תפריט
שלום Anonymous ::: 2021, 21:26
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
תווים,תווים ושוב תווים
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (60) › תצורת הדפסה
לך לעמוד 1, 2   הבא
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » תיאוריה
  Hanan Ohayon  
תווים,תווים ושוב תווים
הודעה פורסם: שלישי 03 נוב',09 21:41   
התחלתי ללמוד תיאוריה מוסיקלית לפני שבוע עם מורה לפסנתר ואנחנו לומדים תיאוריה על "יבש" רק על הנייר וקצת על הפסנתר.

ויש לי כמה שאלות:

1. התבקשתי לרשום בתווים כמובן אל סולמות המז'ור מדו עד דו והצלחתי, עכשיו אני צריך לרשום גם את דו דיאז וכו' הבעיה היא שלמשל שאני מתחיל לכתוב את סולם דו דיאז אני לא יודע עם לרשום פה או מי דיאז וכן הלאה.

2. אני עדיין לא מצליח לזהות תו ישר שאני רואה אותו יש תרגילים בנושא?

שאלות יתווספו בהמשך...
dune1
הודעה פורסם: שלישי 03 נוב',09 21:57   
הנה אתר חינמי לתרגול זהוי תוים על החמשה

http://www.musictheory.net/trainers/html/id82_en.html
umas
Moderator
הודעה פורסם: שלישי 03 נוב',09 22:19   
אם התבקשת לכתוב את הסולם דו דיאז אז כולם הסולם יהיה דיאזי אבל אם אתה כותב רה במול אז כל הסולם יהיה במולי.
מבחינת תווים על הפסנתר זה אותם תווים, אבל זה לא אותו סולם. וזה בדיוק ההבדל בין מי דיאז ופה.
benny schwartz
תומך
re:
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 00:42   
אשתדל לענות באופן כללי, וכך שתבין, ומקווה שאני לא מטעה:

א. ממליץ לך כדי לא להסתבך - לרשום בבניית סולמות קודם כל את התווים של הסולם בחמשה.
לדוגמה, אם אתה צריך לרשום את סולם דו דיאז מז'ור, רשום על החמשה מדו עד דו (תוסיף כבר סימן # לפני ה"זו"ים - כי זה אתה כבר יודע שיש כאן). ואח"כ חשב לפי סדר המרווחים של סולם מז'ורי, היכן צריך להוסיף דיאזים/במולים בהתאם. (במקרה הזה כפי שצויין אתה מוסיף דיאזים... איפה שרק ניתן... #smile ),
כך בכל סולם - לדוגמה רה מז'ור - גם כן, לרשום מרה עד רה על החמשה (רה, מי , פה , סול, לה וכו'...), ואח"כ לחשב איפה להוסיף דיאזים/במולים. (לדוגמה כאן - המרווח הראשון הוא של טון, ולכן מרה למי. השני גם כן טון, זה יהיה ממי לפה#, כי בין מי לפה יש חצי טון...).

מקווה שזה עזר.

ב. לעניין קריאת תווים והכרה שלהם על גבי החמשה.
תיזכר בימים שהתחלת לזהות אותיות. בגיל 6-7 ככה. בהתחלה היית צריך לעבוד קשה לזכור מה זו כל אות ואיך היא מצלצלת, וככל שקראת יותר, זה נכנס פנימה. או במילים אחרות - תרגול.

קח דף תווים כלשהו, הצטייד בעיפרון, ופשוט תרשום מעל כל תו את שמו. מומלץ גם להגיד בפה את שמות התווים. חזור על זה כל פעם. מלא כל יום דף כזה, תשים לב איך מפעם לפעם המהירות עולה, המיומנות עולה = אתה לומד לקרוא תווים!

בהצלחה #thumbsup
shtik
תומך
תיקון קל
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 00:51   
למען הסדר, בסולם דו במול יהיו כל התווים במול, בסולם רה במול התווים פה ודו יהיו בקר.

ראה מעגל הקווינטות לקביעת אילו תווים הם במולים ואילו הם דיאזים לפי הסולם שאתה רוצה לכתוב בו את התווים. בעיקרון, המטרה היא לכתוב ולזהות את התווים כאשר סימני ההיתק (במול או דיאז) לא כתובים לידם אלא בתחילת השורה (אלו מעידים על הסולם) - שוב, ראה לינק, למרות שהוא לא מהברורים ביותר שיש.. בכל מקרה אפשר לחפש עוד בנושא.

מקווה שעזרתי
benny schwartz
תומך
re:
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 01:01   
שים לב לכותרת הראשונה.
צויין שהתחיל ללמוד לפני שבוע תיאוריה...
אני משער שקודם כל ישנה עבודה על בכלל מה זה סולם, מה זה מז'ור, ובשלב הזה בד"כ כן בונים את הסולמות עם סימני ההיתק ליד כל תו.
מעגל הקווינטות/קוורטות זה נושא שאני משער שיילמד בשלב תאוחר יותר (גם אם זה בשיעור הבא...).

לא נראה לי שיש כאן רצון ללמוד דרך הרשת, סה"כ מדובר במישהו שהתחיל ללמוד בצורה מסודרת עם מורה.
נראה שיש כאן יותר צורך בהכוונה להבין את שיעורי הבית, ובהתאם לכך עניתי.

מעבר לזה, שאני הייתי פשוט מרים טלפון למורה, ומבקש עזרה...
אני מאמין שהמורה שלך תשמח/ישמח מאוד לדעת שאתה תלמיד משקיע ורציני.
shtik
תומך
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 01:06   
זה ברור, גם למישהו שמתחיל ללמוד תיאוריה מעגל הקווינטות יכול לעזור אני חושב, בגלל זה נתתי לינק, גם אם בשביל שיידע שדבר כזה קיים...

הכל טוב
  Hanan Ohayon  
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 13:34   
התחלנו כבר את מעגל הקווינטות אבל בכל מקרה הכי פשוט להרים טלפון...

אבל שאלתי הייתה כך:

יותר נכון (לפי דעתי) לרשום את התווים על החמשה מדו עד דו ולרשום דיאז ליד המפתח.
אבל זה לא מה שהמורה רוצה היא רותה שאני ארשום ליד כל את סימן ההיתק שלו ושאלתי היא האם בסולם דו דיאז למשל האם אני צריך לרשום את התו פה או לכתוב מי עם דיאז? האם יש איזושהי חוקיות למשל שאם הסולם דיאזי אז משתמשים רק בדיאז?
talnadav
Act Compatible
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 15:14   
תראה, מה שבני ענה לך זה הכי פשוט....
קצת רקע: בפועל, ישנו הבדל צלילי בין "פה" : "מי-דיאז". כלי קשת (כינור, צ'לו וכדומה..) יכולים להגיע לדיוק ולשוני קל בין 2 צלילים אלו.
מבחינתך, כנגן פסנתר אין הבדל שכזה - וזאת משום המבנה של הפסנתר. אבל בתיאוריה הפסנתרנית - ישנו ההבדל והוא חשוב.

העניין במרווחים הוא - שלא משנה איזה סולם תנגן - המרווחים ישארו זהים (לאורך הסולם).
אתה רק צריך להחליט האם אתה מנגן סולם מז'ורי או מינורי או אחר (ישנם המון - לא בכולם תתקל ותלמד...)

לדוגמא:
מרווח של סולם מז'ורי הוא תמיד (ולא משנה מאיזה קליד תתחיל):
טון - טון - חצי - טון - טון - טון - חצי .....

עכשיו, תמיד על החמשה יהיו לך או "דיאזים" או "במולים"....
סדר הדיאזים הינו "פה" - "פה+דו" - "פה+דו+רה" - "פה+דו+רה+סול" - "פה+דו+רה+סול+לה" - "פה+דו+רה+סול+לה+מי" - "פה+דו+רה+סול+לה+מי+סי"
סדר הבמולים דומה,,, רק הפוך:
מתחיל ב"סי", אח"כ "סי+מי", "סי+מי+לה"..... וכן הלאה

אז מה העניין? אם אתה מתחיל לנגן ב"רה"... אתה על דיאזים. ושניים בלבד... (אם היית עם מי דיאז... היית צריך עוד 5 לפחות. הבנת?) מה גם שזה עניין באמת של תרגול שמיעתי וחזותי... תיאוריה מול שמיעה...
אל תדאג, זה יבוא לך פתאום.
GCmusic
מי דיאז הוא הצליל השלישי
הודעה פורסם: רביעי 04 נוב',09 16:06   
ההסבר
1.לפי מעגל הקוינטות
2.אם תזיז את דו חצי טו למעלה. דו רה ומי יהפכו לדיאז.
3.לא יכולים להיות במולים בסולם ששמו המקורי - דיאז
4.הסולמות נגזרים לפי מעגל הקוינטות (סימני # ) ולפי מעגל הקורטות ( קורטה היא היפוך של קוינטה - מתקבלים b )

שנן את סדר הופעת הדיאזים \במולים
קרא והפנם את רעיון מעגל הקוינטות,קוורטות
תרגל תאוריה

http://www.giladchatsav.com
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » תיאוריה

לך לעמוד 1, 2   הבא
עמוד 1 מתוך 2

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון