תפריט
שלום Anonymous ::: 2020, 18:44
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » אקוסטיקה, סביבת עבודה
  erancen  
בניית אולפן ביתי ומושגי בסיס בבידוד והנחתה
הודעה פורסם: חמישי 14 דצמ',17 16:54   
שלום,

אני מתכנן לבנות אולפן ביתי לשימוש אישי ונמצא כעת בשלב התכנון.

החלל:
בתול לגמרי (עליית גג, רצפת בטון עם שכבת שומשום וריצוף גרניט פורצלן וקירות בלוקים חשופים עם מספר חגורות בטון קונסטרוקטיביים, גג רעפים עם יריעות טרמיות חשופות).
שטח החלל כ-50 מ"ר רצפה (הגג משופע אז שטח אפקטיבי הוא קטן יותר).
בחלל יש קיר משותף עם השכנים (קיר הבלוקים) ושכנים מלמטה (הרצפת בטון + הריצוף).

השימוש:
בעיקר לצורך הקלטות (מיקרופון קונדנסר, גיטרה אקוסטית) ובעיקר מידי (מקלדת שליטה, תופים אלקטרוניים).
מתכנן לעבוד הרבה עם מוניטורים KRK ROKIT 6.

המטרה:
שהילדים בחדר שינה הסמוך לא יתעוררו מהרעש ב-23:00 ויחסי שכנים ימשיכו להיות תקינים

1) האם תוכלו להפנות אותי למדריך DIY שמסביר איך מתחילים לתכנן לבנות (אני מתכוון ממש בחירת חומרי הגלם של הקירות, עובי, חומרים, מס' וסוגי שכבות....)

2) שאלה האם הבנתי נכון את המונחים: אם המוניטורים שלי שמפיקים PEAK של 107dB (ונניח שאני עובד ב-PEAK) ובהנחה ויש לי קיר בלוקים 20 שערך ה-Rw שלו הוא 20 (או ערך ה-STC שלו הוא 52 על פי ויקיפדיה) ובהנחה וההנחתה היא שווה בכל טווח התדרים, אני יכול להניח שמה שהשכנים ישמעו זה 107-52 קרי 55dB?

3) בהמשך לסעיף 2 - אם אני מוסיף לקיר הקיים לוח גבס + שכבת צמר סלעים 80 ק"ג 8 ס"מ + לוח גבס (שווה ערך ל-STC54) זה אומר ששום רעש לא חודר את זה, נכון? הייתי ב-107 מהמוניטורים, 52 ירדו על הבלוקים ועוד 54 ירד על הגבס+צמר.

4) מהי רמת הרעש ב-dB שהשכנים לא ישימו לב שאני מנגן ב-23:00 בלילה? שאדע לאן לכוון את בחירת חומרי הגלם, העובי והשכבות (והכסף כמובן....)

5) קיבלתי המלצה בסניף של חלילית לבנות רווח של אוויר ואז קיר בלוקים (7 ס"מ) נוסף ולשפוך לתוך הבלוקים תערובת חול+מלט (לא בטון... מלט) לתוך כדי לשפר את הבידוד ואז צמר סלעים 80 ק"ג ואז לוח גבס. בהנחה וזה באמת נכון, אני מנסה לראות איך אפשר להתעסק יותר בגבס ופחות בלבנות קיר בלוקים נוסף (ועבה שיקטין לי את החלל).

תודה!
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: חמישי 14 דצמ',17 18:03   
1. חרוש את הפורום לנושאים דומים או חלקיים בכיוון שלך, כולל מושגים.

2. אמנם ההנחה שלך קרובה (אם כי לא מציאותית, ולחץ קול של הרמקולים הינו ערך חשוב יותר), אך גם התוצאה שהגעת אליה אינה מניחה את האוזן של שום שכן.
גם אם השכן לא יודע שיש לך שם אולפן (מומלץ) הוא ישמע קולות מטרידים החוזרים על עצמם (עוד מיקס ועוד אחד, קצב וכו') שיכולים להטריף אותו.

3. כאן אתה כבר יותר טוב, כולל המרחק מהקיר, אך קח בחשבון רצפה ויסודות/עמודים/תקרה/קורות שמוליכים פנטסטי הפרעות ספציפיות לשכנים.
על כל אלה יש לבחון חורים/ נקבים / תעלות/ צינורות וכל חור או מעבר של אוויר בין האזורים שאמורים להתנתק מהחוץ. חור אחר או מעבר מתחת חלון/דלת יהיו יותר חזקים בדליפה מכל האקוסטיקה שתעשה.

4. זה נתון שלא ניתן לדעת לגמרי מראש ותלוי בהרבה גורמים, כולל סביבתיים (אזור מגורים לדוגמה, רעש ברירת מחדל סביבתי או מבני). לכל רעש ישימו לב. השאלה מה הסיבולת ומה מותר בשעות מסוימות, וגם כמה שלום בית רוצים.

5. מה שיעצו לך די קרוב לעיקרון של ניתוק חלל מסביבתו ותגבור הבידוד באמצעות מרווח אוויר. חול לא הייתי שם אמנם (צפה לנמלים), אך קיר כפול עם מרווח תמיד יהיה אפקטיבי, אך שוב; רצפה ותקרה חשובים כאן באותה מידה (לא רק למי שמיידית מתחת), ומכאן אנו מגיעים לבנית חדר שלם צף, לאמור "חדר-בתוך-חדר". זאת, עוד לפני שאני יודע כמה משקל אפשר להניח על הגג (אם זו קומה תקנית או עלית גג עם רצפה מתפשרת וזולה יותר).

האם זה הגיוני לתקציב ולמטרות שלך?! כנראה שלא, אחרת היית שוכר מקום מתאים ולא מתאמץ לכיוון הזה, כך שאנו מגיעים למסקנה שתצטרך להפנים מראש: פשרה, היכן שניתן - גם ברמת הבידוד ועומקה וגם בעוצמות ההשמעה.

ישנם אנשי מקצוע המתמחים באולפנים (גם כאן) שזה עיסוקם, ואשר יוכלו לייעץ לך מבחינת חומרים ורמות בידוד, מומלץ שייעשה במקום עצמו כדי שכלום לא יתפספס, כך שתוכל לדעת לפני מה אתה עומד.
הודעה פורסם: חמישי 14 דצמ',17 20:41   
אולי הניסוח שלי בלבל במעט לגבי ההמלצה של חלילית וזה אולי יעזור גם להבין באיזו סיטואציה (כלכלית) אני נמצא אז אני אחדד:

אני מבצע את העבודה משיקולי חיסכון בעלויות. אני בונה רק על עלויות החו"ג.
קיר בלוקים נוסף ו"הצפה" של חדר בתוך חדר אינה רלוונטית מאותם שיקולים - תקציב. (וגם משיקול של מטרז' שאני מאבד - יש סיכוי שהחדר בעתיד יהפוך לחדר מגורים).
כדי לחסוך בעלויות המומחים הנכבדים בפורום, אני מעדיף בשלב ראשון לנסות להבין מה אני יכול לעשות לבד על בסיס חוכמת ההמונים וללקט כמה שיותר טיפים ועצות חינמיות מיודעי עניין - לכן שאלתי האם יש סוג של מדריך DIY שנותן את הכלים הבסיסיים ומשם אדע להמשיך.

התקציב שיש לי מאפשר עבודה עם חומרי הגבס (לוחות, פרופוילים, בידודים/יריעות וכו') - השאלה אילו חומרים (סטנדרטיים) ואיך אני משלב אותם (סדר, שכבות, עובי, חומר,...) כדי לבודד ככל הניתן את בית השכנים וחדר השינה הצמוד של הילדים.

(בהזדמנות הזו - יש המלצה לאפליקציה טובה ואמינה למדידת רעשים - שאוכל לעשות BENCHMARK)

תודה!
מיכאלב
Act Compatible
הודעה פורסם: שישי 15 דצמ',17 01:18   
אולי תשכיר את הגג בתור יחידת דיור ותשכור חדר לאולפן?
  erancen  
הודעה פורסם: ראשון 17 דצמ',17 22:08   
מצרף תמונה של החלל. הוספתי מידות כדי להבין את הגודל.

באדום - בלוקים 20
בכחול - בטון
רצפה - בטון עם שכבת שומשום וריצוף
גג - משופע (בחלקו הגבוה 286 ס"מ כרגע לפני גבס ובקצה הנמוך 40 ס"מ). הגג רעפים עם כיסוי טרמי מתחת.

https://imgur.com/rDnMgxY

הקלק על התמונה לצפיה בגודל מלא
הקלק על התמונה לצפיה בגודל מלא

בהנחה והוספתי לקירות ולתקרה בידוד צמר זכוכית בצפיפות 80 בשכבה של 5-10 ס"מ ובהנחה והתקנתי שני לוחות צמודים (עם או בלי גרין גלו) של סילבר בורד טמבור - איך הייתם ממליצים לסדר את עמדת העבודה ואיפה למקם אותה בחלל?

מטרת העמדה - הקלטה בעיקר של מידי עם מקלדת שליטה, תופים אלקטרוניים, מיקרופון קונדנסר, גיטרה אקוסטית/חשמלית.
רב העבודה עם מוניטורים KRK ROKIT 6.

משיקולי גובה משתנה וכדי לא לבזבז מקום עמידה יקר, תכננתי למקם את התופים ועמדת השליטה לכיוון החלק הנמוך של הגג. להיות עם הגב לכיוון קיר הבטון (בכחול). נכון?
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שני 18 דצמ',17 08:53   
בכל מקרה במצב הנתון אתה צריך להיות ממוקם באזור הגבוה יותר. שם תהיה רוב הזמן.
עם הפנים לקיר הכחול או עם הגב אליו?! עם הפנים אליו וחלל מצטמק הדרגתית מאחור אני חושש לתופעות אקוסטיות מטרידות.
עם הגב אליו (דהיינו, מרוחק ממנו מעט ופונה אל קצה השיפוע הצר, מוניטורים מקרינים אליו) תהיה הפשרה הכי מתקבלת על הדעת.

לגבי הבידוד: אתה ממוקם באזור קונסטרוקציה מתפשרת של גג רעפים, עליו ריצוף קרמיקה (לפי ה"שומשום") ומעטפת של "צריף" מבחינה אקוסטית.

רצפת קרמיקה (מה שמכונה) ללא יישום חומר מבודד תחתיה (מה שהתקן דורש מקבלנים) הופכת להיות ממברנה מתוחה ובקומה מתחת תמיד סובלים אפילו מרעשי הליכה. אם אין בידוד במקור, תצטרך לדומם את הרצפה, אם באמצעות שטיח (במקרה הזול) או יריעות בידוד כבדות מסה (יש למכירה כאלה, מחליפות בידוד עופרת שהיה פעם).

לגבי הקירות והתקרה, כדי לשמור על שפיות תקציבית, תצטרך להתחיל עם איטום מלא של סדקים/תפרים/חורים ועליהם הבידוד, שיתוסף במשך הזמן אם לא יספיק.
הודעה פורסם: שלישי 19 דצמ',17 00:34   
תודה ראובן...

התכנון שלי (נכון לרגע זה אחרי שקראתי 30 הודעות בפורום, פניתי לטמבור/אורבונד ועוד כמה עשרות מאמרים ברוטנברג ואחרים) הוא כדלקמן:

**** אם יש איזה חידוד או תיקון אשמח מאוד לשמוע הצעות (ונימוק למה - כי הכל מטה מבוסס על טיפים של יודעי דבר)

תקרה:
יריעות מבודדות קומפריבנד 5\50 25 GA בין קונסטרוקציה של הגג לפרופילי גבס
צמר סלעים 80 ק"ג (או צמר זכוכית 24 ק"ג? לא הבנתי האם יש הבדל ואם יש מהו)
יריעת פלציב 8 או 10 מ"מ.
לוח גבס סילברבורד טמבור (או שווה ערך) - הייתי שם עוד שכבת לוח גבס אבל אני פוחד מהמשקל.

קירות:
יריעה מבודדת קומפריבנד 5\50 25 GA בין קיר בלוקים/בטון והרצפה לבין פרופילי גבס
קונסטרוקציה פרופילי גבס עומק 50
צמר סלעים 80 ק"ג
לוח גבס רגיל
יריעת בידוד (פלציב או טקסואנד או גרין גלו)
לוח גבס סילברבורד (טמבור) או STRONG (אורבונד)

רצפה:
יריעת פלציב (מונחת על הריצוף - מודבקת בכמה נקודות רק למנוע תזוזה) GA 25, עובי 10 מ"מ
(פרקט - לא בטוח - תלוי בתקציב שיישאר לי בסוף)
שטיח

דלת:
המוצרים האקוסטיים של פנדור או חמדיה
מברשות נוספות משתי צידי הדלת

חלונות:
כרגע אין. אולי יהיו. נחשוב על פתרון מתאים כשאדע אם יהיו ואילו חלונות

מזגן:
יהיה כנראה עילי. לא יותקן מול הקונטרול/מיקרופון. אין לי מושג איך לבודד אותו.

פתחים (חשמל בעיקר, חריצים בין גבס ורצפה וכו'):
יהיה טיפול (איטום) עם חומר גמיש מיוחד שאינו מתייבש (יש לגרין גלו מוצר משלים לצורך הזה).
ReuvenM
Administrator
הודעה פורסם: שלישי 19 דצמ',17 09:46   
מתוך הכתיבה שלך שמתי לב שאתה יסודי וחדור, ונראה שזה מה שיתאים תקציבית, אם לא מעט מעבר לזה. כל הכבוד על ההשקעה [אתה בדרך להיות עוד אקוסטיקאי ישראלי טיפוסי #smile ]
רק כמה הערות:
אל תגמור את כל התקציב לאקוסטיקה. תמיד יש הפתעה בגודל של כ-15-20% ועוד לא עסקת באקוסטיקה טיפולית בסאונד (לא בצורה מלאה, רק לאחר התמקמות תדע מה נדרש).
אם המקום ללא פתחי איוורור, לא תוכל לעבוד שם זמן רב לפני שתתחיל להירדם על הכסא. חמצן נדרש (מה לעשות) ולצורך כך אתה חייב באיזושהי דרך לתת לאוויר להיכנס ולצאת מהחלל הזה. מזגן רק מקרר/מחמם - הוא לא יוצר חמצן!
במקרה הפשוט תוכל להשאיר פתחים קטנים לחמצון, ואלה יהיו מחוברים (מבפנים או מבחוץ, אוויר נכנס ואוויר יוצא, רצוי בנקודות מרוחקות אחת מהשניה) לצינור מפותל/שבור כדי למנוע זליגת רעש. מעבר לכך, תדרשנה תעלות ייעודייות, או איוורור החדר כל כמה זמן (הפסקה).
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » אקוסטיקה, סביבת עבודה

עמוד 1 מתוך 1

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון