תפריט
שלום Anonymous ::: 2024, 10:28
Facebook
musical act magazine המגזין הישראלי לטכנולוגיות באודיו ומוסיקה Musical Act Magazine
רעשי השראה - פריאמפ
שרשרת זו הוגדרה כמועילה (95) › תצורת הדפסה
לך לעמוד 1, 2   הבא
 הגב לנושא
שימו לב: ההודעה האחרונה בשרשרת זו נכתבה לפני יותר משנה.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט
  shtik  
תומך
רעשי השראה - פריאמפ
הודעה פורסם: שני 19 אוק',20 01:23   
היי כולם,

יש לי ממשק של Focusrite Forte, בן 7 בערך, ששימש אותי בעיקר למוניטורינג והקלטות לא קריטיות.

עכשיו אני רוצה להקליט איתו שירה שכנראה תישאר עד סוף התהליך, וכדאי שאפתור עניין שקיים כבר לא מעט זמן, אבל לא היה חשוב לי עד עכשיו לפתור, מקווה שאוכל בעזרתכם להבין מה לעשות.

בזמן שימוש בכניסת המיקרופון *רק כשהפריאמפ מספק מתח פאנטום לקונדנסר*, יש לי רעשי השראה, בתוך המיקס הם סה"כ די זניחים, אבל די הרבה מעל רצפת הרעש של המיקרופון והממשק, שהם בסה"כ די נקיים (הרבה יותר מהחדר שבו אני מקליט, שהוא מטופל אבל לא מבודד מהסביבה). לא פוסל את האפשרות שהסטודיו שלי ממוקם בסביבה שההשראה מאנטנות וכד' חזקה מהרגיל..

ניסיתי להחליף כבלים, ואפילו החלפתי XLR שהיה מתחבר בצורה רופפת, במחשבה שזאת הייתה הסיבה, שום דבר לא עזר. זה קורה בשני מיקרופונים שונים שיש לי כרגע בסטודיו, אז נראה לי שזה לא המיקרופון.

בדומה לפיקאפ של גיטרה, כשאני מזיז את המיקרופון בחלל הרעש משתנה, מתחזק, נחלש וכו'. יש נקודה מאוד ספציפית שבה אין רעש, אבל מי יסכים לשיר כשהוא צריך להתכוונן למיקום של המיקרופון ולא להיפך...

מצורפת כאן למטה הקלטה קצרה של הרעש (מוגברת לווליום ברור, ז"א הרבה יותר מהעוצמה הטבעית במיקס), אני מחזיק את המיקרופון ביד ומזיז אותו, בערך בשניה ה-7 בהקלטה עוצר לרגע בנקודה השקטה.

שאלתי היא, האם מדובר בבעיה שקל לבודד ולתקן? האם הסביבה בעייתית כך שלא יעזור כלום? או שזה לא אמור לקרות במידה והפריאמפ והממשק תקינים?

אין לי לצערי כרגע תקציב לפריאמפ טוב (או ממשק), השאלה היא אם קופסת פאנטום חיצונית תפתור את העניין (ואם כן, מה ההבדל בין אחת של 200 ש"ח לאחת של 800)? או בוסטר שמתלבש על הקו בין המיקרופון לפריאמפ ומעביר את הפאנטום של הממשק? ייתכן שאם אצטרך פחות גיין, אז גם תהיה פחות השראה, מספיק שאצליח להוריד ב 20 dB את הרעש ואני כבר במקום הרבה יותר טוב.. או שאולי הבוסטר יגביר גם את ההשראה.. בקיצור חפירה שאני לא יודע איך לצאת ממנה כרגע.

אשמח אם תוכלו לעזור לי להבין מה הכי כדאי לעשות במצב הזה בהכי פחות עלות.

המון תודה מראש לעוזרים!

הודעה פורסם: שני 19 אוק',20 07:30   
יוצא לי לראות הרבה תלונות הקשורות לאיכות במוצרי החברה לאחרונה.
לא ציינת, אך אני מניח שהרעש הזה היה קיים תמיד כאשר מפעילים את הפאנטום, אחרת התשובה תהיה שונה. כאשר רעש טפילי רגיש למיקום, לרוב מדובר בהארקה בעייתית; חסרה, כפולה או לקויה, ואכן הגוף או ההתקן המדובר הופך להיות מעין אנטנה.

בהנחה שהכבלול מאוזן והחיווט בסביבת האולפן תקין, החשד הראשון שלי יהיה בממשק עצמו.

הזנת פאנטום לקו מיקרופון הינה תהליך פשוט ביותר בכניסות של התקנים, סך הכל המתח מתחבר לשני מוליכים בכבל המיקרופון ורוכב עליהם בצורה סמויה ("פאנטום") - כל עוד המתח נקי, ומתח המזין מיקרופון חייב להיות סופר נקי, לא אמור להתווסף שום רעש, מה גם שהקו מאוזן ורעשים יתבטלו מאליהם, אך כאן נשמע שמבצב דווקא חסר בעת מיתוג המתח (הערכה על פי הסאונד ואופי השפעת מיקום), וחסר זה יכול להצביע על הארקה בעייתית (קו האדמה המשותף או הארקה כללית יחד עם המחשב). בכל מקרה, נראה בעיה של הממשק עצמו אם החיווט תקני.

מתח הפאנטום מוזן עם יחוס למוליך המשותף בקו/כבל, ה'אדמה'. אם יחוס כזה לא קיים (נתק או הלחמה גרועה של פין האדמה/סיכוך בכבל/שקע), גם המתח לא יעבוד, ואז הקונדנסר לא יתפקד מבחינת קליטת סאונד. כלומר, חובה שיתקיים חיבור מתח לאחת הרגליים לפחות (+ -) וחיבור לסיכוך/אדמה. אך ציינת שהכבלים נשללו במעמד הזה. רק לא הבנתי אם מדובר בכבלים מאוזנים, לאמור שני גידים וסיכוך. כן ציינת שזה רעש שמתלבש על האות הרגיל מה שאומר שהמיקרופון מוזן במתח אך יש חשד לחסר בהארקה.

הייתי מנסה לבחון שינויים בדרכים האלה:
- לחבר את הממשק דרך כניסת USB אחרת ואם זה דרך hub לחבר ישירות ולא דרכו.

- לבחון הוצאה מהחשמל של מסך המחשב או התקנים אחרים המחוברים לחשמל (כולל רמקולים) ולמעשה מחוברים ביניהם במערכת האולפן, לצורך הבדיקה כמובן, ולהקשיב אם הרעש חדל או משתנה. במקרה של ניתוק מוניטור אפשר להאזין עם אוזניות מתוך הממשק

- אם הממשק עובד על מתח מהמחשב, לנסות לעבוד עם ספק המתח שלו (אם יש)
- האם ללא מגע יד במיקרופון הרעש משתנה?
- האם אחיזה במיקרופון וביד אחרת לגעת בגוף המחשב או המיקסר (חלק מתכתי) משנה משהו?
- כללית, אם יש בכלל הארקה לציוד באולפן
הודעה פורסם: שני 19 אוק',20 09:19   
בוקר טוב ראובן, תודה רבה על התשובה המפורטת!

אעשה את כל הבדיקות ואחזור עם תשובות.
הודעה פורסם: שני 19 אוק',20 21:08   
ציטוט:
בהנחה שהכבלול מאוזן והחיווט בסביבת האולפן תקין, החשד הראשון שלי יהיה בממשק עצמו.

כל הכבלים במערכת תקינים ומאוזנים, בוודאי שכבלי המיקרופון.. ישנן שתי יציאות מהמוניטור קונטרולר (מאוזן אקטיבי) שאני מחבר ב RCA אז מן הסתם הופכות ללא מאוזנות בצד המגבר והסאב... בכל מקרה, במערכת המוניטורים הכל נקי חוץ מרעש עבודה של המגברים כמובן.

בכל מקרה ביצעתי את הבדיקה עם אוזניות מחוברות ישר לממשק, כשמערכת המוניטורינג מנותקת מהחשמל (מפסק נפרד).

ציטוט:
לא ציינת, אך אני מניח שהרעש הזה היה קיים תמיד כאשר מפעילים את הפאנטום, אחרת התשובה תהיה שונה. כאשר רעש טפילי רגיש למיקום, לרוב מדובר בהארקה בעייתית; חסרה, כפולה או לקויה

לא פוסל שההארקה בבית לא תקינה ב 100% אבל לא הבאתי חשמלאי לבדוק את העניין אז לא יכול להגיד בוודאות. מה שאני כן יכול לומר, זה כשהאזנתי לחלק מההקלטות שנעשו בסטודיו הקודם (היה בקומת קרקע, עכשיו על גג), הייתה גם אז השראה, אם כי בתדרים אחרים, יותר האמים ופולסים נמוכים. אז או שבשני המקומות יש בעיה, או שזה עדיין משאיר אותנו עם ממשק תקול או משהו בסגנון.

ציטוט:
- לחבר את הממשק דרך כניסת USB אחרת ואם זה דרך hub לחבר ישירות ולא דרכו.

לא היה שינוי דרמטי אם בכלל.. גם לפני כן היה מחובר ל usb בלי האב, החלפתי לשקע אחר.. לא היה משהו שונה.

ציטוט:

לבחון הוצאה מהחשמל של מסך המחשב או התקנים אחרים המחוברים לחשמל (כולל רמקולים) ולמעשה מחוברים ביניהם במערכת האולפן, לצורך הבדיקה כמובן

ניסיתי לנתק את הכל חוץ מהממשק והמחשב, שוב, בלי הבדל שיכולתי לשים לב אליו.

ציטוט:
- אם הממשק עובד על מתח מהמחשב, לנסות לעבוד עם ספק המתח שלו (אם יש)

במקרה הזה, הממשק מספק פאנטום *רק* כשהוא מחובר לספק שלו.. אז אין דרך אחרת.

ציטוט:
- האם ללא מגע יד במיקרופון הרעש משתנה?

ההשראה קיימת גם על סטנד וגם כשאני נוגע בו, אין איזשהו שינוי מורגש. היו לי מקרים בעבר באולפנים, שהיו בעיות בקו, שכשנגעתי או אפילו קירבתי יד למיקרופון היו השפעות. כאן זה לא המקרה.

ציטוט:
- האם אחיזה במיקרופון וביד אחרת לגעת בגוף המחשב או המיקסר (חלק מתכתי) משנה משהו?

נגעתי בגוף המחשב, המוניטור קונטרולר והממשק עצמו, בזמן שאני מחזיק במיקרופון, ולא היה הבדל.

ציטוט:
- כללית, אם יש בכלל הארקה לציוד באולפן

כמו שכתבתי קודם, ייתכן שההארקה בסטודיו (ואולי גם בסטודיו הקודם) לא תקינה, אבל מהצד שלי ברמת המשתמש, כל הציוד שיש לו כניסת מתח עם הארקה, ההארקה מחוברת (איפה שהיה תקע 2 פינים, החלפתי לישראלי). הרבה מהציוד שלי, כולל הממשק, עובד עם ספק חיצוני (wall wart), אז במקרים האלה, בספק עצמו אין פין הארקה.

מקווה שזה ממקד את העניין קצת יותר.. האם ניתן לשלול כאן את הממשק או את ההארקה? ז"א, האם מהנתונים האלה אני יכול לדעת אם יש כאן צורך להוציא כסף על ממשק חדש, קופסת פאנטום חיצונית, בוסטר, או אולי בכלל בדיקת ותיקון ההארקה בסטודיו במידת הצורך?

תודה רבה על העזרה!
הודעה פורסם: שני 19 אוק',20 22:40   
מצטער על הטרחה, אני פשוט יורה כמעט בחושך #smile
לפי אופי הרעש, הוא לא מהסוג של המהום הארקה מוכר, אלא תוצר לוואי של חסר, קו צף או השראת מחולל תדר גבוה, ומכאן נמשיך לשלול.
כעת אני מבין שספק הכח חייב להיות מחובר, וכיוון שהוא מזין 5V הנדרש ל-USB, קיים מחולל מתח 48 וולט בתוך הממשק לצרכי הפאנטום, לאמור, כמו בספק ממותג (switching), הוא יוצר מתח גבוה יותר ממה שיש לו באמצעות מתנד. זו נקודת בילוש קטנה:

כל עוד אתה שומע את הרעש בחיבוריות הרגילה שלך, נתק כל התקן USB אחר מהמחשב וגם אם מחובר בנוסף לממשק, כמו עכבר ומקלדת - חוץ מספק הכוח, ובחן אם השתנה משהו ברעש.

אם יש לך ספק כוח דומה אחר (אותו מתח והספק) ל-USB, רק לא כזה של מטעני מובייל, נסה לבחון את הבעיה באמצעותו.

לאחר הבדיקות שעשית מקודם אני פחות מודאג מהארקה, כי לא היה שינוי גם כשנגעת ביד ובמכשיר מוארק (זו הייתה המטרה), אבל זה לא מבטיח שלא חסר סיכוך כבל או מחבר 'צף'.. נניח את זה בצד לרגע, ונעשה עוד בדיקה, והיא של היפוך תקע החשמל של ספק הכוח. כנראה מדובר בשני פינים, פשוט להוציא מהחשמל ולהכניס הפוך. בחן אם יש הבדל ברעש.

אם כל הנ"ל יכשלו בגילוי, אני קרוב למסקנה שדליפת הרעש מגיעה ממחולל מתח הפאנטום או הרמוניות שנוצרות עקב עבודתו (בדיקת ניתוק התקני USB). זה דורש כבר פתיחה של הממשק ובחינת קבלי או סלילי סינון.
הודעה פורסם: שלישי 20 אוק',20 09:48   
אולי הצמה לא תקינה.
  shtik  
תומך
הודעה פורסם: שלישי 20 אוק',20 11:32   
ציטוט:
אולי הצמה לא תקינה.

אפשרות לגמרי קבילה, חשבתי גם על זה... זו הצמה השנייה שאני משתמש בה (נשלחה תחת האחריות כשבראשונה הייתה כניסת LINE אחת תקולה). לפי הקשבה להקלטות שנעשו עם הראשונה, גם אז לא היה נקי ב 100%. אם מדובר בצמה, אז ייתכן שזה design flaw של הצמה או החיבור.

מה גם שבגלל שהממשק discontinued, יהיה כאב ראש אחד גדול של זמן וכסף למצוא מישהו שעדיין מחזיק כזאת (או אפילו פוקוסרייט ישירות), רק כדי לגלות שזה לא פתר את הבעיה#smile
הודעה פורסם: שלישי 20 אוק',20 13:23   
לפני הכל הייתי מנסה לבדוק את הכרטיס בחדר אחר עם מחשב אחר (נגיד באולפן של חבר). זה יצמצם משמעותית את האפשרויות. אם זה קורה בחדר אחר עם מחשב אחר זה כנראה הכרטיס, צמה, כבל USB או השנאי.

אם תאכל להשיג את ה Pin out (אולי תבקש מהם במייל) תאכל לבדוק את הרציפות לחיבורים עם מולטימטר.
נסה קצת לשחק קצת עם הכבלים בעדינות בזמן שדברים מחוברים, תראה אם יש איזשהו שינוי.
  shtik  
תומך
הודעה פורסם: שלישי 20 אוק',20 14:08   
טוב עשיתי את כל הבדיקות שיכולתי..

ציטוט:
נתק כל התקן USB אחר מהמחשב וגם אם מחובר בנוסף לממשק

גם כשהתקן ה usb היחיד היה הממשק, עדיין אותה בעיה.

ציטוט:
אם יש לך ספק כוח דומה אחר (אותו מתח והספק) ל-USB, רק לא כזה של מטעני מובייל, נסה לבחון את הבעיה באמצעותו

מכל הספקים שהיו לי ״בבוידעם״ היה לי אחד מתאים מבחינת זרם (1A), אוניברסלי, אבל שם יש אופציה ל 4.5v או 6v, כך שאין לי אפשרות לנסות את זה.

ציטוט:
היפוך תקע החשמל של ספק הכוח. כנראה מדובר בשני פינים, פשוט להוציא מהחשמל ולהכניס הפוך.

גם הניסיון הזה לא שינה כלום..

ציטוט:
אבל זה לא מבטיח שלא חסר סיכוך כבל או מחבר 'צף'

כל הכבלים אצלי באולפן מולחמים על ידי, אני מקפיד לעבוד עם מחברים וכבלים סטנדרטיים (Neutrik/Klotz MY 206), גם במקרה והייתה לי פשלה עם הלחמה, אז קשה לי להאמין שביותר מכבל אחד בו זמנית.. לגבי חיבורים ״צפים״, מקווה שמבין למה אתה מתכוון, ציינתי מקודם שיש לי חיבור למגבר של ה Main Monitors והסאב, שיוצא מ Active Balanced ל Unbalanced, בזמנו עשיתי את זה לפי חיפוש ספציפי, ואם אני לא טועה הבנתי שמ Active Balanced הדרך היא לחבר רק גיד אחד וסיכוך, כשרגל 2 לא מחוברת לסיכוך. ייתכן וזו טעות, אבל כמו שאמרתי, מערכת המוניטורינג חפה מכל רעש שלא אמור להיות בה.. וגם בזמן הבדיקה המערכת כולה (מגברים, מוניטור קונטרולר) היו כבויים, אז לא יודע אם אמורה להיות השפעה כלשהי.

ציטוט:
לפני הכל הייתי מנסה לבדוק את הכרטיס בחדר אחר עם מחשב אחר (נגיד באולפן של חבר).

זה כרגע פחות מתאפשר, וגם ייתכן שבסביבה אחרת יהיה אות נקי (או רעש באופי שונה, כמו שהיה לי בסטודיו הקודם), גם אם יש עדיין בעיה בממשק.

אבל - עוד ממצא.. נזכרתי שלפני 3 שנים ביצעתי הקלטה כאן עם ממשק אחר, והקשבתי לה.. אמנם זה היה מיקרופון אחר, וגם הקלטתי בחוץ ככה שיש יותר רעש מהרחוב, והמיקרופון ממוקם אחרת במרחב.. אבל לא הצלחתי לזהות שום רעש שקרוב למה שיש כאן, או כל רעש חריג בכל מקרה. יכול להיות שזה ממקד יותר את הבעיה לכיוון הממשק.

ניסיתי גם כבל usb אחר, אותה בעיה.

ציטוט:
אם כל הנ"ל יכשלו בגילוי, אני קרוב למסקנה שדליפת הרעש מגיעה ממחולל מתח הפאנטום או הרמוניות שנוצרות עקב עבודתו (בדיקת ניתוק התקני USB). זה דורש כבר פתיחה של הממשק ובחינת קבלי או סלילי סינון.

השאלה היא, אם הבעיה היא רק במחולל הפאנטום של הממשק (כל השאר בו עובד ונשמע טוב בריא ונקי), קופסת פאנטום חיצונית על הקו של המיקרופון (כשהממשק לא מספק פאנטום כמובן) לא אמורה לפתור את העניין? ואולי לעלות פחות מבדיקה/תיקון?
הודעה פורסם: שלישי 20 אוק',20 15:48   
יש משהו במה שאתה טוען. למעשה אפשר לבחון זאת עם קופסת פאנטום חיצונית. מדובר במעין דיירקט בוקס עם ספק כוח מסונן היטב המזין 48V למחבר היציאה דרך שני נגדים שקטים ומדויקים.
לא אמור להיות סיפור יקר, אבל הייתי בודק אפשרות קודם להשאיל ממישהו או מחנות, רק שים לב איזה מתח דורש המיקרופון שלך ומה מציעים, כי לא כולם 48 וולט.
חשוב היטב לפני שיגור מענה לשרשרת זו
   ראשי » DIY, אלקטרוניקה וחיווט

לך לעמוד 1, 2   הבא
עמוד 1 מתוך 2

עשוי לעניין אותך :
:: תקנון