אין לה קונטרולרים ולא נראה לי יש לה usb אבל יש לה aftertouch, velocity-curves ואפשרות מסוימת לפצל את המקלדת ל-2 zones שלא כל כך הבנתי ואני אשמח לשמוע אם מישהו מכיר. בכללי מקלדת מאוד נוחה מבחינת ההרגשה וכרגע במבצע, 1000 שקל (היא לא מאוד יקרה בדרך כלל?).

EMU X-Board
אני מדבר על הדגם של ה-5 אוקטבות. פחות נוחה לי מהקודמת אבל עדיין יחסית נוחה מבחינת הנגינה, יש לה קונטרולרים, יש לה Velocity-curves, aftertouch, יש לה תוכנת שליטה מאוד נוחה להגדרת presetים לקונטרולרים ולחלוקת הקלידים לתחומים (כל תחום על ערוצי אודיו שונים) ובנוסף לכל זה היא מגיעה עם בנק סאונדים ענק של איזה 5 ג'יגה (ProteusX2). הבעיה איתה היא שהיא מאוד יקרה יחסית – 1600 ואני לא בטוח שיש צורך לשלם כל כך הרבה כסף עבור כל הפיצ'רים הללו (ראה שאלות בסוף).

Maudio Axiom
מקלדת חדשה שלהם, 4 אוקטבות, כל התכונות האפשריות וכמובן גם את הפאדים המגניבים להקלטת תופים, שהם לבד יעלו בסביבות 1500 שקל. קיימת גם תוכנת שליטה בעזרתה ניתן לתכנן את כל הקונטרולרים ולשמור presetים. בכללי מקלדת הכי נוחה מבין כולן אבל 1900 שקל זה לא צחוק, אפילו מאוד יקר.

M-audio keystation 61
מקלדת הכי פשוטה, 6 אוקטבות, אין קונטרולרים, אין aftertouch וגם ההרגשה היא מאוד של פלאסטיק, אבל היא עושה את העבודה ולי יש עכשיו m-audio oxygen כבר איזה 3 שנים, ולא היו לי שום בעיות איתה מבחינה טכנית. זה אומר משהו על מקלדות מבית maudio. אגב היא עולה כ1000 שקל.

Edirol PC-50
מקלדת נוחה, 5 אוקטבות, אין לה aftertouch, אין לה קונטרולרים אבל יש לה velocity-curves , אפשרות לנגן fixed velocity מה שיכול להיות נוח לתופים. בכללי היא עולה 1000 שקל ולטענת המוכר היא מאוד כדאית מבחינת האמינות.

שאלות:
א. לא הספקתי להגיע לסנטרוניקס ובגלל זה לא ראיתי את המקלדות של CEM. מה דעתכם עליהן?
הן עולות בסביבות 1500 האם במחיר הזה לא כדאי לקחת כבר את הEMU?
ב. האם אני, בתור יוצר, צריך את כל התכונות הנוספות האלה כמו קונטרולרים הרי עכשיו יש לי את הm-audio oxygen ולא השתמשתי בקונטרולרים אפילו פעם אחת (לטענת המוכר זה בגלל שבמקלדת הזאת אין תוכנה שמפשטת את קינפוג הקונטרולרים). מניסיון שלכם, כדאי להוסיף הרבה כסף לדברים כאלה?
ג. כל סוגיית ה-Aftertouch, למה זה טוב ועד כמה זה משהו שלא ניתן להוסיף אחרי זה בעריכת midi פשוטה
ד. כל סוגיית הvelocity-curves, היה מוכר שטען שזה הכול תכסיס שיווקי כדי להוסיף תכונות שיעלו את מחיר המקלדות, האם האופציה הזאת באמת תורמת?

תודה לכולכם על זה שלא התייאשתם וקראתם עד הסוף. אני אשמח אם תוכלו להגיב ולעזור לי (ואני מקווה לא רק לי) בבחירת מקלדת שליטה אולטימטיבית.
motaboy
Act Compatible
הודעה פורסם: שלישי 08 אוג',06 16:11   
רק מילה אחת, אני לא ממליץ על הFatar sl-161. יפה אמרת שהיא "שבירה".
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שלישי 08 אוג',06 16:31   
מילא שבירה, אבל לך תחכה לקליד במשך שנתיים...
לפי השאלות שלך נראה שאתה מתמצא בתכונות (מה שכינית "פיצ'רים" בגירסת ההודעה הקודמת) די טוב, ואת הצרכים שלך לא מומלץ לשאוב מנסיונם של אחרים, כי זה ענין משתנה.

ה-Aftertouch היא תכונה חשובה ביחוד לפרפורמרים וכאלה המנגנים תפקידים של כלי נגינה אחרים על המקלדת, וגם יודעים לעשות זאת נכון. אני לא הייתי מוותר עליה, יש אחרים שכן.

Maudio Axiom אכן יקרה יחסית לאחרות, הנוחות של פאדים לתיפוף שקולה לדרך העבודה שלך. מי שאוהב להכניס תבנית תופים עם הרבה הנפשה, לו זה הכי מתאים. מקווה להעלות עליה סקירה בקרוב.

ככלל, ככל שהמקלדת חדשה יותר היא יכולה להציע תכונות בפחות מחיר וככל שעובר הזמן.

אדירול לא מתאימה בד"כ לקלידנים מנוסים.

עקומות תאוצה לא בהכרח תורמות, אולי לבלבול (אם אתה עובר מאחת לשניה). אני מצאתי שעדיף שתיהיה עקומת תאוצה אחידה והתמודדות פר-סאונד, מאשר לזכור בכל פעם איזו עקומה מתאימה לאיזה סאונד. שכך, יש לבחון את תגובת המקדלת לפני רכישה ועם סאונדים שפופולריים עליך, ותפקידי נגינה בהתאם. לשיקולך.

אם אתה בתנופה, שווה שתבדוק את CEM.
yanukav
תומך
הודעה פורסם: שלישי 08 אוג',06 17:55   
את ה cme שווה לבדוק, היא מאוד נוחה (רוב הפעולות נעשות בכפתור אחד) היא בנוייה חזק (אלומיניום) ובעלת רגישות טובה, קצת כבדה אבל לאולפן זה מצוין.
את fatar אני לא אוהב מניסיון אישי, הקלידים יחסית טובים, כל השאר חרא (אמינות, שליטה ואפשרויות)
ל emu יש קלידים טובים, ,והיא לא רעה בכלל, לא השתמשתי בה הרבה, אבל היא עושה את העבודה.
יש לי trigger-finger של m-audio והפדים ממש לא רגישים ולא שמישים, לא בטוח שזה אותו דבר, אבל מניסיון נמאס לי מ m-audio וגישת "גימיק זול" שלהם בעיקר ברמת התוכנה ושימוש ברכיבים סוג ז&@ן, אפשר למצוא יותר טובים.
ב edirol לא השתמשתי אבל הקלידים שלה קטנים, מעוגלים ולא נחמדים, ואין לה קונטרולרים וזה חשוב*

אני חושב שהמתחרים בשבילך הם emu או cme או יד שנייה של משהו טוב באמת כמו remote של novation. יצאה עכשיו גירסה חדשה אבל הקודמת לא פחות ממעולה אני מניח שהרבה אנשים ימכרו את הישנה, רק כדי לשים יד על החדשה.
קונטרולרים זה חשוב בגלל העולם הדיגיטלי שבוא אנו חיים ומעניקים הרבה "אנושיות" למוסיקה. אתה לא צריך לכוון דרך המקלדת, אפשר דרך הפלאג עצמו וזה פשוט (midi-learn למשל).
אני אף פעם לא השתמשתי ב- velocity-corves, למעט מקלדות שלא היתי מרוצה מהם מהנגיע הראשונה (וגם זה לא ממש עזר).
aftertouch זה לא משהו שכדי לוותר עליו, חשוב!
בקיצור: cme או emu או יד שנייה, תזכור זול לפעמים יקר (וגם בד"כ #smile )
בהצלחה.
danny_bar
Supporter
הודעה פורסם: שלישי 08 אוג',06 17:59   
בדוק גם את novation.
הודעה פורסם: שלישי 08 אוג',06 18:23   
ויכול להיות שגם novation תהיה טובה בשבילך.
talnadav
Act Compatible
עוד נקודה למחשבה
הודעה פורסם: רביעי 09 אוג',06 07:42   
לא ציינת איזה משתמש אתה. כלומר, האם אתה בא מעולם הנגינה, פסנתרים וכאלה או מעולם דיגיטלי יותר של סינתים... מעבר לזה למה חשוב לך 5 אוקטבות? האם באמת בשביל לנגן (סולואים, תפקידים)? או אולי שאתה רק נותן אקורדים וליינים של בס או משהו בסגנון?
מנסיון שלי (גדלתי על פסנתר) לא עוזרות 5 אוקטבות ובטח לא פחות... רק פסנתר חשמלי (חיבור מידי או יו.אס.בי חובה) או מקלדות שליטה בגודל הזה (קלידים גדולים ומנגנון פטישי - תחושה קרובה יותר לקלידים כבדים של פסנתר) או מקלדת בסדר גודל הזה אבל עם קלידים "רכים" - כמו סינתים למיניהם. כמובן שאז אתה קופץ במחיר אבל התחושה וההנאה הם ברמה אחרת לגמרי.
לי אישית יש כרגע פסנתר חשמלי והוספתי לאחרונה גם מק'שליטה אוקסיג'ן 49 (בשביל ההנובים והפיידרים וכאלה) והתוכנה המצורפת ("אניגמה") לא היתה קלה לי. לפחות לא כמו שמפורסם באתרי החברה. המקלדת די סבבה מבחינת תחושה ויכולות אבל עדיין לא הפקתי ממנה אפילו 45% ממה שחשבתי שאצליח. אולי זה אני, אולי זה כבר הגיל, אבל תשתדל לבדוק את אפשרויות התכנות (של הקונטרולרים) בחנות... זה יחסוך עוגמת נפש ויראה את הפער האמיתי בין הפרסומים באתרים לבין המציאות.
אם אתה צריך לליינים של בס פשוטים, או אקורדים ובכלל לא ממש "נגינה" של קלידים, לדעתי ניתן להסתפק ב4-5 אוקטבות. תחושת הבטן שלי גם אומרת שאם צריך קונטרולרים - עדיף לקנות מכשיר איכותי של קונטרולרים ולא ללכת על "6 באחד". זה מה שהייתי עושה אם יכולתי לחזור אחורה...

בכל מקרה - תהנה. #clap
  justadog  
הודעה פורסם: רביעי 09 אוג',06 14:04   
דבר ראשון תודה לכל מי שהגיב עד עכשיו, בינתיים השרשור הזה מאוד הועיל לי.
מכוון שכרגע יש לי מקלדת של 2 אוקטאבות קשה לי קצת להגיד למה אני רגיל, מה שכן ברצוני לנגן לא רק פסנתר אלה תפקידים שונים כמו חצוצרות, גיטרות וכו'. אני כן מתכוון להתחיל לקחת שיעורי נגינה (לפני הרבה זמן ניגנתי כ4 שנים, הגיע הזמן להיזכר...).
האם באמת יספיק לי 5 אוקטאבות? ומה אם 4?
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » מקלדות, סינטים ושלטים - Synth

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון